Park Krajobrazowy Doliny Bobru – atrakcje turystyczne + mapa ciekawych miejsc

Park Krajobrazowy Doliny Bobru znajduje się w województwie dolnośląskim między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim. Pojechaliśmy tam na kilka dni, żeby bliżej poznać ciekawe miejsca w Dolinie Bobru. Te tereny są chętnie odwiedzane przez mieszkańców okolicy.

Gdy planowaliśmy pobyt na Dolnym Śląsku, to już wcześniej zaplanowaliśmy sobie, co i kiedy chcemy zobaczyć. Naszą bazą wypadową do parku krajobrazowego była Jelenia Góra i to właśnie od niej polecamy rozpocząć całą przygodę z Doliną Bobru. Poznaliśmy ciekawe miejsca, ale i przeszliśmy szlakami turystycznymi, które okazały się bardzo malownicze i niezbyt trudne. Jest tam sporo formacji skalnych do zobaczenia, ale także do wspinania.

  • Park Krajobrazowy Doliny Bobru został utworzony w 1989 roku,
  • Powierzchnia parku wynosi 10 943 hektary,
  • Te tereny: Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich, Pogórza Izerskiego oraz Kaczawskiego,
  • Głównym bohaterem parku jest rzeka Bóbr.

Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? – szybka lista atrakcji turystycznych

  • Jelenia Góra,
  • Wzgórze Krzywoustego – wieża widokowa „Grzybek”,
  • Wzgórze Gapy – Progi, Sośnik i Czyżynki,
  • Borowy Jar,
  • Rzeka Bóbr,
  • Punkt widokowy Trafalgar,
  • Wieża Książęca w Siedlęcinie,
  • Zapora Pilchowice,
  • Jezioro Pilchowickie,
  • Kapitański Mostek,
  • Zamek Wleń,
  • Góra Siodło,
  • Perła Zachodu,
  • Most nad Jeziorem Pilchowickim,
  • Cudowne Źródełko,
  • Źródło Hipokrene
  • Dziki Wodospad w Maciejowcu,
  • Szwajcaria Lwówecka.

Mapa atrakcji turystycznych w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

Poniżej na mapie zaznaczyłem atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Polecamy Ci sprawdzić darmowe mapy turystyczne online dostępne w Internecie, zwłaszcza mapa-turystyczna.pl lub mapy.cz.

Jelenia Góra

Największym miastem przy Parku Krajobrazowym Doliny Bobru jest Jelenia Góra i to właśnie tam warto rozpocząć zwiedzanie. Kilka dni temu pisaliśmy już o atrakcjach Jeleniej Góry. Polecamy przeczytać. Warto zajrzeć na Rynek, ponieważ tam znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, a w nim sporo bezpłatnych materiałów pomocnych przy zwiedzaniu okolicy, także Doliny Bobru. My na zwiedzanie centrum miasta przeznaczyliśmy 1 dzień, a jeśli chodzi jeszcze o Jelenią Górę, to pojechaliśmy na jeden dzień do Cieplic Śląskich-Zdroju.

  • Na zwiedzanie Jeleniej Góry warto przeznaczyć sobie 1-2 dni,
  • Poznaj atrakcje turystyczne Jeleniej Góry.

Wzgórze Gapy

Wzgórze Gapy to jedno z ciekawszych miejsc w Dolinie Bobru. To wzgórze położone jest przy granicy parku krajobrazowego. My wdrapaliśmy się na górę od Perły Zachodu, bo robiliśmy trasę pętlę. Najłatwiej jest tam dotrzeć z Jeleniej Góry z ulicy Podchorążych. Można zatrzymać się przy Domu Studenta i kierować się za tabliczkami.

  • Cała wycieczka zajmie Ci około 2 godziny,
  • Zobacz nasz opis trasy na Wzgórze Gapy.

Perła Zachodu w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

Zwiedzając atrakcje turystyczne Parku Krajobrazowego Doliny Bobru koniecznie musisz odwiedzić Perłę Zachodu w Siedlęcinie. Perła Zachodu jest gościńcem (dawniej schroniskiem), w którym można przenocować lub skorzystać z restauracji. Pięknie wygląda otoczenie gościńca, zwłaszcza kładka nad Jeziorem Modrym. Można tam dojechać samochodem lub dojść szlakiem turystycznym. My szliśmy szlakiem z Jeleniej Góry.

przewodnik

Borowy Jar

Borowy Jar, czyli piękna przyroda połączona z ciekawą historią. To tereny od Jeleniej Góry po Siedlęcin. Rzeka Bóbr, punkty widokowe, strome zbocza, roślinność, cisza, spokój oraz liczne formacje skalne – to tylko niektóre z cech charakteryzujących Borowy Jar. Prowadzą tam szlaki turystyczne: żółty i zielony z Jeleniej Góry. Są ścieżki tematyczne, np. Ścieżka Poetów. Warto tam zwrócić uwagę na dawny park Helikon, stworzony na Górze Siodło. Według legendy znajdują się tam liczne skarby.

  • Najlepszymi punktami widokowymi w Borowym Jarze jest Wzgórze Krzywoustego w Jeleniej Górze oraz Trafalgar. I oczywiście chwilę wcześniej wspomniane Wzgórze Gapy,
  • W Dolinie Bobru są także źródełka: Cudowne Źródełko pod Górą Kapliczną oraz Źródło Hipokrene.

Punkt widokowy Trafalgar

W Borowym Jarze możesz wdrapać się na punkt widokowy Trafalgar. Jeśli idziesz żółtym szlakiem, to musisz odbić na zielony. Jeśli pójdziesz od samego początku zielonym, to nie musisz nic zmieniać. Podczas wejścia po drodze możesz zobaczyć: Dąb Cesarski, Ruiny Świątyni Apollina, a także sporo formacji skalnych. Koniecznie wejdź na szczyt Góry Siodło.

Wieża Książęca w Siedlęcinie

W Siedlęcinie znajduje się Wieża Książęca. Samochodem można dojechać pod samiutką budowlę. To dawna wieża mieszkalna Henryka I. Później wieża została siedzibą rycerską. Obecnie można ją zwiedzać – obowiązują bilety wstępu i są określone godziny otwarcia. W środku na jednym z pięter znajdują się malowidła przedstawiające legendę sir Lancelota – Rycerza Okrągłego Stołu. Zobacz opis Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

  • Współrzędne Wieży Książęcej w Siedlęcinie: 50.9344, 15.6856.

Zapora Pilchowice i Jezioro Pilchowickie

W Dolinie Bobru znajduje się Jezioro Pilchowickie. Na jego końcu została wzniesiona Zapora Pilchowice. Nad jeziorem jest również słynny most, który podobno miał zostać wysadzony podczas realizowania scen do filmu Mission: Impossible 7. Do samej zapory możesz dojechać samochodem. My tak zrobiliśmy i wybraliśmy się na zwiedzanie okolicy.

Kapitański Mostek

Kapitański Mostek jest formacją skalną nad Jeziorem Pilchowickim, do którego doszliśmy od Zapory Pilchowice. To ciekawe miejsce, które jest rzadko odwiedzane w Dolinie Bobru. Znajduje się na uboczu, gęsto w lesie. Prowadzą do niego szlaki turystyczne. Widoki są nieco ograniczone, ponieważ drzewa są coraz większe. Kapitański Mostek jest ciekawą atrakcją, którą warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.

Zamek Wleń

We Wleniu trzeba zobaczyć pałac, Rynek, a przede wszystkim Zamek Lenno, który został wzniesiony przez Bolesława I Wysokiego – księcia śląskiego z dynastii Piastów. Na górę prowadzi szlak mierzący około 1 kilometra. Najlepiej na górę dostać się od centrum miasta. Zwiedzanie zajmuje około 30 minut, ponieważ obecnie to tylko ruina. Obowiązują bilety wstępu oraz godziny otwarcia.

Co zobaczyć w okolicy Doliny Bobru?

Po kilkudniowym zwiedzaniu Doliny Bobru, warto wybrać się na zwiedzanie okolicy. W najbliższej okolicy Parku Krajobrazowego Doliny Bobru warto zobaczyć: Górę Szybowcową, Zamek Chojnik, punkt widokowy Okole, Ostrzyca, czyli polska Fudżji Jama. Nieco dalej są Karkonosze ze Szrenicą, Śnieżką czy Śnieżnymi Kotłami.

Atrakcje turystyczne w Dolinie Bobru i okolicy pozwalają na zaplanowanie kilkudniowego zwiedzania tej części Dolnego Śląska. W tym przypadku jako bazę wypadową wybierz Jelenią Górę, tak jak my zrobiliśmy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.