Kraina Otwartych Okiennic – szlak przez Trześciankę, Soce i Puchły

Wyjątkowo urokliwe wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, położone na malowniczych terenach, każdego roku przyciągają setki turystów z całej Polski, chcących zobaczyć tę wyjątkową atrakcje Podlasia. Choć nie spotkamy tu licznych placów zabaw dla dzieci, kina, basenu czy parków rozrywki, odwiedzając wieś otwartych okiennic, z pewnością żaden turysta nie będzie się nudził. Główną atrakcję stanowią oryginalnie zdobione, zabytkowe domy, w całości wykonane z drewna oraz ich kolorowe okiennice, skąd właśnie wywodzi się nazwa Kraina Otwartych Okiennic.

W podobnym klimacie utrzymana jest wieś Zalipie w Małopolsce niedaleko Tarnowa. Zobacz także więcej ciekawych miejsc na Podlasiu, które odwiedziliśmy w 2019 podczas naszej podróży samochodowej po wschodniej Polsce.

Kraina Otwartych Okiennic

Co to jest Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu i dlaczego tak chętnie odwiedzają ją turyści z całej Polski?

Trześcianka, Soce i Puchły to niewielkie wsie, położone w Dolinie Narwi, tworzące wyjątkowo urokliwy Szlak Otwartych Okiennic. Nazwa wywodzi się właśnie od pięknie zdobionych okiennic, oraz pozostałych elementów drewnianych domków, najczęściej pokrywanych jaskrawymi kolorami farb, dzięki czemu wioski wyglądają oryginalnie, a ich niepowtarzalny wygląd, jest świetnym tłem pięknych sesji zdjęciowych.

Domy zbudowane zostały na potrzeby Białorusinów, wyzwania prawosławnego. Budowle jak i zdobienia, nawiązywały przede wszystkim do kultury ludowej rosyjskiej, co przyczyniło się do wyjątkowości tego miejsca.

Prócz oryginalnych domów, warto zwrócić uwagę na niegdyś używane stodoły, zabudowania gospodarcze, płot, studnie i żurawie, które podkreślają piękno tego miejsca. Wisienką na torcie, są bocianie gniazda, które świadczą o gościnności oraz dobroduszności mieszkańców.

Kraina Otwartych Okiennic
Kolorowe okiennice
Szlak Otwartych Okiennic na Podlasiu

Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu

Kolejną ciekawostką są kamienne oraz drewniane krzyże, które znajdują się na początku, oraz końcu wioski. Postawili je mieszkańcy podczas wybuchu choroby, którzy mocno wierzyli, że uchroni ich to przed rozwijającą się epidemią. Nie wiadomo czy to dzięki tym krzyżom, czy też odporności mieszkańców, choroba przestała atakować organizmy tamtejszej ludności, a życie mieszkańców wróciło do normy. Choć po chorobie nie ma już śladu, krzyże pozostały i stały się kolejnym, charakterystycznym elementem okiennic.

Choć malowane domy Podlasie to główna atrakcja wsi, podczas niezwykłego spaceru podziwiać można cerkwie oraz kaplice, które również udostępnione są turystom. Aby jednak zobaczyć ich wnętrze, należy skontaktować się telefonicznie z parafią, gdyż zwiedzanie odbywa się tylko po ustaleniu konkretnego terminu. Warto więc pamiętać o tym ważnym szczególe, planując swoją wycieczkę.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach
przewodnik
Wieś z kolorowymi okiennicami na Podlasiu

Okiennice podlaskie. Jak wygląda zwiedzanie? Czy miejsce nadaje się na rodzinną wycieczkę z dziećmi?

Kraina Otwartych Okiennic znajduje się zaledwie 30 km od Białegostoku oraz około 50 km od granicy z Białorusią, dlatego po dziś dzień, utrzymała się charakterystyczna gwara mieszkańców, a podczas zwiedzania, spotkać można licznych, zagranicznych sąsiadów.

Ze względu na świetne położenie, kolorowe okiennice najlepiej zwiedzać samochodem lub na rowerach. Drogi łączące ze sobą trzy wioski są solidne, utwardzone i bezpieczne, dlatego przechadzka po nich jest przyjemna dla dorosłego człowieka jak i dziecka. Podróżując samochodem i chcąć iść pieszo, to najlepiej pozostawić go w Trześciance, gdzie zdecydowanie łatwiej dojechać i przede wszystkim znaleźć wolne miejsce parkingowe.

Stamtąd już wiedzie malownicza ścieżka, otoczona wyjątkowymi zabudowaniami. Choć nie ma tu atrakcji typowych dla dzieci, na przykład nowoczesne place zabaw czy parki rozrywki, Szlak Otwartych Okiennic jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Ze względu na położenie blisko rzeki oraz lasu, okolica jest malownicza i zarazem cicha, dzięki czemu można tu wypocząć, organizując na przykład rodzinny piknik. Jest to również idealne miejsce na przybliżenie dzieciom historii, związanej z kształtującą się sztuką oraz kulturą.

Gdzie zatrzymać się na noc, zwiedzając Otwarte Okiennice?

W okolicy trzech wsi znajdują się pensjonaty oraz prywatne kwatery, świadczące usługi hotelarskie. W zależności od odległości oraz standardu, ceny za dobę dla dwóch osób wahają się w granicy 90 zł do nawet 200 zł.
Największą popularnością cieszą się obiekty, które nawiązują do Podlaskich Okiennic, czyli drewniane, kolorowe domy, zdobione kwiatami oraz rzeźbami, siedliska oraz obiekty agroturystyczne, gdzie można zorganizować wyjazd integracyjny lub rodzinny, a wolny czas spędzić grillując, lub piec kiełbaski na ognisku.

Takie miejsca, posiadają zazwyczaj ogromny plac zieleni, wprost idealny do zabawy z dziećmi. Ze względu na duże zainteresowanie noclegami w tej okolicy, warto stosunkowo wcześniej zarezerwować swój pobyt, by uniknąć braku wolnych miejsc.

Kolorowe okiennice

Wycieczka Szlakiem Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Powinien zobaczyć każdy, nawet najmniejszy turysta. Zabytkowe, oryginalnie zdobione zabudowania, gwara, smaczna kuchnia, cisza i urokliwa okolica sprawia, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Nie brakuje tu atrakcji.

Dla miłośników spacerów, ścieżka wiodąca przez trzy wsie, będzie świetną alternatywą spędzania wolnego czasu, zaś fotografów, z pewnością urzekną piękne zdobienia na domach, okolice rzeki czy pobliski las. Kraina Otwartych Okiennic dostarczy niezapomnianych chwil, które z uśmiechem będziecie wspominać przez długie lata. Koniecznie odwiedźcie ten punkt, na turystycznej mapie Polski, by przekonać się, jak piękne posiadamy miejsca.

Piękne widoki, wyjątkowe zabytki i bogata kultura. Miejsce, do którego zechcesz wrócić ponownie!

Szlakiem Otwartych Okiennic
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.