Wejście do grodziska w Owidzu
Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Grodzisko Owidz – rekonstrukcja średniowiecznego grodu

Grodzisko Owidz to zlokalizowana we wsi Owidz rekonstrukcja grodu pochodzącego z XI wieku. Miejsce to znajduje się w województwie pomorskim, w gminie Starogard Gdański. Jest to samorządowa instytucja kultury, która działa od 2012 roku. Znajduje się tam także restauracja – Karczma Słowiańska Na Podgrodziu, a także organizowane są na miejscu różne imprezy.

Grodzisko Owidz

Jak dojechać do grodziska w Owidzu?

Dojazd do tego miejsca jest bardzo wygodny. Grodzisko Owidz znajduje się w pobliżu Starogardu Gdańskiego, a także nieopodal większych miast, takich jak Gdańsk czy Malbork. Dojazd z tych i innych miejsc jest dobry, a na miejscu znajduje się również bezpłatny parking, który umożliwia zostawienie swojego pojazdu. Można również wybrać się w to miejsce na przykład autobusem. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do grodziska: 53.955071, 18.571785.

Budynek restauracji w grodzisku Owidz

Grodzisko Owidz – historia miejsca

Gród owidzki uznawany był za jeden z najsilniejszych grodów na terenach obecnego Kociewia. Położony był na wzgórzu nad rzeką Wierzycą, a jego założenie związane było z umacnianiem się zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem. Gród został zniszczony prawdopodobnie na rozkaz Władysława Hermana w 1090 roku. Niszczenie przez niego grodów na tych terenach miało pomóc w uniemożliwieniu buntu Pomorzan.

Jednakże pomimo zniszczenia grodzisko w Owidzu nadal funkcjonował i w XII wieku pełnił jeszcze funkcje obronne, ale następnie je utracił. Popularna lokalna nazwa tego miejsca, Szwedzka Górka, wzięła się stąd, że w czasie potopu szwedzkiego grodzisko wykorzystywane było przez Szwedów jako obóz.

Grodzisko przy Starogardzie Gdańskim
FACEBOOK I IG

Jak wyglądało kiedyś i wygląda obecnie grodzisko Owidz?

Gród owidzki pełnił nie tylko funkcje militarne, ale również mieszkalne. Gród był otoczony wałem z palisadą, wykonanym z drewna i ziemi. Był on dwukrotnie większy niż obecna rekonstrukcja. W wale tym znajdowały się również wieże, mające obronną funkcję (obecnie zrekonstruowana jest m.in. wieża bramna).

Domostwa w grodzie to kryte strzechą chałupy o konstrukcji wieńcowej, czy też zrębowej. Domostwami były również półziemianki. Rozmiar obecnych budowli odpowiada tym pierwotnym. W grodzie było jednak znacznie więcej chałup, niż jest to pokazane na obecnej rekonstrukcji. Poza tym zrekonstruowano także stołp, czyli wieżę obronną, zwaną też wieżą ostatniej obrony, jedną z wież obserwacyjnych, a także zagrodę dla zwierząt.

Na środku osady znajdował się niezabudowany plac (majdan). Miejsce to służyło ludności do wspólnych spotkań z powodu różnych okazji, takich jak m.in. sądy czy wiece. W grodzie mieszkały wyższe warstwy społeczne: przedstawiciele panującej religii, wojowie, rodzina komesa, ludzie zajmujący się najważniejszymi rzemiosłami i ważniejsi kupcy. Biedniejsza ludność, głównie rolnicy i rzemieślnicy, mieszkali w podgrodziu, a w grodzie chronili się tylko w przypadku zagrożenia.

Widok na grodzisko Owidz

Muzeum Mitologii Słowiańskiej w grodzisku w Owidzu

W 2016 roku po raz pierwszy obchodzono święto Stado, czyli dawne święto słowiańskie, związane najpewniej z kultem płodności. OD 2017 roku na terenie grodziska działa Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które stanowi świetną atrakcję turystyczną. Opinie o muzeum są różne, my nie zdecydowaliśmy się z niego skorzystać. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, a ulgowy 10.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Cennik i godziny otwarcia

Przyjechaliśmy do grodziska w kwietniu, czyli w martwym sezonie i dodatkowo podczas deszczowego dnia. Jechaliśmy z Zamku w Kwidzynie nad Morze Bałtyckie, także pomyśleliśmy, że zobaczymy po drodze coś ciekawego. Już na początku powiem, że trochę się rozczarowaliśmy.

Weszliśmy, żeby kupić bilety na zwiedzanie. Te kosztują 10 złotych – normalny i 5 złotych – ulgowy. Muzeum oraz grodzisko otwarte jest od środy do niedzieli w godzinach 11:00 – 17:00. W tym dniu nie zapłaciliśmy nic, ponieważ Pani w kasie powiedziała, że nie mam tam co oglądać, ponieważ wszystko jest schowane. Mimo to chcieliśmy zobaczyć, dlatego pracownik poszedł z nami i otworzył nam bramy grodziska.

Plac zabaw przy grodzisku Owidz

Co robić w grodzisku w Owidzu?

Przeszliśmy w strugach deszczu po najważniejszych elementach, chociaż nie było ich zbyt wiele. Myślę, że w okresie wakacyjnym to miejsce tętni życiem. Teraz było kiepsko. Zwiedzanie zajęło nam 20 minut. W drodze powrotnej do samochodu widzieliśmy jeszcze plac zabaw dla dzieciaków, czyli miejsce jest ciekawe. Podsumowując – co można tam robić?

  • Zwiedzić średniowieczny gród,
  • Wejść do Muzeum Mitologii Słowiańskiej,
  • Skorzystać z placu zabaw,
  • Zjeść w miejscowej restauracji,
  • Trafić na imprezę kulturalną.

Na stronie internetowej grodziska Owidz możesz znaleźć więcej informacji dotyczących tego miejsca.

Wały obronne grodzisko Owidz

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *