Gorc Troszacki oraz Kudłoń, to dwa szczyty w Gorcach, które można zdobyć w ciągu jednego dnia. Znajdują się tuż obok siebie i na oba warto się wdrapać. Zwłaszcza ten pierwszy oferuje wspaniałe widoki na Tatry. My byliśmy tam dwa razy, idąc z Lubomierza oraz z Rzek. Na czarnym szlaku z Lubomierza znajduje się ostaniec skalny – Kudłoński Baca.
Najkrótszy szlak na Kudłoń w Gorcach prowadzi z Polany Trusiówka. Najpierw musisz iść za ścieżką Dolina Gorcowego Potoku. Później na Polanie Podskały musisz wejść na żółty szlak, a ten doprowadzi Cię na Gorc Troszacki. Długość trasy to 5,3 km, a czas przejścia to 2 godziny i 30 minut. Szlak znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
Gorc Troszacki i Kudłoń – parking w Lubomierzu
Zatrzymaliśmy się na parkingu przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu. Parking tam jest bezpłatny.
- Współrzędne parkingu w Lubomierzu: 49.6131, 20.1876.
Mapa trasy naszej wycieczki
- Przebieg trasy: Lubomierz – Kudłoń – Gorc Troszacki – Kudłoń – Lubomierz.
- Suma podejść na szlaku: 761 metrów.
- Długość całej trasy: 13,8 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 6 godzin.
Opis szlaku na Gorc Troszacki i Kudłoń
Zabraliśmy plecaki i ruszyliśmy przed siebie. Tabliczki są w okolicy podjazdu do kościoła. Napisane na nich jest, że na Kudłoń 1276 m n.p.m. Trzeba dreptać dwie godziny i trzydzieści minut. Mijamy kościół św. Józefa Oblubieńca NMP i maszerujemy między zabudowaniami. Mijamy ostatnie już gospodarstwa i widzimy obrazek mroźnego poranka w blasku budzącego się słońca.
Idziemy chwilę asfaltem i w miejscu, gdzie droga odbija w lewo, my skręcamy w prawo. Przechodzimy przez niewielki Potok Rosocha i jesteśmy dokładnie w przysiółku Kozyry. Po naszej prawej stronie obchodzimy Królewską Górę 651 m n.p.m. Idziemy cały czas po łące, wychodząc wyżej i wyżej.
Dostrzegamy tutaj Luboń Wielki 1022 m n.p.m. Droga jest bardzo dobra, a do namalowanych znaków można mieć kilka zdań do powiedzenia. Po prostu trzeba być uważnym. Zwłaszcza przy tym potoku, bo za nim trzeba od razu skręcić w prawo. Wtedy pojawiają nam się okazalsze widoki.

Polana Jastrzębie w Gorcach – punkt widokowy
Zostawiamy za sobą wzniesienia bez nazwy. Po prawej stronie dobrze widać Szczebel 977 m n.p.m. Wracając jednak do dalszej drogi, to łąkę zamieniamy w las i idziemy w cieniu drzew. Dochodzimy, aż do Polany Jastrzębie. Mamy tutaj fantastyczny punkt widokowy. Oczywiście widzimy stąd między innymi Ćwilin 1072 m n.p.m. i Mogielicę 1171 m n.p.m.


Ostaniec skalny Kudłoński Baca
Dalej idąc gdzieś w pobliżu szlaku znajdują się skały i jaskinie. Oczywiście ich nie szukamy, ale dla przykładu są to „Kudłońska Koleba” czy „Szczelina w Kudłoniu”. Jedyną skałą, którą zauważyliśmy, był „Kudłoński Baca”. Po pierwsze był typowo widoczny ze szlaku, a po drugie pięknie jest oznaczony. Od tabliczki kierującej nas w to miejsce schodzimy schodkami. Dzieli nas zaledwie sto pięćdziesiąt metrów, a warto!. Panorama jest przepiękna, która rozciąga się aż za Babią Górę. Coś niesamowitego! Dobrze widać Pilsko 1557 m n.p.m., Babią Górę 1725 m n.p.m. i Policę 1369 m n.p.m.



Góra Kudłoń w Gorcach
Od tego miejsca można by było pomyśleć, że dzieli nas niewiele do szczytu. Jednak, żeby tam dotrzeć, jeszcze chwilę trzeba pomaszerować. Na samym końcu jest dość stromo. Fajnie pomyślane są schodki, po których szybko się dociera na wyczekane miejsce. Na szczycie jest krzyż z obrazkiem, na którym widać wizerunek Matki Bożej. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze na polanie, z której również wiele widzimy.
Trzeba przyznać, że czarny szlak z Lubomierza jest bardzo widokowy. Widać między innymi Lubogoszcz 968 m n.p.m., Śnieżnicę 1006 m n.p.m., Jasień 1052 m n.p.m. i oczywiście Mogielicę 1171 m n.p.m. W oddali prezentuje się także Pogórze Wiśnickie. Kudłoń jest czwartym, co do wysokości szczytem w Gorcach. Nazwa pochodzi od nazwiska Kudeł.


Szczyt Gorc Troszacki 1235 m n.p.m.
Dalej szybko udajemy się w kierunku Gorca Troszackiego 1235 m n.p.m. Zmieniamy szlak z czarnego na szlak żółty. Czekamy na ten jeden moment, kiedy to przed samym szczytem będzie przepiękna polanka. Stamtąd zobaczymy wspaniałą panoramę, gdzie możemy spokojnie szukać szczytów Tatr, Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, Gorców, a także Magury Spiskiej. Coś pięknego. Musicie sami tutaj przyjść. Oczywiście idąc, robimy masę zdjęć.


Widok z Gorca Troszackiego na Tatry
Na Gorcu Troszackim 1235 m n.p.m. znajduje się opracowana przez Gorczański Park Narodowy tablica informacyjna. Na niej na pewno znajdziecie opisaną panoramę, a gdy będziecie chcieli posiedzieć chwilę i odpocząć, zapewne przydadzą się Wam drewniany stół z ławką. Oj, z całą pewnością mogę powiedzieć, że Gorc Troszacki to fajne miejsce. Po przerwie rozpoczynamy zejście powrotne. Wybieramy tej sam szlak.

