Salatin Niżne Tatry
Podróże po świecie,  Podróże z dzieckiem,  Tatry Niżne

Niżne Tatry – widokowym szlakiem na Salatin

Pierwszy raz odwiedziliśmy Niżne Tatry i od razu na sam początek wybraliśmy bardzo widokowy szlak na szczyt Salatin (pol. Salatyn). Jest to potężny masyw w większości porośnięty lasem, gdzie z wierzchołka rozciągają się fantastyczne widoki na Góry Choczańskie, Małą i Wielką Fatrę, Beskidy, Tatry i Niżne Tatry. Już na sam początek mogę powiedzieć, że było to strome podejście, przy którym bardzo się napociliśmy. 

Szlaki na Salatin – Niżne Tatry

MISTRZOSTWA

Na Salatin można dojść z czterech stron. Czerwonym szlakiem z Liptovská Lúžna przez Ráztocké sedlo. Także czerwonym z Ludrová przez Ludrovská dolina i Hučiaky. Zielonym z Ludrová przez Sedlo pod Kohútom, Bohúňovo i Sedlo pod Maľym Salatínom, albo tak jak my szlakiem najkrótszym z Železné przez Ráztocké sedlo kolorem zielonym. 

Salatin – mapa

Darmowe mapy turystyczne w wersji online, a w nich Niżne Tatry możesz znaleźć na naszym blogu. Poniżej zaznaczyliśmy szczyt na Google Maps. Szukając w Internecie informacji o Salatinie, możemy zostać skierowani na Salatyński Wierch lub Salatyn, szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2048 m n.p.m. Jeśli planujesz dojechać do osady Železné, to zrób to od strony Sedlo Prievalec, bo od Partizánska Ľupča droga jest masakryczna, a kilka kilometrów jedzie się kilkanaście minut – szkoda samochodu. 

Widokowy szlak na Salatin z Železné

Salatin – parking 

Rozpoczęliśmy w osadzie Železné, zatrzymując samochód przed szlabanem przy drodze. Tutaj, gdzie szlak zielony skręca z asfaltu w kierunku lasu. Na poboczu zmieści się kilka samochodów. Była godzina 7:15, a po południu zapowiadali burze. Chcieliśmy zrobić całą trasę w kilka godzin i zdążyć przed pogorszeniem.

Železné – Ráztocké sedlo

Przed długi czas szliśmy kamienistą drogą w towarzystwie Tlsty potok. W niektórych miejscach musieliśmy przekraczać go kilkakrotnie i uważać, żeby nie wpaść do wody. Po około 50 minutach wyszliśmy z lasu na pełne słońce i znaleźliśmy się na Ráztocké sedlo. Jest to przełęcz, na której można się zatrzymać i spojrzeć na nasz cel. Wygląda obłędnie i już nie można się doczekać szczytowania.

Z przełęczy jest dobry widok na najwyższe szczyty Tatr Niżnych. Były tam jakieś pozostałości po ognisku, także jest to miejsce, w którym ludzie zatrzymują się i pieką kiełbaski oraz inne rarytasy. Szczerze to była taka pogoda, że pomyśleliśmy, że chyba zostaniemy na dole, położymy się i prześpimy. 🙂

Salatin

Salatin – szczyt

Ruszyliśmy z przełęczy na Salatin. Przed nami było ostre podejście, bo w przeciągu 1 kilometra mieliśmy zrobić 400 metrów w pionie. Początkowo szliśmy lasem, a im wyżej wychodziliśmy, tym widoki stawały się lepsze. Pojawiła się także kosodrzewina, a ponad nią piękne widoki. Po drodze minęliśmy się z jednym Słowakiem i pomyśleliśmy, że mimo niedzieli na szlaku będzie bardzo mało ludzi.

Takie też opinie słyszeliśmy o tym rejonie Tatr Niżnych, że trasy tutaj są rzadko uczęszczane. Wychodząc zakosami, dotarliśmy na szczyt. Dochodząc do tabliczek, trochę się rozczarowaliśmy, bo znaki były między kosodrzewiną i niezbyt wiele było widać.

Salatin
Salatin

Coś było nie tak, bo przecież powinno być coś widać. Ruszyliśmy za szlakiem zielonym dalej pod górę. Po 5 minutach byliśmy już na najwyższym punkcie. Krajobrazy faktycznie były fantastyczne i miejsce to możemy zapisać do jednych z najpiękniejszych. Wpisaliśmy się do zeszytu zdobywców i zeszliśmy w dół, bo u góry nie było cienia, a bardzo grzało. Przerwę zrobiliśmy przy skale, spędzając tam kilkanaście minut. Po godzinie 11 zaczęliśmy wracać taką samą trasą w dół. Było o wiele trudniej, bo przy takim nachyleniu łatwiej o wypadek. Szczęśliwie zeszliśmy w dół, a po drodze spotkaliśmy kilkanaście osób. 

Salatin
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Salatin
Salatin
Salatin

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *