Wielkopolski Park Narodowy. Co warto w nim zobaczyć?

Wielkopolski Park Narodowy odwiedziliśmy w ramach zdobywania wszystkich parków narodowych w Polsce. Zostało ich jeszcze kilka, a wykorzystując okazję, że byliśmy w Poznaniu, to podjechaliśmy kilkanaście kilometrów w stronę południową i udaliśmy się na krótki spacer po wytyczonych ścieżkach.

Nie mieliśmy do końca sprecyzowanych planów, a też ciężko w Internecie znaleźć o tym miejscu jakieś szczegółowe informacje, dlatego pierwsze co zrobiliśmy, to przyjechaliśmy do Osowej Góry, skąd mieliśmy wyruszyć. Tam znajduje się obszerny parking, mapa parku, wiaty, miejsce na ognisko, czyli bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna.

Interesującą informacją jest to, że tereny parku zostały ukształtowane przez ruchy lodowca. Możemy w nim znaleźć głazy narzutowe, które lądolód przytransportował około 18 tysięcy lat temu ze Szwecji, a także z dna Bałtyku. Symbolem Wielkopolskiego Parku jest siedząca na gałęzi sowa. 

Wielkopolski Park Narodowy – mapa

Wielkopolski Park Narodowy

Jezioro Góreckie i Wyspa Zamkowa

Najważniejsze miejsce jakie, chcieliśmy zobaczyć to była Wyspa Zamkowa, znajdująca się na Jeziorze Góreckim. Dojść na miejsce z parkingu można w ciągu około 2 godzin za znakami niebieskimi i czerwonymi. Po drodze mija się między innymi Studnię Napoleona i Jezioro Kociołek. Co ciekawe. Myśleliśmy, że w WPN nie spotkamy nikogo, a tutaj spora niespodzianka, bo oprócz wycieczki szkolnej były także osoby indywidualne.

Nasz cel – Wyspa Zamkowa to mały pagórek porośnięty lasem, na którym znajdują się ruiny zameczku Klaudyny Potockiej z lat 1824 – 1825. Mieszkała tam z mężem Bernardem kilka lat, do wybuchu Powstania Listopadowego. Następnie Potoccy wyjechali, a Zameczek został zniszczony przez wojska pruskie. Obecnie to miejsce możemy obserwować ze specjalnie przygotowanej drewnianej platformy albo z linii brzegowej. Całą wycieczkę przedłużyliśmy sobie, idąc w pobliżu Jeziora Skrzynka szlakiem niebieskim. 

Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy
przewodnik
Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy

Wieża widokowa w Mosinie 

Wyjeżdżając z parkingu na drogę główną, zobaczyliśmy znak kierujący w stronę wieży widokowej. Grzech byłoby nie skorzystać i odpuścić coś widokowego. Udaliśmy się w tamtą stronę i w lewej szybie ujrzeliśmy kilkunastometrową drewnianą konstrukcję. Na początku trasy mieliśmy parking, na którym można spokojnie zostawić samochód. Podejście do wieży zajmuje jakieś 10 minut i prowadzi bez większych wzniesień. Można spokojnie wybrać się tam rowerem czy wózkiem. Widoki z ostatniego piętra są bardzo ładne, a widać głównie Jezioro Glinianki i uwaga – plażę, na której przy słonecznej pogodzie można spotkać sporo osób.

Wieża widokowa w Mosinie 
Wieża widokowa w Mosinie 
Wieża widokowa w Mosinie 
Wieża widokowa w Mosinie 
Wieża widokowa w Mosinie 
Wieża widokowa w Mosinie 

Co zwiedzić w Wielkopolsce?

Jeśli jesteś już w Wielkopolskim Parku Narodowym, to na pewno zastanawiasz się, co jeszcze można zwiedzić w Wielkopolsce. To województwo jest jednym z największych w Polsce i ma do zaoferowania wiele atrakcji, głównie historycznych. To właśnie w tym miejscu tworzyła się Polska. Jest Gniezno, Poznań, Konin, są inne równie ciekawe miejsca. Przez województwo wielkopolskie prowadzi Szlak Piastowski – najstarsza taka trasa turystyczna w naszym kraju. Aby pokazać Ci więcej atrakcji, przygotowaliśmy specjalną zakładkę, w której znajdują się odwiedzone przez nas miejsca w Wielkopolsce.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.