Jamna – dlaczego warto tam pojechać?

Jamna to spokojna niczym niewyróżniająca się wieś w gminie Zakliczyn w Małopolsce. Jest po prostu tak jak wszystkie pozostałe. Co w Jamnej jest takiego ciekawego, że wraca tam tyle ludzi, a inni przyjeżdżają tam pierwszy raz i nie mogą wyjść z zachwytu? Chociaż na Jamnej byliśmy tylko raz w życiu i to przelotem, to już wtedy było coś, że chciało się tam wrócić. Długo trwało, zanim postanowiliśmy tam pojechać. Co zdecydowało? Sam nie wiem, ale chcieliśmy tam być i pokazać Ci to miejsce. Co warto tam robić? O tym napiszemy nieco później, a na razie poznajmy Jamną nieco bliżej.

bacowka na jamnej

Życie tam płynie wolniej

Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to zwykła wieś znajdująca się w Małopolsce niedaleko Tarnowa, Brzeska i Nowego Sącza. Jest to takie miejsce, które w zimie oferuje zabawę na śniegu, jeśli w miejscowościach sąsiednich czuć powiewy wiosny. Na miejscu mieszka około 100 mieszkańców, a turystów przyjeżdżających czasem jest o kilka razy więcej. To właśnie na Jamnej podczas II wojny światowej rozgrywały się bardzo ważne i krwawe walki Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. To tam zjeżdżają się miłośnicy poezji śpiewanej, żeby wspólnie przy ognisku nucić znane i mniej znane piosenki turystyczne. To w końcu tam przyjeżdżają ludzie, nawet z daleka, żeby wziąć udział w Mszy Świętej z prawdziwego zdarzenia.

Jamna – adres, dojazd, parking i inne informacje praktyczne

Adres: Jamna – 32-842, gmina Zakliczyn, powiat tarnowski, województwo małopolskie.

Dojazd: Z Tarnowa na Jamną dojechać można przez Wojnicz, Zakliczyn i Paleśnicę. Lub od drugiej strony przez Gromnik, Ciężkowice i Siekierczynę. Z Nowego Sącza przez Ubiad, Bartkową-Posadową i Bujne.

Gdzie zaparkować? Aby zwiedzić całą Jamną, warto zaparkować przy Kościele pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Współrzędne: 49°46’21.3″N 20°50’13.7″E. Można także zaparkować przy Bacówce – współrzędne: 49°46’11.9″N 20°49’52.9″E lub przy Chacie Włóczykija – współrzędne: 49°46’07.1″N 20°49’48.3″E.

chata wloczykija

Co musisz zrobić na Jamnej?

Na Jamnej są trzy rzeczy, których musisz doświadczyć, żeby poczuć prawdziwy klimat tego miejsca. Zaraz je poznasz, jednak mimo wszystko nie odrzucaj żadnej z nich. My byliśmy tam wczoraj 9 lutego. W dole śniegu nie było, natomiast podczas podjazdu pod górę niektórzy mieli problem, ponieważ było ślisko i śnieżnie. Pogoda była idealna, ponieważ śnieg szklił się w pełnym słońcu.

Pójść na Mszę Świętą do kościoła pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei

To nie jest zwykła msza. Nawet jeśli nie chodzisz do kościoła, to po spędzeniu 60 minut w tym kościele z innymi ludźmi może spojrzysz na wiarę trochę inaczej. Księża z bardzo wielu parafii z całej Polski powinni przyjeżdżać na Jamną i uczyć się jak powinna wyglądać msza święta w dzisiejszych czasach i podejście do wiernych.

Całość jest dopełniona prostotą wnętrza budowli bez zbędnego bogactwa i przepychu. Msza wygląda bardziej na spotkanie w rodzinnej atmosferze niż mszę z ustalonym scenariuszem. Chociaż w kościołach czasem jest, jak jest, to na Jamnej warto się przełamać i przekroczyć próg świątyni. Więcej informacji można znaleźć, wpisując w wyszukiwarce Jamna Dominikanie.

kosciol na jamnej
jamna dominikanie

Wyjść na wieżę widokową przy Bacówce na Jamnej

Będąc na Jamnej, warto wybrać się do bacówki, która jest jedną z głównych atrakcji. Chociaż nie jest to tak kameralne miejsce jak kiedyś, to nadal jest to świetna opcja na weekendowy wypad. Na miejscu oprócz schroniska, w którym można dobrze zjeść, znajduje się sporo atrakcji dla dzieci (domek na drzewie, piaskownica, zjeżdżalnia). Jest tam także drewniana, artystycznie zrobiona wieża widokowa, z której można obejrzeć wspaniałe widoki na Beskidy i Pogórza. Przy dobrej widoczności jest możliwość zobaczenia Tatr. Przed bacówką znajduje się duży parking i są także tabliczki z oznakowaniem szlaków turystycznych.

Bacówka Jamna – adres, dojazd, parking

Adres bacówki: Jamna 14, 32-842. Współrzędne: 49°46’11.5″N 20°49’53.0″E. Parking przed bacówką. Dojazd z Tarnowa przez Wojnicz i Zakliczyn.

droga na jamna
przewodnik
bacowka jamna
jamna quest
wieza jamna
jamna tarnowski
jamna wieza widokowa
widoki z jamnej

Spróbować przysmaków w Schronisku Dobrych Myśli

Schronisko Dobrych Myśli na Jamnej to miejsce, w którym naprawdę można doznać napływu dobrych myśli. Jedzenie uznawane jest za jedno z najlepszych w okolicy, na które przyjeżdżają turyści z różnych części Polski. Z tarasu widokowego rozciągają się wspaniałe panoramy widokowe na Beskidy i Tatry. Obok schroniska znajduje się Chata Włóczykija. Pamiętamy to miejsce, gdy byliśmy tam kilka lat temu na festiwalu piosenki turystycznej Pod Słońce.

Jamna – Schronisko Dobrych Myśli – adres, dojazd, parking

Adres: Schronisko Dobrych Myśli – Jamna 53, 32-842. Współrzędne: 49.768295, 20.830937. Parking przed schroniskiem. Dojazd z Tarnowa przez Wojnicz i Zakliczyn. 300 metrów za bacówką.

dojscie do schroniska dobrych mysli
schronisko dobrych mysli
chata wloczykija jamna

Co jeszcze warto zobaczyć na Jamnej i w okolicach?

Będąc na Jamnej, można wybrać się jeszcze do Kaplicy Męczeństwa, Skały Wieprzek, która leży w sąsiedztwie, na wieżę widokową w Bruśniku oraz do Zamku w Melsztynie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.