Wzgórze Gapy w Jeleniej Górze – jak dojść na Progi, Sośnik i Czyżynki?

Wzgórze Gapy znajduje się w Jeleniej Górze i stanowi piękny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie czy Karkonosze. To jedna z atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na wzgórze możesz dotrzeć już od samego Rynku w Jeleniej Górze, więc z serca miasta.

Jak tam dokładnie trafić? Co dokładnie zobaczyć? Na co zwrócić uwagę? Zobacz poniżej nasz najnowszy tekst dotyczący Wzgórza Gapy.

Wzgórze Gapy

Parking przy Wzgórzu Gapy

Najlepiej na Wzgórze Gapy dojść od ulicy Podchorążych. Tam przy Domu Studenta znajduje się prowizoryczny parking, na którym ludzie zostawiają samochody. Dalej nie ma co jechać, ponieważ droga jest w fatalnym stanie.

  • Współrzędne parkingu pod Wzgórzem Gapy: 50.9156, 15.7288.

My szliśmy od Perły Zachodu, czyli od drugiej strony. Tutaj jednak napiszemy Ci, jak najłatwiej dojść na Wzgórze Gapy.

Wzgórze Gapy

Jak dojść na Wzgórze Gapy w Jeleniej Górze? Mapa trasy turystycznej

Z parkingu przy Domu Studenta musisz iść dalej. Asfalt się kończy, a zaczyna droga gruntowa. Po 150 metrach drogi rozchodzą się, a Ty musisz skręcić w prawo i rozpocząć delikatne podejście pod górę. Z lewej strony rozciągają się piękne widoki na Karkonosze. Im wyżej wychodzimy, tym widoki są lepsze.

Po 450 metrach droga doprowadza do rozwidlenia dróg. Tam jest tablica informacyjna. Ty musisz wybrać drogę prowadzącą do lasu. Za około 70 metrów będzie kolejne rozwidlenie, na którym trzeba skręcić na drogę w prawo. Na miejscu to wszystko wygląda o wiele lepiej. Droga prowadzi pod górę, cały czas między drzewami. Po 300 metrach musisz skręcić w prawo. Tam będzie wbita tabliczka z oznakowaniem trasy.

Las się delikatnie przerzedza, a my zdobywamy wysokość. Za 170 metrów będzie kolejny skręt w lewo. Pokażą się pierwsze formacje skalne, a za plecami widoki – na razie ograniczone przez drzewa.

Wzgórze Gapy
Tutaj w prawo za tabliczką
Wzgórze Gapy
Wzgórze Gapy
przewodnik
Wzgórze Gapy
Wzgórze Gapy

Wzgórze Gapy i punkty widokowe – Progi, Sośnik i Czyżynki

Rozpoczęliśmy ostrzejsze podejście – jedyne na naszej trasie. Po 170 metrach doszliśmy na pierwszą formację skalną o nazwie Progi. Widoki były tam bardzo ograniczone w kierunku południowym. Bardziej z tej skały korzystają wspinacze, których można spotkać u podnóża skały. Jeśli tam będziesz, to uważaj, żeby zbytnio się nie wychylać, ponieważ przez nieuwagę można spaść. Zeszliśmy skalnymi schodami z powrotem na naszą trasę i poszliśmy dalej.

Po 100 metrach doszliśmy do kolejnego punktu widokowego o nazwie Sośnik. Tam na skale znajduje się punkt widokowy otoczony barierką. Jest także tablica z opisanym krajobrazem. Pięknie stamtąd widać Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Kaczawskie. 400 metrów dalej znajdował się ostatni już punkt – Czyżynki.

Progi, Sośnik i Czyżynki
Punkt widokowy Progi
Progi, Sośnik i Czyżynki
Progi, Sośnik i Czyżynki
Punkt widokowy Progi
Progi, Sośnik i Czyżynki
Progi, Sośnik i Czyżynki
Punkt widokowy Progi
Progi, Sośnik i Czyżynki
Skała Sośnik
Progi, Sośnik i Czyżynki
Progi, Sośnik i Czyżynki
Progi, Sośnik i Czyżynki

Co widać ze wzgórza?

Podczas wycieczki na Wzgórze Gapy zobaczysz kilka ciekawych widoków. Będą to np. krajobrazy na:

  • Góry Kaczawskie – Baraniec, Maślak, Skopiec, Łysa Góra, Góra Szybowcowa,
  • Rudawy Janowickie – Skalnik, Sokolik, Krzyżna Góra,
  • Karkonosze – Śnieżka, Szrenica, Wielki Szyszak, Skalny Stół,
  • Góry Wałbrzyskie – Trójgarb.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Po zdobyciu Wzgórza Gapy możesz wrócić tą samą drogą do Jeleniej Góry lub iść dalej do Perły Zachodu. W pobliżu warto poznać atrakcje turystyczne Jeleniej Góry, Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie, Zaporę Pilchowice, Złoty Widok w Michałowicach, Zamek Wleń czy Górę Szybowcową.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.