Ostrzyca - Wygasły Wulkan
Dolnośląskie

Ostrzyca – polska Fudżji-Jama. Wygasły wulkan

Ostrzyca to wulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka o wysokości 501 m n.p.m. Znajduje się ono na Pogórzu Zachodniosudeckim, na Pogórzu Kaczawskim. Szczyt posiada strome zbocza, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem i wznosi się samotnie w środkowo-zachodniej części Wysoczyzny Ostrzyckiej, wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu.

Polski wulkan Ostrzyca – mapa trasy z Proboszczowa

Ostrzyca jest szczytem, który jest łatwo rozpoznawalny przez większość turystów już z daleka. Ma charakterystyczny kształt wulkanu i z zainteresowaniem zaprasza wszystkich w swoje skromne progi. Okazuje się, że wzniesienie to, cieszy się sporą popularnością.

Ostrzyca – Pogórze Kaczawskie

Podjeżdżamy do centrum miejscowości Proboszczów. Zaraz za kościołem skręcamy w drogę w lewo i kierujemy się za znakami koloru żółtego. Chwilę jedziemy asfaltem i koło pomnika widzianego po lewej stronie wjeżdżamy na kamienistą drogę. Dojeżdżamy do parkingu, gdzie zostawiamy samochód. Po zabraniu aparatu i wody wyruszamy przed siebie.

Parking i miejsce na odpoczynek i ognisko

Po 5 minutach drogi dochodzimy do altany i miejsca wyznaczonego na ognisko. Tutaj też można zostawić samochód, chociaż typowy parking jest właśnie tu, gdzie my zaparkowaliśmy. Nie zatrzymując się mijamy, to ciekawe miejsce.

Jak wygląda szlak na Ostrzycę na Pogórzu Kaczawskim?

Idąc za tą drogą, dochodzimy, aż pod schody, którymi zaraz będziemy zmierzać na Ostrzycę. Przez około dziesięć minut mijamy grupki turystów, którzy już schodzą i puste ławeczki, które są zrobione, gdyby ktoś potrzebował. Czytamy legendę i informacje o wzniesieniu na zbudowanych tutaj tablicach.

Ponad 400 schodów, żeby zobaczyć wygasły wulkan na Dolnym Śląsku

Z tego, co obliczyłam, na szczyt prowadzi nas ponad 400 kamiennych schodów. Jedne są strasznie poniszczone, inna zaś cieszą się dobrą kondycją. Jeśli chodzi o kondycję, to na pewno do pokonania tego odcinka człowiek jej trochę potrzebuje. Wreszcie stajemy na najwyższym szczycie Pogórza Kaczawskiego. Widoki z tego szczytu są kapitalne.

Warto dodać, że wzniesienie stanowi relikt dawnych obszarów wulkanicznych, jest pozostałością komina wygasłego trzeciorzędowego wulkanu tarczowego. W trakcie transgresji lądolodu na Pogórze Kaczawskie, wzniesienie nie było całkowicie przykryte lodem, stanowiło skalisty nunatak wystający z lądolodu na niewielką kilkumetrową wysokość. Do odwiedzenia mamy jeszcze 2 miejsca, więc ruszamy w drogę powrotną. Łyk wody dodający sił i do samochodu wracamy już za szlakami koloru żółtego.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *