Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie – punkt widokowy na Karkonosze

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie to świetny punkt widokowy na Karkonosze, zwłaszcza Szrenicę oraz Śnieżne Kotły. Dojechać tam można samochodem, dlatego każdy bez problemów może go zobaczyć, a nawet nim przejechać. Tuż nad drogą znajduje się formacja skalna z tarasem widokowym. Zakręt Śmierci to jedna z atrakcji turystycznych w Szklarskiej Porębie. Najlepiej widać go na ujęciach z drona.

Jak dojechać do Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie?

Dojazd do Zakrętu Śmierci nie stanowi większego problemu. Musisz kierować się drogą 358 na Świeradów-Zdrój. Zakręt znajduje się 5 minut drogi samochodem od centrum Szklarskiej Poręby. Dojazd z Karpacza na Zakręt Śmierci zajmuje 40 minut przez Piechowice.

Parking przy Zakręcie Śmierci

Przy Zakręcie Śmierci w Górach Izerskich znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów. Możesz zostawić tam samochód i iść na górski szlak, ale wejść także na punkt widokowy. Dojście na punkt widokowy zajmuje 5 minut od parkingu. Wystarczy wejść obok tablicy do lasku i kierować się do formacji skalnych.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu na Zakręcie Śmierci: 50.8492, 15.5334.

Szlaki z Zakrętu Śmierci – na Wysoki Kamień i Zbójeckie Skały

Z Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie prowadzi szlak turystyczny na Wysoki Kamień oraz do Zbójeckich Skał.

  • Szlak na Wysoki Kamień znakowany jest na żółto. Długość to 3,1 km, a czas przejścia to 1 godzina i 15 minut.
  • Szlak do Zbójeckich Skał znakowany jest na żółto, ale biegnie także w towarzystwie koloru czarnego. Długość to 1,5 km, a czas przejścia to 25 minut.
  • Jest jeszcze szlak czarny schodzący do Szklarskiej Poręby, jednak prowadzi głównie drogą – piesze dojście z miasta.

Historia polskiego Zakrętu Śmierci

Po co tak w ogóle zbudowano Zakręt Śmierci? To miejsce powstało na przełomie 1935-1937 roku, jako punkt strategiczny. Miał utrudnić przemarsz wojsk wroga, poprzez wysadzenie w razie potrzeby. Pod drogą przewidziano miejsce na komory minerskie. Po II wojnie światowej miejsce „zasłynęło” z licznych wypadków. Dawniej nazywany był Wielkim Zakrętem.

Czy faktycznie jest to zakręt śmierci? Były tam ofiary śmiertelne, były także wypadki, jednak miejsce nie jest niebezpieczne i spokojnie można tam jechać. Wystarczy zachować ostrożność, ponieważ trzeba zmienić kierunek o 180 stopni.

przewodnik

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Koniecznie musisz poznać pozostałe atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby. Są to między innymi: Wodospad Szklarki oraz Wodospad Kamieńczyka. Bardzo ciekawy jest szlak turystyczny na Szrenicę oraz Śnieżne Kotły. Bardzo blisko jest również Wysoka Kopa – najwyższy szczyt w Górach Izerskich.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.