Latarnia morska Stilo i plaża w Osetniku niedaleko Sasina

Zlokalizowana na polskim wybrzeżu Bałtyku latarnia morska Stilo. Piękna, metalowa i barwna latarnia morska nad polskim morzem, która jak magnez, przyciąga do siebie turystów. Jest jedną z nielicznych latarni morskich w Polsce, która w całości zbudowana została z metalowych części. Wzniesiona w kształcie ściętego ostrosłupa, rozpoczęła pracę 1906 roku we wsi Stilo, skąd pochodzi jej nazwa.

Odwiedziliśmy już prawie wszystkie latarnie morskie nad polskim morzem, jednak otoczenie tej nas zachwyciło. Piękny las, wydmowy teren, piaszczysta plaża i ta ścieżka prowadząca prosto do latarni. Byliśmy tym miejscem oczarowani, chociaż trafiliśmy na zamkniętą latarnię Stilo.

Znak miejscowości Stilo
Latarnia Stilo Osetnik

Jak dojechać do latarni morskiej Stilo?

Latarnia zlokalizowana jest około 5 km od wsi Osetnik (zwanej Stilo) oraz 10 km od Łeby. Samochód trzeba zostawić w okolicach smażalni ryb i w dalszą podróż wybrać się pieszo, podziwiając tutejsze wydmy. Do latarni można również dojechać rowerem. Dojść do niej można zarówno od strony wsi, jak i plaży.

Adres: Morska 25, 84-210 Sasino. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 54.780987, 17.738088. Postój jest płatny – 10 złotych za cały dzień.

Sosna krocząca - plaża Stilo
Szlak czerwony do latarni Stilo
Las przy plaży stilo
przewodnik

Ciekawostki o latarni morskiej Stilo

Charakterystyczne dla tej budowli są barwne pasy, dzielące ją na trzy części. Najwyższa część, z której można podziwiać widoki, pomalowana została na kolor czerwony. Środkowa na biały zaś dolna część jest w kolorze czarnym. Z biegiem czasu, zmieniono nazwę wsi na Osetnik, jednak nazwa latarni morskiej pozostała taka sama. Latarnia Stilo znajduje się pomiędzy latarnią morską Czołpino w Słowińskim Parku Narodowym a latarnią morską Rozewie, a od morza dzieli ją niecały kilometr drogi. Świetna lokalizacja sprawiła, że turyście chętnie odwiedzają latarnie, by podziwiać Morze Bałtyckie.

Całkowita wysokość latarni wynosi 33,4 m, wysokość światła 75,00 m n.p.m., zaś jego zasięg wynosi 43,522 km. Kako jedna z nielicznych tego typu budowli, zbudowana została na wierzchołku wydmy.

Plaża Stilo - wejście 51
Chmury nad plażą Stilo nad Morzem Bałtyckim

Godziny otwarcia i cennik biletów w latarni Stilo

Latarnia Stilo została udostępniona dla zwiedzających. Dojście z parkingu zajmuje około 15 minut szlakiem koloru czerwonego. Na jej taras widokowy można wejść od 1 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10:00 -18:00. W 2020 roku bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 6. Dzieci do 4 lat nie są wpuszczane do latarni.

Choć latarnia nie znajduje się w pobliżu innych, równie ciekawych atrakcji turystycznych, jest chętnie odwiedzana przez turystów. Głównym powodem, jest niebanalny widok. Z punktu widokowego podziwiać można panoramę pobliskiej wsi Osetnik oraz piękną, piaszczystą plażę. Na taras widokowy, prowadzą kręte schody. Zobacz także więcej informacji o latarniach morskich w Polsce.

Dojście z latarni Stilo na plażę
Plaża Stilo z dzieckiem
Plaża Stilo - oznakowanie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.