Gozdno – wieża widokowa na wzgórzu Zawadna (Zawodna)

Gozdno to miejscowość znajdująca się w gminie Świerzawa niedaleko Złotoryi. To właśnie tam znajduje się drewniana wieża widokowa na wzgórzu Zawadna (Zawodna) należącym do Korony Kaczawskiej w Krainie Wygasłych Wulkanów. Z tego co słyszeliśmy, jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na Pogórzu Kaczawskim. Z platformy obejrzeliśmy Rudawy Janowickie oraz Karkonosze na czele ze Śnieżką.

Gozdno - wieża widokowa z dzieckiem

Jak dojechać na parking pod wieżą widokową w Gozdnie?

Pod wieżą widokową w Gozdnie nie ma typowego wyznaczonego parkingu. Jest natomiast plac przy lesie, który ma służyć dla turystów, jako miejsce do pozostawienia samochodu. Postój jest bezpłatny, a z tego miejsca do wieży jest około 800 metrów piechotą.

Jadąc drogą ze Świerzawy do Biegoszowa lub odwrotnie trzeba uważać, żeby w dobrą drogę wjechać. Jest ona na wysokości przystanku autobusowego i kamiennego budynku. Wieża widokowa jest już dobrze widoczna z drogi głównej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 51.047985, 15.905737.

Miejsce, przy którym można zostawić samochód

Jak dojść do wieży widokowej w Gozdnie?

Droga do wieży widokowej w Gozdnie nie powinna sprawić większych problemów. Nie prowadzi na nią żaden znakowany szlak turystyczny. Z parkingu prowadzi ścieżka, a na drzewach co jakiś czas można spotkać tabliczki ze wskazówkami dojściowymi. Niedaleko Zawadnej 445 m n.p.m. przebiega żółty szlak znany jako Szlak Wygasłych Wulkanów.

My przyjechaliśmy już po godzinie 7 rano, dlatego podczas przejścia nie spotkaliśmy nikogo. Dojście do wieży zajęło nam około 20 minut. Nie ma tam większych podejść. Trasa prowadziła lasem, dlatego po drodze nic ciekawego nie zobaczyliśmy. Wszystko wynagrodziły nam widoki z ostatniego piętra platformy widokowej.

Droga do wieży widokowej w Gozdnie
Dojście do wieży widokowej z dzieckiem
Wieża widokowa w Gozdnie
przewodnik

Zawadna – co widać z wieży widokowej?

Wieża widokowa w Gozdnie powstała całkiem niedawno, bo w 2018 roku, dlatego nie jest jeszcze tak bardzo znana. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez rowerzystów, ponieważ poniżej poprowadzona jest trasa single track Gozdno 1.

Kiedy już weszliśmy na ostatnie piętro, to było co oglądać. Wspaniale prezentowały się Karkonosze. Widać było również Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, wygasły wulkan Wilkołak czy miasto Złotoryja, w której mieszkaliśmy. Dostrzegalna była także Ostrzyca oraz wzgórze Grodziec, na którym znajduje się tajemniczy zamek.

Polecamy trasę na wycieczkę z dzieckiem. Z wózkiem może być miejscami problem, chociaż nie ma tragedii. I też zależy jaki wózek. Wejście po schodach jest łagodne, więc osoby z lękiem wysokości powinny sobie poradzić.

Widoki z wieży widokowej w Gozdnie
Gozdno - krajobrazy z wieży widokowej
Widok na Karkonosze z wieży w Gozdnie
Złotoryja widziana z wieży w Gozdnie

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli przyjedziesz do Gozdna na wieżę widokową, to zwiedzanie zajmie Ci około 60 minut. Pozostały czas możesz przeznaczyć na zobaczenie okolicznych atrakcji:

Platforma widokowa Gozdno
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.