Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?

Zastanawiasz się gdzie wyjechać na wakacje w Polskę z dzieckiem, samemu czy z rodziną? Podpowiadamy 7 miejsc, w których bardzo fajnie można spędzić czas, dużo zobaczyć i przywieźć do domu cały plecak wspomnień.

Proponowane przez nas miejsca odwiedziliśmy w przeciągu ostatnich kilku lat i zapadły nam one bardzo mocno w pamięć. To tylko taka skrócona propozycja miejsc, do których warto się wybrać. Więcej ciekawych wycieczek możesz znaleźć u nas na blogu, przeglądając poszczególne kategorie lub patrząc na mapę, która znajduje się na górze strony głównej.     

1. Roztocze

Roztocze to piękna kraina na wschodzie Polski, w której jest co zwiedzać. Między innymi do zobaczenia mamy Szumy nad Tanwią, najwyższy wodospad na Roztoczu, basztę widokową w Józefowie, kościół na wodzie św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, kamieniołom w Nowinach, Skansen Zagroda Guciów, Stawy Echo, punkt widokowy Rybakówka w Zwierzyńcu, basztę widokową w Krasnobrodzie, Bukową Górą w Roztoczańskim Parku Narodowym czy Czartowe Pole. Poznaj 10 miejsc, które warto zobaczyć na Roztoczu.

Gdzie wyjechać? - Roztocze

2. Morze Bałtyckie – Międzyzdroje, Kołobrzeg i Woliński Park Narodowy

Morze Bałtyckie to idealne miejsce dla miłośników plażowania, kąpieli, ale także aktywnego wypoczynku i odkrywania nowych miejsc. W Międzyzdrojach, Kołobrzegu i najbliższej okolicy czeka na każdego cała masa atrakcji. Mam tutaj na myśli: Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, Molo w Międzyzdrojach, które jest jednym z najdłuższych w Europie, Bałtycki Park Miniatur, latarnie morskie czy rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. 

Gdzie wyjechać? Morze Bałtyckie na wakacje
przewodnik

3. Gdzie wyjechać? – Iwkowa w Małopolsce 

Proponując w zestawieniu Iwkową, chcę Cię zaprosić do miejsca, w którym mieszkam. Może nie ma tutaj zbyt wielu turystów, ale jest to świetna okazja, żeby odpocząć od tłumów, ale i sporo zobaczyć. Niedawno na blogu pojawił się wpis o 10 miejscach, które warto zobaczyć w Iwkowej. Są to między innymi: Pustelnia Świętego Urbana, krzyż powstańców i źródełko na Piekarskiej Górze, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny czy wieża widokowa na Szpilówce.

Iwkowa

4. Poznań – stolica Wielkopolski

Poznań odwiedziliśmy całkiem niedawno i bardzo nam się w nim spodobało. Jeśli jeszcze nie byłeś w stolicy Wielkopolski, to może jest to dobry czas, żeby te zaległości nadrobić. Proponuję zobaczyć tam Meteoryt Morasko, poznańskie koziołki, mural na Śródce czy Stary Rynek, a także spróbować rogali świętomarcińskich. Więcej atrakcji Poznania możesz sprawdzić u nas na blogu. 

Poznań na wakacje
KALENDARZ

5. Gdzie wyjechać? – Może Sandomierz

Co o tym sądzisz? Miasto Ojca Mateusza jest otwarte na turystów, a w nim Ucho Igielne, Starówka, Podziemna Trasa Turystyczna, Świat Ojca Mateusza, Zamek Królewski, Wąwóz Królowej Jadwigi czy Góry Pieprzowe. Zobacz jak zaplanować czas w Sandomierzu

Sandomierz na wakacje

6. Podlasie

Na Podlasie warto pojechać i sami byśmy tam chętnie wrócili. W moim odczuciu to zielona dzika kraina, w której panuje błogi spokój i aż chce się żyć. Podróżując po wschodniej części Polski, wiele tam odkryliśmy i zobaczyliśmy. Musisz też to koniecznie zobaczyć. Więcej informacji możesz znaleźć w specjalnym wpisie o ciekawych miejscach w województwie podlaskim.

Podlasie na wakacje
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Tatry

Nie będę oryginalny, ale Tatry musiały znaleźć się na tej liście. Najwyższe polskie góry od lat cieszą się ogromną popularnością. Nie mówię tutaj o samym Zakopanem, bo kwaterę można znaleźć w sąsiednich miejscowościach. Propozycję wycieczek po Tatrach znajdziesz na blogu, a na sam początek proponuję rozpocząć wypoczynek od wyjścia na Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli.  

Tatry na wakacje

Gdzie w góry na wakacje? – 10 propozycji

Dodatkowo polecamy Ci kilka górskich szlaków, na które warto się wybrać w okresie wakacyjnym.

Tatry: Dolina Kościeliska, Hala Stoły, Hala Ornak i Smreczyński Staw

Niezbyt trudna, przyjemna spacerowa trasa w najbliższych okolicach tatrzańskich dolin przeznaczona dla wszystkich. Warto udać się na Halę Stoły wczesnym rankiem, żeby przy śniadaniu oglądać widoki budzącego się Giewontu i Czerwonych Wierchów.

Warto zaplanować na tę trasę cały dzień, ponieważ przejście całości zajmuje około 6 godzin. Trzeba przygotować się na 20 kilometrów marszu, chociaż już samo dojście z Kir do Doliny Kościeliskiej po prostej drodze trochę zajmuje. Na Halę Stoły odbija się już na początku, natomiast nad Smreczyński Staw przy Hali Ornak. 

Magura Spiska: ścieżka w koronach drzew na Słowacji

Odwiedzić Słowaków zawsze warto, zwłaszcza że od kilku miesięcy mają przy naszej granicy taką perełkę, jaką jest ścieżka w koronach drzew w miejscowości Zdziar. Najłatwiej dostać się tam podjeżdżając samochodem niemalże pod sam wyciąg w Bachledovej Dolinie.

Zamiast jednak stać w korkach, które podczas wakacji będą tam nieuniknione, to warto zatrzymać się kilka kilometrów wcześniej w Strednica-Zdziar, po prawej stronie na parkingu jadąc od granicy. Postój tam jest darmowy, a dojście widokowym szlakiem to sama przyjemność. Dotarcie do ścieżki w koronach drzew i powrót w to samo miejsce to konieczność pokonania 17 kilometrów. Zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania. 

Rudawy Janowickie: Sokolik, Krzyżna Góra i Zamek Bolczów

W cieniu Karkonoszy i Gór Izerskich leżą Rudawy Janowickie. Mniej znane jednak na obecność turystów narzekać nie mogą. Odwiedzane głównie przez osoby zdobywające Skalnik, które zbierają szczyty do Korony Gór Polski.

A przecież w Rudawach Janowickich możemy odwiedzić urokliwe schronisko Szwajcarka i właśnie wspomniane wyżej: Sokolik, Krzyżną Górę i Zamek Bolczów. Tak jak zawsze planujemy wycieczkę, tak i tym razem staraliśmy się odwiedzić wszystkie miejsca, zaczynając w jednym miejscu i udać się na konkretną trasę, na którą można przeznaczyć cały dzień. Widoki w kilku miejscach naprawdę zachwycają.

Pieniny: Wąwóz Homole, Wysoka i Durbaszka

Tajemniczy Wąwóz Homole, najwyższy szczyt Pienin – Wysoka i najbardziej klimatyczne schronisko w górach – Durbaszka nie nudzą się nigdy. Jak nie masz pomysłu na wycieczkę, to po prostu jedź w Pieniny. Tam w małej, malowniczej wiosce można odpocząć, a przejście szlaku, który opisaliśmy, nigdy nie zapomnisz.

Szum potoku, widoki ze szczytu, żurek w schronisku i przejście pienińskimi polanami potrafi zachwycić. Zamiast schodzić z Durbaszki do Jaworek drogą szutrową, można przedłużyć sobie trasę i przejść w stronę Palenicy, a następnie zejść lub zjechać kolejką do Szczawnicy. Opcja z przedłużeniem jest o wiele bardziej atrakcyjna, jednak bardziej wymagająca. 

Góry Izerskie: Wysoki Kamień i Chybotek

Wysoki Kamień i jego otoczenie to dla nas miejsce magiczne. W dobrym tempie dojście ze Szklarskiej Porębie zajmuje godzinkę, a mimo to można tam zaznać chwili spokoju w samotności. Widoki na Karkonosze, a głównie na Szrenicę i Śnieżne są przepiękne, a do tego dochodzi jeszcze przez wszystkich zachwalana szarlotka… Dalej droga prowadzi w stronę Zakrętu Śmierci i do Chybotka – kolejnej atrakcji Szklarskiej Poręby. 

Góry Sowie: Wielka Sowa i wieża widokowa

Wizytówka Gór Sowich, o której nie trzeba mówić zbyt dużo. Wiele możliwości dotarcia na Wielką Sowę i tutaj także polecamy szlak typu pętla. Start i koniec na Przełęczy Jugowskiej. Trasa bardzo łatwa i dostępna dla każdego. Widoki z wieży widokowej na cztery strony świata. Najpiękniejszy widok na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Sudetach. Wracając, można wyjść jeszcze na platformę widokową, z której dobrze widać Kotlinę Dzierżoniowską z górą Ślężą w tle.

Gorce: Turbacz najłatwiejszym szlakiem

Najłatwiejszy szlak, który odkryliśmy dopiero w tym roku, doprowadza na Turbacz bez większego zmęczenia. Idzie się nietypowo, bo ścieżką z Koniny, a dopiero z Przełęczy Borek szlakiem turystycznym. Trasa może nie jest widokowa, ale przyjemna na spokojny spacer. Dopiero na Hali Turbacz pojawiają się widoki w stronę Beskidu Żywieckiego, a tak to tradycyjnie spod schroniska na Tatry i Podhale. 

Beskid Śląski: Trzy Kopce Wiślańskie, Telesforówka i Stary Groń

Przyjemna 15-kilometrowa trasa typu pętla z Przełęczy Salmopolskiej przez Trzy Kopce Wiślańskie, Telesforówkę i Stary Groń. Telesforówka słynie ze znajdującego się tam prywatnego schroniska. Na Starym

Groniu znajdziemy wieżę widokową, z której rozciągają się natomiast ciekawe widoki na pobliskie szczyty. Trasa nie jest trudna, w wielu miejscach można zatrzymać się na odpoczynek. Z parkingu drugą alternatywną jest trasa na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, jednak jeśli nie chcesz spotkać tłumów ludzi na szlaku, to rozważ taką propozycję. 

Beskid Żywiecki: Wielka Rycerzowa

Krótka trasa, która urzeka nas za każdym razem, gdy tam jesteśmy. Mimo iż widoki są dopiero w okolicach schroniska na Rycerzowej to samo podejście i dalszy szlak bardzo lubimy i często na niego wracamy. Mierzy on tylko 10 kilometrów, dlatego o zmęczenie tutaj trudno. Najbardziej pamiętamy wyjście na Wielką Rycerzową kilka lat temu, gdy położyliśmy się na trawie i mogliśmy oglądać oddalone o kilkadziesiąt kilometrów szczyty Tatr. Pogoda trafiła się wtedy wyśmienita.

Góry Wałbrzyskie: Borowa

Odkąd na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich powstała wieża widokowa to Borowa zrobiła się miejscem bardzo chętnie odwiedzanym. Nie ma się co dziwić, ponieważ widoki z ostatniego piętra metalowej wieży są bardzo ładne. Szlak nie jest trudny, z każdej strony to tylko kilka kilometrów i to już od Ciebie zależy, gdzie wystartujesz. My proponujemy wyjście z Jedliny-Zdroju, bo tak sami szliśmy. Zawsze można też zacząć z Wałbrzycha czy Rybnicy Leśnej. 

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.