Organy Wielisławskie
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Organy Wielisławskie na zboczach Wielisławki w Sędziszowej

Rozpoczynając wyprawę na Wielisławkę, czyli jeden z najbardziej tajemniczych szczytów w Sudetach, wyznaczamy kierunek ze Złotoryi do Jeleniej Góry w okolice Świerzawy na mapie Dolnego Śląska. Obowiązkowym punktem jest podziwianie wielkiej osobliwości u podnóża góry, czyli Organów Wielisławskich. Te gigantyczne skalne słupy o wysokości dwudziestopiętrowego wieżowca to wulkaniczna lawa, która zastygła 250 milionów lat temu i utworzyła skały zwane porfirem.

Jest pokryta pięknym lasem, w którym można spotkać dęby liczące nawet 1000 lat. Pełna jest jaskiń, zapadlin i wielu tajemniczych miejsc, dostępnych nie tylko dla grotołazów. W jaskiniach niezbędna może okazać się latarka.

Przed wojną znajdowała się tutaj restauracja oraz kamienna wieża widokowa zaopatrzona w miejsca noclegowe. Miejsce to było eleganckim punktem do spotkań, które stwarzało okazję do konwersacji przy stolikach z lnianymi obrusami oraz świeżymi kwiatami. Bywalcami restauracji byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi i tak spędzali popołudnia tamtejsi rolnicy.

Organy Wielisławskie - dojazd samochodem

Jak dojechać do Organów Wielisławskich?

Do Organów Wielisławskich w Sędziszowej z Jeleniej Góry można dojechać już w przeciągu 25 minut, ponieważ to około 23 kilometry. Jadąc drogą numer 365, a później 328, trzeba za Sędziszową w Wielisławie Złotoryjskim skręcić w prawo na Młyn Wielisław. Dalej musisz przejechać przez osiedle i jechać wzdłuż potoku Kaczawa. Samochód można zostawić przy atrakcji na bezpłatnym parkingu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd pod Wielisławkę: 51.034512, 15.869681.

Parking przy Organach Wielisławskich
Potok Kaczawa w Sędziszowej

Organy Wielisławskie w Sędziszowej

Góra uznana jest obecnie za pomnik przyrody i staje się atrakcją turystyczną, na skalę ponadregionalną. Każdy zwiedzający zachwyca się jej ogromem i stara się uwiecznić ten widok, robiąc zdjęcia. Przy tak gigantycznej skali rozmiarów tego miejsca, nie jest to najprostsze zadanie.

Przy Organach Wielisławskich zostało urządzone bardzo fajne miejsce na ognisko, z którego warto skorzystać jako dodatkowa atrakcja wycieczki. Wędrując wyznaczoną ścieżka przyrodniczą, mija się liczne okopy z czasów wojny. Z kolei na szczycie czekają na zwiedzających pozostałości restauracji i wieży widokowej oraz średniowiecznego grodzisko i resztki dawnej kopalni. Jest to idealne miejsce na jednodniową rodzinną wyprawę.

Wielisławka – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Złoto Wrocławia – Wielisławka to hipotetyczne miejsce ukrycia legendarnego złota – do dzisiaj nieodnalezionego skarbu wywiezionego przez Niemców tuż przed zamknięciem okrążenia wokół Twierdzy Wrocław „Festung Breslau”,
  • Dokoła szczytu wiedzie ścieżka edukacyjna na około 1 godzinę marszu,
  • Punkt widokowy pod szczytem góry oferuje ciekawe widoki na Dolinę Kaczawy i Pogórze Kaczawskie.
Wielisławka - szczyt

Co warto zobaczyć w okolicy?

Organy Wielisławskie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *