Hala Szrenicka w Karkonoszach – jakim szlakiem dojść do schroniska?

Hala Szrenicka to duża górska łąka w Karkonoszach, na której znajduje się schronisko PTTK. Najkrótszy i najłatwiejszy szlak turystyczny na wycieczkę z dzieckiem prowadzi ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka.

Czas wejścia na Halę Szrenicką to około 2 godziny spokojnym tempem. To jest wariant pieszy, jednak jest jeszcze jedna możliwość. Ze Szklarskiej Poręby możesz wyjechać wyciągiem na Szrenicę, a później przejść zielonym szlakiem na halę. Trasa zajmuje 20 minut – 1200 metrów. Po drodze możesz zobaczyć formację skalną Końskie Łby. Przy okazji sprawdź także największe atrakcje w Szklarskiej Porębie.

Hala Szrenicka szlaki

Jak dojść do schroniska PTTK na Hali Szrenickiej ze Szklarskiej Poręby?

My do schroniska PTTK na Hali Szrenickiej doszliśmy szlakiem turystycznym ze Szrenicy, ponieważ schodziliśmy w dół. Bardzo lubimy to miejsce. Jest ono bardzo widokowe i klimatyczne. W schronisku można dobrze zjeść. Bufet jest otwarty od wczesnych godzin, a menu dostosowane dla każdego. Cennik wiadomo wyższy, jak to w schroniskach górskich.

Najkrótszy szlak pieszy na Halę Szrenicką – opis i mapa trasy

Najkrótszy szlak pieszy na Halę Szrenicką prowadzi ze Szklarskiej Poręby Huty (poza centrum miasteczka). Współrzędne parkingu: 50.8250, 15.5072. Znakowany jest on kolorem czerwonym. Czas wejścia z parkingu to 1:50 h – 4 kilometry.

Szlak Hala Szrenicka

Trasa prowadzi cały czas pod górę. Gdy schodziliśmy w dół, to widzieliśmy, jak ktoś jechał tym szlakiem z dzieckiem w wózku. Oczywiście jest to możliwe, jednak trzeba mieć sporo siły. Po 1500 metrach od parkingu znajduje się Wodospad Kamieńczyka – bardzo urokliwe miejsce, które warto zobaczyć. Sprawdź, jak wygląda Wodospad Kamieńczyka. Od tego momentu zaczyna się ostrzejsze podejście. Po drodze są tablice z informacjami edukacyjnymi oraz ławki i stoły, przy których możesz odpocząć. Niektórzy nie lubią szlaku na Halę Szrenicką ze względu na kamienie pod nogami. Na tym górskim szlaku długi czas będziesz szedł po otwartym terenie. Poniżej jeszcze mapa trasy.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Szlak zielony z Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach – najłatwiejszy szlak bez większych podejść

Najłatwiejszy znakowany szlak pieszy do schroniska na Hali Szrenickiej prowadzi z Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach. Ta trasa jest dłuższa, ponieważ liczy aż 6,5 km w jedną stronę, jednak nie ma aż tylu wzniesień. Czas wejścia to 2 godziny i 15 minut, ale tak bardzo się nie zmęczysz podejściem. Zobacz poniżej mapę tej trasy.

Z malutkim dzieckiem najlepiej wyjechać wyciągiem i przejść na Halę Szrenicką

Powyżej były 2 bezpośrednie szlaki dojściowe. Są jeszcze inne, ale już dłuższe. Można je znaleźć na mapie. Trzecim wariantem jest wyjazd wyciągiem narciarskim na Szrenicę i potem przejście 20 minut po prostym. To polecamy dla rodzin z małymi dziećmi.

Możesz np. rozpocząć wycieczkę pod dolną stacją kolejki. Wyjechać do górę i zejść z powrotem pod kolejkę przez Halę Szrenicką. Bardzo fajna opcja także dla osób starszych.

Zejście ze Szrenicy na Halę Szrenicką przez górną stację kolejki
przewodnik
Wyciąg Hala Szrenicka

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

Hala Szrenicka znajduje się na wysokości 1150 – 1300 m n.p.m. Stanowi świetny punk widokowy. Dawniej wypasano na niej owce. Obecnie stoi tam schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Powstało na skutek przekształcenia z chaty pasterskiej – Nowej Śląskiej Budy. Obecnie w schronisku może nocować ponad 100 osób. Noclegi, a zwłaszcza wschody i zachody słońca w tym miejscu muszą być piękne. W zimie bardzo często można spotkać tam narciarzy, ponieważ są tam dobre warunki na trasach narciarskich. Przez Halę Szrenicką przebiega czerwony szlak – Główny Szlak Sudecki.

schronisko pttk na hali szrenickiej
Hala Szrenicka widoki

Formacja skalna Końskie Łby

Tuż przy Hali Szrenickiej znajduje się ciekawa formacja skalna Końskie Łby. Widać ją dobrze ze szlaku. Są to granitowe ostańce, które przypominają końskie łby. Ich maksymalna wysokość to 15 metrów. Według legendy są to zamienione w kamień konie rozbójników. A ci są rozrzuceni po całym paśmie Karkonoszy.

Zobacz atrakcje w okolicy:

  1. Punkt widokowy Złoty Widok,
  2. Wodospad Szklarki,
  3. Wodospad Podgórnej,
  4. Zamek Księcia Henryka,
  5. Wodospad Kamieńczyka,
  6. Góra Śnieżne Kotły,
  7. Szczyt Wysoki Kamień,
  8. Kukułcze Skały i Wahadło,
  9. Skała Chybotek.
Końskie Łby Szrenica
Końskie Łby
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.