Hala Krupowa i Polica z widokiem na Tatry

Hala Krupowa to ciekawe miejsca w Beskidzie Żywieckim, na której znajduje się schronisko PTTK, natomiast Polica to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Oba miejsca stanowią wspaniały punkt widokowy na Tatry. Stamtąd już blisko na Babią Górę przez Przełęcz Krowiarki.

Najkrótszy szlak na Halę Krupową w Beskidzie Żywieckim

  • Najkrótszy szlak do schroniska PTTK na Hali Krupowej prowadzi ze Skawicy – Sucha Góra,
  • Mierzy 3,3 kilometry, a czas przejścia to 1 godzina i 30 minut,
  • Znakowany jest na niebiesko,
  • Współrzędne parkingu na początku szlaku: 49.6430, 19.6390,
  • Trasa nie jest trudna i prowadzi głównie lasem,
  • Poniżej zamieszczam mapę trasy.

Zielony szlak z Sidziny – trasa pętla przez Okrąglicę i Judaszkę

My chcieliśmy zrobić trasę z Sidziny na Halę Krupową, dalej na Policę, później powrót na halę i przejście przez Okrąglicę i Judaszkę z powrotem do Sidziny.

Szlak był bardzo przyjemny i atrakcyjny zarazem, z możliwością ogrzania się w schronisku i obejrzenia pięknych widoków na TatryBabią Górę, Beskid Makowski czy Beskid Wyspowy.

Mapa szlaku z Sidziny przez Kucałową Przełęcz – łatwa trasa zielona do schroniska

Sidzina parking – Przełęcz Kucałowa – Schronisko PTTK na Hali Krupowej – Złota Grapa – Góra Polica – Przełęcz Kucałowa – Przełęcz Malinowe – Sidzina

Cała nasza trasa mierzyła 21 kilometrów. Na trasie mieliśmy 1000 metrów podejścia. Wycieczka trwała 9 godzin z przerwami.

Parking w Sidzinie – podstawowe informacje

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Sidzina. Auto zostawiamy naprzeciwko Domu Wczasów Dziecięcych i obok Muzeum Kultury Ludowej.

  • Parking był darmowy i jeszcze bezludny,
  • Współrzędne parkingu: 49.6192, 19.7013.

Szlak zielony do schroniska PTTK na Hali Krupowej

Zabieramy spakowany plecak i ruszamy w drogę. Wybieramy taki wariant, aby zrobić tego dnia pętlę. Ruszamy za zielonymi szlakami. Najpierw udajemy się za drogą asfaltową w stronę przysiółka Bińkówka, równolegle do Potoku Kamyckiego.

Na rozwidleniu dróg przy kaplicy wybieramy drogę na prawo. Oczywiście warto się zatrzymać przy tej kaplicy na chwilę, bo jest urocza.

Kapliczka przy szlaku

Polana Kojsowa i Polana Pastwowa

W towarzystwie niedaleko płynącego Potoku Kamyckiego przeszliśmy przez Polanę Kojsową. Tuż za nią odbiliśmy w lewo, mijając dwóch leśniczych. Gdzieniegdzie można było spotkać śnieg, chociaż było go jak na lekarstwo. Przeszliśmy przez kolejną polane zwaną Pastwową, a las robił się coraz rzadszy.

W masywie tego szczytu było wiele polan, jednak teraz ze względów ekonomicznych polany zarastają i zanikają. Na nich nie odbywa się wypas i nie są użytkowane rolniczo. Na pierwsze widoki musimy jeszcze chwile poczekać, aż dojdziemy na górę.

Gdy byliśmy tuż przed schroniskiem, to w pewnym momencie, zatrzymując się na odpoczynek, zobaczyliśmy Tatry. Widzieliśmy wstające słońce na początku wędrówki, a wschód mimo braku bezchmurnego nieba musiał być bardzo okazały. Trasa od dołu nie była trudna i mogę nawet powiedzieć, że jest to chyba najłatwiejszy szlak na górę. 

Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej

Po dojściu na Halę Krupową, od razu rzucił nam się w oczy dawny szałas pasterski, a nieco wyżej kolejna piękna panorama. Trochę wyżej widzieliśmy schronisko i szlakowskaz. Na jednym z nich ciekawi nas napis – „PKS Sidzina – Dom dziecka”. Na dole i na mapie natomiast jest to Dom Wczasów Dziecięcych.

W schronisku PTTK imienia Kazimierza Sosnowskiego pasuje nam zostać troszkę na jakiś obiad. Dobrym rozwiązaniem jest pierwsze zaatakowanie wybitnego szczytu, jakim jest Polica 1369 m n.p.m., a następnie wrócić do obiektu. Jeszcze nie wiemy, co zrobimy. Do szczytu według mapy dzieli nas do godziny drogi, a jeśli chodzi o tabliczki to połowa z tego.

Skręcamy do Schroniska PTTK na Hali Krupowej. Nie jesteśmy tam sami, a za nami docierają kolejni wędrowcy. W środku jemy pierwsze śniadanie i odpoczywamy przed wyjściem na szczyt. Jest to dość małe schronisko, ale bardzo przytulne. Dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 10- i 16-osobowych. Do dyspozycji gości jest bufet oraz jadalnia o pojemności do 30 osób. W schronisku znajduje się też stacja GOPR.

Co widać z Hali Krupowej?

Z Przełęczy Kucałowej 1148 m n.p.m. nie mamy takich widoków, jakie można zobaczyć przy dobrej widoczności, ale i tak pięknie prezentują się słowackie i polskie szczyty.

Przy dobrej widoczności widać okoliczne góry, a krajobraz sięga po Łysicę i Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich, gdzie to jest najdalsza odległość, jaką można zaobserwować 166,4 km.

Można dostrzec Wawel oddalony o niecałe 52 kilometry i Kopiec Kościuszki, piękny Beskid Mały i Makowski, ale też troszkę Wyspowego.

Widoki te leżą mniej więcej po lewej stronie, patrząc na Okrąglicę. Po prawej zaczyna się piękny łańcuch Tatr, od bardzo wybitnych Tatr Bielskich i Wysokich po Zachodnie oraz Podhale i Spisz. Oczywiście widać także Policę, na którą zmierzamy obok wybitnego szczytu, jakim jest Złota Grapa 1243 m n.p.m.

Czernic/Czyrniec 1328 m n.p.m.

Pięknie też odsłonięty jest szczyt Czernic/Czyrniec, który teraz należy do Polski. Jednak w czasie II wojny światowej przez jego szczyt biegła granica niemiecko-słowacka. Nawet teraz jeszcze można spotkać słupki graniczne naszych sąsiadów oznaczonych literami D i S.

Nas tam jeszcze nie było, ale mamy zamiar się wybrać. Szlak przebiega po wschodniej części Czyrńca i nie wychodzi na szczyt, ale z niego też muszą być świetne widoki.

Szczyt jest dobrym punktem widokowym i co najważniejsze jest odsłonięty. I od tamtej strony można powędrować też na Policę bezpośrednio z Przełęczy Zubrzyckiej 876 m n.p.m.

Tatry i dach szałasu po prawej
przewodnik

Góra Polica w Beskidzie Żywieckim 

Regenerujemy siły i ruszamy na Policę 1369 m n.p.m. Droga mija bardzo szybko. Zmierzamy do Złotej Grapy 1243 m n.p.m., przy której jesteśmy za kilka minut i podążamy już bezpośrednio na górę szczyt.

Oczywiście widoki z Policy są również wspaniałe: Tatry, Beskidy z królową Babią Górą. Nad szczytem znajduje się pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 2 kwietnia 1969 roku. Siadamy tu na chwilkę i podziwiamy piękne panoramy.

Babia Góra jak zawsze wygląda wspaniale. Wychodzimy wyżej, a widoki są jeszcze piękniejsze. Dawniej szczyt nosił nazwę Police. Słowo police jest pochodzenia wołoskiego i oznaczało półkę, na której w bacówce trzymano sery. 

Po przerwie wracamy w kierunku Hali Kucałowej.

Masyw Babiej Góry
Kucałowa Hala

Szlak na Okrąglicę 1239 m n.p.m.

Wróciliśmy na Kucałową Halę. Panorama widokowa obejmuje Pasmo Jałowieckie i dolinę Skawicy, Beskid Makowski, Gorce i Tatr

Przeszliśmy przez Halę Krupową i ruszyliśmy w stronę Okrąglicy 1239 m n.p.m. Na szczycie znajduje się kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów oraz maszt telekomunikacyjny.

Idziemy dalej Głównym Szlakiem Beskidzkim. Mijamy szczyty Urwanica 1106 m n.p.m., Krupówkę 1052 m n.p.m., na którym znajduje się wiata turystyczna i Soskę 1063 m n.p.m. Tuż za Urwanicą ukazują się piękne widoki na Tatry i Beskidy.

Przełęcz Malinowe i szczyt Judaszka 845 m n.p.m.

Dalej dochodzimy na Przełęcz Malinowe 839 m n.p.m. i szczyt Judaszka 845 m n.p.m. Na przełęczy znajduje się pomnik upamiętniający walki partyzantów w czasie II wojny światowej.

Schodzimy teraz niebieskim szlakiem i za chwilę docieramy na Polanę Malinowe, na której znajduje się kolejny pomnik. Tym razem jest to pomnik partyzantów Armii Krajowej. Schodzimy szlakiem najpierw przez las, a później po polanach. Mijamy pracujących przy drzewie i ludzi przy domach letniskowych.

Droga z Judaszki do Sidziny – szlak niebieski

Po godzinie 3 wracamy na parking. Schodzimy szlakiem niebieskim do Sidziny. Zaczyna robić się już ciemno, a my pakujemy się do auta i jedziemy do naszej kwatery, zlokalizowanej w Zubrzycy Górnej.

Pomnik partyzantów Armii Krajowej
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.