Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Zamek w Kwidzynie – zwiedzanie, dojazd, cennik i godziny otwarcia

100 kilometrów na południe od Gdańska w województwie pomorskim znajduje się niespełna 40-tysięcze miasto, w którym największą atrakcją jest bez wątpienia XIV-wieczny zamek. To właśnie dlatego tam pojechaliśmy, zwiedzając przy okazji inną budowlę, a mianowicie Zamek w Gniewie, który znajduje się kilkanaście kilometrów dalej.

Do Kwidzynia przyjechaliśmy na godzinę 9:00 i byliśmy tam jako pierwsi zwiedzający. Dla nas dużym plusem jest możliwość zwiedzania obiektu z audio przewodnikiem, który można wypożyczyć w kasie biletowej. Jeszcze innym powodem, dla którego przyjechaliśmy na zamek, jest występowanie budowli w serialu Korona Królów, który lubimy oglądać. Sprawdź, gdzie jeszcze w Polsce kręcono serial Korona Królów.

Zamek w Kwidzynie

Dojazd i parking

Jadąc autostradą A1, trzeba skręcić na węźle Kopytkowo na Kwidzyń – droga 231, a następnie na 91 i 90. Bezpłatny i obszerny parking dostępny jest tuż obok zamku. Współrzędne parkingu: 53.735767, 18.922476.

Cennik i godziny otwarcia

Cennik: Bilet normalny do Zamku w Kwidzynie kosztuje 10 złotych, a ulgowy 5 złotych. Za zwiedzanie z audio przewodnikiem trzeba zapłacić 16 złotych.

Godziny otwarcia: Zamek jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków.

  • sezon letni od 1 maja do 30 września od 9:00 do 17:00
  • sezon zimowy od 1 października do 30 kwietnia od 9:00 do 15:00
Zamek w Kwidzynie

Zwiedzanie Zamku w Kwidzynie z audio przewodnikiem

Z parkingu udaliśmy się zgodnie ze wskazówkami kierującymi na kwidzyński zamek. Przekroczyliśmy bramę i podeszliśmy do kasy biletowej. Skorzystaliśmy z możliwości zwiedzania z audio przewodnikiem, więc zapłaciliśmy po 16 złotych za wejście. W kasie można płacić kartą. Schowaliśmy parasole, ponieważ od rana padało i założyliśmy słuchawki. Od tego momentu zwiedzaliśmy zgodnie z tym, co usłyszeliśmy od przewodnika. Na terenie budowli jest kilkanaście komnat, do których można wejść.

Zamek wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku należał do Kapituły Pomezańskiej. Obok niego wzniesiono katedrę. W początkach XV połączono zabudowania zamkowe i katedrę w jeden zespół architektoniczny. Dopiero w 1466 na mocy Drugiego Pokoju Toruńskiego zamek, wraz z dominium biskupim został przyznany Krzyżakom. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Dzisiejszy wygląd zawdzięczamy Fryderykowi Wilhelmowi.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Zamek wspaniale wygląda z zewnątrz, natomiast w środku ekspozycje nie są ściśle związane i kojarzone z tymi zamkowymi. Można za to zobaczyć wystawę scyzoryków, rzemiosła, szkła czy makiety zwierząt. Za mało jest tam informacji i ekspozycji dotyczących samego zamku czy miasta Kwidzyń. Na koniec wychodząc i polecając innym, to mówiliśmy, że koniecznie trzeba dopłacić za audio przewodnik, ponieważ bez niego możemy wyjść niezadowoleni ze zwiedzania. Nad porządkiem w zamku dbają Panie z obsługi, które wskazują drogę dalszego spaceru po zamku. Całość zwiedzania Zamku w Kwidzynie zajęła nam około 60 minut, a gdy już wyjdziemy poza tereny zamkowe, to warto iść w dół, żeby obejrzeć obiekt od strony północno-zachodniej.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *