Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach – zwiedzanie z przewodnikiem

Huta Szkła Kryształowego „Julia” znajduje się w Piechowicach niedaleko Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim. To bardzo ciekawe miejsce, do którego warto się wybrać z dzieckiem. My akurat zwiedzaliśmy Park Krajobrazowy Doliny Bobru i postanowiliśmy, że pojedziemy przy okazji zwiedzić hutę szkła. To była dobra decyzja, ponieważ udało się, że trafiliśmy na małą grupę do zwiedzania z przewodnikiem.

Zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach

Hutę Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Bilety kupiliśmy na godzinę 12:15 i oprócz nas były jeszcze 4 osoby, a chwilę wcześniej o 12:00 było ich kilkanaście. Nawet lepiej, bo w spokoju mogliśmy słuchać tego, co opowiada przewodnik. A trafiliśmy na młodego chłopaka. Miał może 22 lata i słuchaliśmy go z zaciekawieniem. Na imię miał Dawid – takie widniało na plakietce przyczepionej do jego bluzy.

przewodnik

Jak wygląda zwiedzanie?

Całe zwiedzanie trwało około 45 minut. I był to bardzo przyjemnie spędzony czas, ponieważ byliśmy w takim miejscu pierwszy raz. To jeden z niewielu producentów szkła kryształowego w Polsce, którego historia sięga XIX wieku. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć, jak wytwarzany jest kryształ. Pracownicy normalnie tam pracują, więc mogliśmy dokładnie przyjrzeć się ich pracy – projektowanie, wytop, dmuchanie, obróbka, a później selekcja.

Krystalium przy hucie szkła – nowa atrakcja

W 2021 roku przy hucie szkła otwarto Krystalium. Znajduje się tutaj, gdzie jest kasa biletowa. Skorzystaliśmy i kupiliśmy wcześniej bilety na zwiedzanie obu miejsc. Bilety były tańsze, bo łączone. Krystalium to interaktywna wystawa poświęcona szkłu kryształowemu.

Podzielone jest na dwa piętra. Na dole mogliśmy zapoznać się z historią, połączoną z teraźniejszością. Poznaliśmy tradycję kultury szklarskiej, która kształtowała się w Karkonoszach. U góry mogliśmy zrobić kilka doświadczeń, chociaż odnośnie piętra w Krastalium, to mamy mieszane uczucia. Pani w kasie powiedziała, że dzieci znajdą tam sporo atrakcji. Było kilka, w tym jedna zepsuta. Maja ma 3 latka, więc nie znalazła nic dla siebie, ale oprócz nas były dzieci w wieku około 8 i 11 lat i też jakoś nie były zbytnio zainteresowane. 

Parking przy hucie

Dojazd z Jeleniej Góry zajmuje 15 minut, a z Wrocławia 2 godziny. Przed Hutą Szkła „Julia” w Piechowicach znajduje się duży i bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów. Nie będziesz miał problemu, żeby znaleźć miejsce. 

  • Współrzędne parkingu przy Julii: 50.8506, 15.5881.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do Huty Szkła Kryształowe „Julia” i Krystalium – stan na dzień 31.01.2022

Huta Szkła „Julia” otwarta jest codziennie. Wejścia są w godzinach: 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30,  13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00. 

Trochę ich jest, ale my np. weszliśmy o 12:15, więc te wejścia są nieco zmieniane. 

  • Bilet normalny do samej Huty Szkła kosztuje 27, a ulgowy 19 złotych,
  • Bilet normalny do samego Krystalium kosztuje 29, a ulgowy 19 złotych,
  • My skorzystaliśmy z biletu łączonego – płaciliśmy po 40 złotych za obie atrakcje, a Maja 33, jako ulgowy,
  • Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo.

Jeśli się zastanawiasz nad wyborem, czy iść do Huty Szkła, czy do Krystalium, to stanowczo wybieramy zwiedzanie huty z przewodnikiem.

Po zwiedzaniu lub nawet przed, możesz wejść do sklepiku i kupić różne pamiątki. Sklep znajduje się przy parkingu. Całość wygląda bardzo fajnie. Można tam pojechać podczas pobytu w Szklarskiej Porębie, Karpaczu czy Jeleniej Górze. Jest to ciekawa alternatywa na deszczową pogodę. 

Co warto zobaczyć w okolicy?

W najbliższej okolicy warto zobaczyć: 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.