Organy Wielisławskie na zboczach Wielisławki w Sędziszowej

Rozpoczynając wyprawę na Wielisławkę, czyli jeden z najbardziej tajemniczych szczytów w Sudetach, wyznaczamy kierunek ze Złotoryi do Jeleniej Góry w okolice Świerzawy na mapie Dolnego Śląska. Obowiązkowym punktem jest podziwianie wielkiej osobliwości u podnóża góry, czyli Organów Wielisławskich. Te gigantyczne skalne słupy o wysokości dwudziestopiętrowego wieżowca to wulkaniczna lawa, która zastygła 250 milionów lat temu i utworzyła skały zwane porfirem.

Jest pokryta pięknym lasem, w którym można spotkać dęby liczące nawet 1000 lat. Pełna jest jaskiń, zapadlin i wielu tajemniczych miejsc, dostępnych nie tylko dla grotołazów. W jaskiniach niezbędna może okazać się latarka.

Przed wojną znajdowała się tutaj restauracja oraz kamienna wieża widokowa zaopatrzona w miejsca noclegowe. Miejsce to było eleganckim punktem do spotkań, które stwarzało okazję do konwersacji przy stolikach z lnianymi obrusami oraz świeżymi kwiatami. Bywalcami restauracji byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi i tak spędzali popołudnia tamtejsi rolnicy.

Organy Wielisławskie - dojazd samochodem

Jak dojechać do Organów Wielisławskich?

Do Organów Wielisławskich w Sędziszowej z Jeleniej Góry można dojechać już w przeciągu 25 minut, ponieważ to około 23 kilometry. Jadąc drogą numer 365, a później 328, trzeba za Sędziszową w Wielisławie Złotoryjskim skręcić w prawo na Młyn Wielisław. Dalej musisz przejechać przez osiedle i jechać wzdłuż potoku Kaczawa. Samochód można zostawić przy atrakcji na bezpłatnym parkingu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd pod Wielisławkę: 51.034512, 15.869681.

Parking przy Organach Wielisławskich
Potok Kaczawa w Sędziszowej

Organy Wielisławskie w Sędziszowej

Góra uznana jest obecnie za pomnik przyrody i staje się atrakcją turystyczną, na skalę ponadregionalną. Każdy zwiedzający zachwyca się jej ogromem i stara się uwiecznić ten widok, robiąc zdjęcia. Przy tak gigantycznej skali rozmiarów tego miejsca, nie jest to najprostsze zadanie.

Przy Organach Wielisławskich zostało urządzone bardzo fajne miejsce na ognisko, z którego warto skorzystać jako dodatkowa atrakcja wycieczki. Wędrując wyznaczoną ścieżka przyrodniczą, mija się liczne okopy z czasów wojny. Z kolei na szczycie czekają na zwiedzających pozostałości restauracji i wieży widokowej oraz średniowiecznego grodzisko i resztki dawnej kopalni. Jest to idealne miejsce na jednodniową rodzinną wyprawę.

Wielisławka – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Złoto Wrocławia – Wielisławka to hipotetyczne miejsce ukrycia legendarnego złota – do dzisiaj nieodnalezionego skarbu wywiezionego przez Niemców tuż przed zamknięciem okrążenia wokół Twierdzy Wrocław „Festung Breslau”,
  • Dokoła szczytu wiedzie ścieżka edukacyjna na około 1 godzinę marszu,
  • Punkt widokowy pod szczytem góry oferuje ciekawe widoki na Dolinę Kaczawy i Pogórze Kaczawskie.
Wielisławka - szczyt
przewodnik

Co warto zobaczyć w okolicy?

Organy Wielisławskie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to