Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Ścieżka spacerowa Kamienie Brodzińskiego i wzgórze Paprotna

Wiosna robi się za oknem, więc kolejny dzień spędzamy na szlaku. W kalendarzu 10 marca 2018. Naszym celem stają się Kamienie Brodzińskiego i wzgórze Paprotna mierzące 436 m n.p.m. Pierwszy i ostatni raz byliśmy tam w 2014 roku, więc trzeba było odświeżyć stare ścieżki. Tym razem już z Mają we wózku. Wiadomo, lepiej będzie z chustą, ale z nim też nie jest źle. Po ostatnich miesiącach przebywania w domu każda wędrówka szlakiem jest dla mnie czymś wyjątkowym, a dzielenie czasu ze swoimi ukochanymi: córeczką i mężem to już jest osiągnięcie pełni szczęścia.

Lipnica Murowana – najwyższe palmy wielkanocne 

Podjechaliśmy do miejscowości Lipnica Górna w gminie Lipnica Murowana, gdzie palmy wielkanocne sięgają nieba na Pogórzu Wiśnickim. Zaparkowaliśmy samochód przy drodze, gdzie są znaki koloru niebieskiego. Można także zatrzymać się przy gospodzie kilkadziesiąt metrów dalej. Szlak niebieski biegnie z Bochni przez Nowy Wiśnicz do Tymbarku i mierzy 43 kilometry. Można sobie zaplanować jego przejście w ciągu 2 dni, bo jest bardzo ciekawy i przechodzi przez mniej popularne miejsca.

Ścieżka przyrodnicza do Kamieni Brodzińskiego

Ruszamy od samochodu za znakami niebieskimi, a następnie skręcamy w drogę w lewo, żeby trochę zdobyć wysokości. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Kamieni Brodzińskiego: 49.852373, 20.477524.

Docieramy do tabliczki o nazwie jednego z przystanków ścieżki przyrodniczej ’Kamienie Brodzińskiego’. Oczywiście zwracając na nie uwagę i wykazanie odrobiny chęci przeczytania zamieszczonych tam informacji, dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, m.in. o przyrodzie, geologii oraz o samym Kazimierzu Brodzińskim. W międzyczasie pojawia się znak ścieżki w postaci zielonego liścia.

Jak dojść do Kamieni Brodzińskiego?

Dojście na Paprotną zajmuje nam 20 minut. Jest to jeden z najwyższych wzniesień Pogórza Wiśnickiego i typowym wzniesieniem pogórza – jego partie wierzchołkowe są płaskie i rozległe, a zbocza łagodne. Znajdują się tam Kamienie Brodzińskiego – pomnik przyrody w postaci ostańców. To grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów.

Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość około 10 metrów i długość 16 metrów. Swoim kształtem przypomina szeroką basztę. Na kamieniu tym rosną młode drzewka sosny i brzozy. Nazwę skałom nadano na cześć pochodzącego z tych okolic poety, historyka, teoretyka literatury, publicysty, tłumacza i profesora Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierza Brodzińskiego.

Kamienie Brodzińskiego z dzieckiem

Ta krótka trasa dobrze nadaje się na wycieczkę z wózkiem. Przez całą trasę nie ma większych trudności. Dopiero przy samych kamieniach, jeśli chcemy znaleźć się na samej górze, to trzeba go przenieść. Całość trwa kilkadziesiąt minut. Jest gdzie usiąść. Przeszkadza tylko trochę hałas samochodów z drogi Lipnica Murowana – Muchówka. Zobacz więcej ciekawych wycieczek z dzieckiem w wózku.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *