Okole – najkrótszy szlak do tarasu widokowego z Przełęczy pod Świerkami
Okole to szczyt w Górach Kaczawskich mierzący 718 m n.p.m. Jest fantastycznym punktem widokowym przede wszystkim na Karkonosze na czele ze Śnieżką, Szrenicą i Śnieżnymi Kotłami. Jest kolejnym wygasłym wulkanem, którego odwiedziliśmy podczas naszej podróży po Dolnym Śląsku. Partia szczytowa jest zagospodarowana – wzniesiono tam drewniany taras widokowy oraz zabudowaną wiatę turystyczną. Zobacz także inne atrakcje na Dolnym Śląsku.
Jak dojechać na parking pod punktem widokowym Okole?
Na parking najłatwiej dojechać z Jeleniej Góry. To tylko 14 kilometrów. Prawie cały czas trzeba kierować się drogą numer 365 i dopiero za Dziwiszowem skręcić na Chrośnicę i po chwili w prawo na Lubiechową. Na skrzyżowaniu będzie znak Leśnictwo Lubiechowa. Za 1 kilometr bezpłatny parking będzie po lewej stronie. Współrzędne ułatwiające dojazd: 50.976483, 15.834223. Poniżej jeszcze mapa trasy.
Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Okole
Dojście na Okole 718 m n.p.m. zajęło nam 40 minut. To zaledwie 1600 metrów drogi w jedną stronę. Ruszyliśmy szlakiem żółtym wąską ścieżką, można powiedzieć, że przez krzaki. Trwało to jakieś 10 minut, bo później weszliśmy już między drzewa. Czuliśmy się trochę jak w Górach Izerskich. Chyba przez ten zapach. Szlak prowadził delikatnie pod górę. Na drzewach co jakiś czas wiedzieliśmy znaki kierujące ścieżką wokół Okola.
Pod Pańską Wysoczką dołączył do nas szlak niebieski. Prowadził w prawo na szczyt, jednak my chcieliśmy atakować go od drugiej strony. Skręciliśmy w lewo i dotarliśmy do skrzyżowania pod Okolem. Z prawej strony przyszedł znów kolor niebieski, który schodził ze szczytu. Żółty poszedł prosto, a my za niebieskim w prawo. To było ostatnie podejście na naszej trasie. Gęsty las, a następnie spore głazy wyprowadziły nas na skalisty wierzchołek.
Szczyt Okole i widoki z platformy widokowej w Górach Kaczawskich
Od 2018 roku na szczycie Okole znajduje się nowa platforma widokowa, z której można oglądać wspaniałe widoki. Jest także ławeczka, na której można usiąść i cieszyć się obszernymi krajobrazami. Nieco poniżej jest wiata, w której także można odpocząć, jeśli np. pada deszcz.
Najlepiej widoczna jest Łysa Góra z wyciągiem narciarskim, jednak największy efekt zrobiły na nas Karkonosze na czele ze Śnieżką. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze Góry Izerskie czy Rudawy Janowickie. Jeśli się dobrze wpatrzymy, to dostrzeżemy również Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Przez Okole przebiega tylko niebieski szlak turystyczny idący z Chrośnicy.
Byliśmy sami, a pogoda zachęcała, aby usiąść i na chwilę się zatrzymać. Tak też zrobiliśmy. Później wracaliśmy do miejsca zwanego pod Pańską Wysoczką – tam, gdzie przychodził szlak żółty. Minęliśmy na szlaku kilka osób. Jedna z dziewczyn na rozpoznała. Bardzo nam się miło zrobiło. Wróciliśmy na parking znajdujący się na Przełęczy pod Świerkami i ruszyliśmy odkrywać nowe miejsca.
Co warto zobaczyć w okolicy?
A jeśli będziesz w okolicy, to koniecznie sprawdź inne ciekawe miejsca znajdujące się w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Czy trasa nadaje się do przejścia z wózkiem?
Nie polecamy iść z wózkiem.
„jednak największy efekt zrobiły na nas Karkonosze na czele ze Śnieżką.” hmmm… w sensie, że ten widok to widać na zamieszczonych zdjęciach?
Chodzi o to, ostatnio zaliczam te różne punkty widokowe i widoki na Karkonosze to akurat są – rozczarowujące.
Tzn. są po prostu – za daleko – od Karkonoszy. Przez to nawet przez lornetkę widok nie jest ostry bo już zaczyna mieć znaczenie atmosfera pomiędzy Karkonoszami i obserwującym, promieniowanie UV, itd. itd. Te Karkonosze są jak za mgłą :/ Taki tam tylko „zarys i szkic”.
I na zdjęciach do artykułu wygląda to tak samo rozczarowująco.
Dziwi tym bardziej, że przecież z samej Góry Szybowcowej widok na Karkonosze jest – „INTENSYWNY” 😉 a tu z opisu wynika, że to gdzieś obok.
Góra Szybowcowa jest dużo bliżej Karkonoszy
https: //en.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&rc=9jrWBxaqHB9j.d8xbAaM&rs=osm&rs=osm&ri=1048067987&ri=1047932354&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D&rwp=1%3B9jtkYxarB9g9WhrNgf1hiKh-Nh1Xh4QgOw5aGfl2fOT50bgl45mlhHg5bF&x=15.6967653&y=50.8796474&z=12
A co do widoczności dużo zależy od pogody. Najlepsza widoczność to oczywiście słonecznie i wietrznie,bo wilgoć w powietrzu nie zaburza tak obrazu.
A co do punktrów bliżej
– Sokolik albo Krzyżna w Rudawach Janowickich
– Mała Ostra obok Skalnika, Rudawy Janowickie
– Zamek Chojnik, przedgórze KArkonosze, enklawa Parku Karkonoskiego
– Skalny Stół, same Karkonosze, dosc blisko z przeleczy Okraj, widok w poprzek
– Wysoki Kamień, Góry Izerskie,
– Kopalnia, Stanisław, Góry Izerskie