Góra Szybowcowa – Jeżów Sudecki. Z widokiem na Jelenią Górę

Góra Szybowcowa to niewielki szczyt w Górach Kaczawskich w miejscowości Jeżów Sudecki, z którego rozciągają się wspaniałe widoki ja Jelenią Górę oraz pasmo Karkonoszy i Gór Izerskich. Co ważne dla wielu osób, na punkt widokowy można dojechać samochodem i bezpiecznie zaparkować. Na górze znajduje się lotnisko obsługiwane przez Aeroklub Jeleniogórski, noclegi – Hotel Szybownik oraz restauracja Hexa 66.

Góra Szybowcowa

Jak dojechać na Górę Szybowcową w Jeżowie Sudeckim?

Najłatwiej na Górę Szybowcową w Jeżowie Sudeckim dojechać z Jeleniej Góry. Jest to najbliżej położone większe miasto. Dojazd zajmuje około 15 minut. Do przejechania jest 8 kilometrów. Z centrum trzeba kierować się drogą numer 3 w kierunku Radomierza i Kaczorowa. Mając Castoramę z lewej, a stację BP z prawej strony, na światłach trzeba skręcić w lewo na Bolesławiec. Dalej droga prowadzi już na Jeżów Sudecki. W nim dalszą drogę będą wskazywały kierunkowskazy.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na Górę Szybowcową: 50.943912, 15.762350.

Budynek Aeroklubu Jeleniogórskiego
Góra Szybowcowa - parking

Lotnisko na Szybowcowej Górze w Górach Kaczawskich

Szybowcowa Góra mierzy 561 m n.p.m. i znajduje się na terenie Gór Kaczawskich. Wchodzi także w skład Korony Kaczawskiej. Lotnisko w Jeżowie Sudeckim jest znane na cały Dolny Śląsk. Zostało wybudowane w 1924 roku. Opiekę nad nim sprawuje Aeroklub Jeleniogórski. Lotnisko ma 6 pasów startowych i kilkanaście razy w roku odbywają się tam różne zawody: samolotowe, szybowcowe i spadochronowe.

Lotnisko na Szybowcowej Górze
Lotnisko w Jeżowie Sudeckim
przewodnik

Co widać z Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim?

Góra Szybowcowa to idealne miejsce dla miłośników krajobrazów oraz osób, które nie lubią się zmęczyć, a chcą odkrywać piękne miejsca. Wspaniale widoczna jest Kotlina Jeleniogórska na czele z miastem Jelenia Góra, a także pasma górskie. Z punktu widokowego można zobaczyć między innymi:

Podobno świetnie wrażenie robią widoki z Góry Szybowcowej nocą, gdy cała Jelenia Góra jest oświetlona. Jest to także świetne miejsce do obserwacji sztucznych ogni podczas sylwestra. Na koniec zobacz ciekawe miejsca, które warto odwiedzić na Dolnym Śląsku.

Widoki z Szybowcowej Góry na Rudawy Janowickie
Widok na Jelenią Górę z Góry Szybowcowej
Jelenia Góra - widok z Szybowcowej Góry
Górski krajobraz z Szybowcowej Góry
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.