Ze Zwardonia na Rachowiec – platforma widokowa

Rachowiec to góra w Beskidzie Żywieckim mierząca 954 m n.p.m. Na szczycie znajdują się rozległe polany, stoi wieża widokowa, a na zboczach góry znajdują się wyciągi narciarskie.

  • Najkrótszy szlak na Rachowiec prowadzi ze Zwardonia,
  • Mierzy 2,2 km, a czas przejścia to 60 minut,
  • Trasa znakowana jest na czerwono,
  • W pobliżu znajduje się schronisko Chatka pod Skalanką,
  • Miasto Zwardoń znajduje się przy granicy ze Słowacją,
  • Na Rachowiec możesz dojść również z miejscowości Sól,
  • Na szczycie stoi drewniana platforma widokowa,
  • Z góry rozciągają się wspaniałe panoramy widokowe,
  • Rachowiec położony jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego,
  • Z dzieckiem najlepiej iść szlakiem ze Zwardonia,
  • Zobacz najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim.

Dzień wcześniej wędrowaliście z nami na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne 1257 m n.p.m., a tym razem proponujemy Wam przejście na dwa szczyty sąsiadujące ze sobą, które są do zdobycia dla każdego turysty. Wycieczkę rozpoczynamy od przejazdu z Ujsół z naszej kwatery do Zwardonia.

Zwardoń – mapa trasy, parking i informacje praktyczne

  • Długość naszej trasy to 9,9 km,
  • Na szlaku mieliśmy 502 metry podejścia,
  • Wycieczka z przerwami zajęła nam 4 godziny i 30 minut.
Zwardoń Rachowiec mapa

Parking w Zwardoniu

Jest to tylko kilkanaście kilometrów, więc szybko rozpoczynamy wędrówkę. Najpierw przejeżdżamy praktycznie do końca miejscowości i parkujemy na kościelnym parkingu.

  • Współrzędne parkingu w Zwardoniu: 49.503697, 18.973396. 

Pakujemy co potrzeba i zabieramy się w drogę. Po drodze mijamy kilka marketów, więc jakby ktoś nie miał prowiantu na wycieczkę, to można zakupić.

Szlak Zwardoń w kierunku schroniska Chatka pod Skalanką

Idziemy asfaltem ze szlakiem czerwonym i wychodzimy coraz wyżej i wyżej. Ten szlak biegnie na popularną Wielką Raczę, na której znajduje się schronisko. Po pierwszych dziesięciu minutach mijamy obiekt, w którym znajduje się schronisko PTTK o nazwie Dworzec Beskidzki nadanej w latach 30. XX w. Obiekt wydaje się jakoś opuszczony, nawet nie zaglądamy do środka.

Już teraz możemy Wam przekazać, że obiekt jest zamknięty od 2014 roku. Obiekt turystów już nie przyjmował od 2009 roku. Kiedyś w latach swoich świetności cieszył się dużą popularnością zarówno w lecie, jak i w zimie. Idziemy dalej, mijają nas dwie osoby, które naszym zdaniem idą w dość daleką drogę, bo są całe obładowane.

Mijamy jakieś gospodarstwo agroturystyczne i spokojnie zmierzamy na nasz pierwszy cel – Skalankę 867 m n.p.m. Mijamy domy, a następnie tylko i wyłącznie przydrożne krzewy i drzewa. Mamy widoki na pobliskie miejscowości i szczyty. W pobliżu znajduje się schronisko Chatka pod Skalanką. 

Szczyt Skalanka 867 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim

Dochodzimy do miejsca, gdzie szlak odbija w lewo, my podążając na Skalankę, udajemy się prosto. Wyjście jest dość ciekawe, dlatego że krótkie i dość ostre. Nam jest potrzebne jakieś niecałe dziesięć minut i jesteśmy na miejscu.

Tam siadamy na ławce. Hmm? Czy widzieliście już taką ławkę w takich cudownych okolicznościach? Tutaj na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, wędruje się wyłącznie za słupkami granicznymi.

Tu jemy drugie śniadanie przy wyśmienitych widokach m.in. na królową Beskidów – Babią Górę 1725 m n.p.m. czy Pilsko 1557 m n.p.m., ale także na wiele innych szczytów.

Krajobraz jest przepiękny, a i dodatkowo jest cisza i spokój. Zostajemy tu około trzydziestu minut, po czym zaczynamy wędrówkę na pobliski szczyt, tak po sąsiedzku. Tak, tak na sąsiedni szczyt – Rachowiec 954 m n.p.m.

przewodnik

Szlak na Rachowiec 954 m n.p.m.

Schodzimy najpierw polną ścieżką i następnie docierając do czerwonego. Idziemy z nim chwilę. Jest to niedługi odcinek, na którym obok wspomnianego gospodarstwa trzeba skręcić w prawo za znakiem na szczyt Rachowiec.

Za kilka chwil docieramy do czarnego szlaku. Przechodzimy obok pobliskich domów. Patrząc na mapę, spodziewamy się, że szlak czarny jest dość krótki i doprowadzi nas do czerwonego szlaku. Trzymamy się teraz tylko tego i nim docieramy do rozwidlenia.

Tam czeka na nas skołowany turysta, który nie wie w którym kierunku na Rachowiec. My nie czekając długo, mówimy, że tam, gdzie trudniej i pokazujemy, że w lewo i w górę. I tak też jest.

Rachowiec 954 m n.p.m. – szczyt w Beskidzie Żywieckim

Najpierw obok lasu, a później przez polanę docieramy na szczyt. Na Rachowcu znajduje się najdłuższy w okolicy 1200 metrów orczykowy wyciąg narciarski (narciarze upodobali sobie górę już w okresie międzywojennym).

W sezonie 2012/2013 na zachodnim zboczu Rachowca, niewybitnego wzniesienia Mały Rachowiec 840 m n.p.m. uruchomiono pierwszy w rejonie Zwardonia wyciąg krzesełkowy w Stacji Narciarskiej Zwardoń Ski.

Będąc na górze, zauważamy platformę widokową. Udajemy się tam od razu. Widziane krajobrazy prezentują się bardzo okazale. Widać między innymi pasmo Małej Fatry.

Jakim jeszcze szlakiem wejść na górę?

  • Na Rachowiec prowadzi trasa czerwona z miejscowości Sól – 3,9 km, czas przejścia 1 godzina i 40 minut,
  • Szlak zielony prowadzi również z Soli-Kiczery – 4 km, czas przejścia to 1 godzina i 45 minut.

Wracamy do Zwardonia

Dziwimy się, bo wcześniej nie było, aż tak dobrej widoczności. Na szczyt docierają kolejni turyści, więc my pomalutku się zwijamy. Zaczynamy schodzić. Nie chcemy już wracać tą samą trasą. Na szczęście możemy zejść za kolorem czerwonym i tak robimy.

Schodzimy zaraz przy stacji kolejowej i przy miejscowym OSP. Odwiedzamy jeszcze sklep po drodze i pakujemy się do samochodu. Po widokowej trasie wracamy do naszej kwatery, a następnego dnia wracamy do domu.

Platforma widokowa na Rachowcu
Wielka Rycerzowa
W tle Mała Fatra
Droga od wsi Sól

A jeśli jesteś w Zwardoniu, to polecamy Ci wybrać się na Kikulę/Trojak. To szczyt znajdujący się na granicy polsko-słowackiej.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.