Wysoki Wierch
Małopolskie,  Pieniny,  Wschody i zachody słońca

Wschód słońca na Wysokim Wierchu. Najłatwiejszy szlak z Polski

Maraton pienińskich poranków trwał. Po minionym dniu i wschodzie słońca na Sokolicy przy reliktowej sosence wybraliśmy się nieopodal na Wysoki Wierch, czyli miejsce znajdujące się na najpiękniejszym pienińskim szlaku, prowadzącym z Wysokiej na Palenicę.

Opis szlaku turystycznego Szlachtowa – Wysoki Wierch w Pieninach

Na poranki w Pieninach naszła nas ochota po ostatnich cudach dziejących się na Sokolicy. Zdecydowaliśmy się wybrać na Wysoki Wierch, licząc na pogodę z dnia poprzedniego. Prognozy pokazywały identyczne warunki, tak więc zapowiadało się ciekawie. Niedzielną podróż rozpoczęliśmy w miejscowości Szlachtowa, umiejscowioną między Szczawnicą i Jaworkami.

Mapa trasy turystycznej na Wysoki Wierch w Pieninach

Szlachtowa – Pod Huściawą – Góra Wysoki Wierch – Pod Huściawą – Szlachtowa

Nigdy w niej nie byliśmy, tylko przejazdem albo w jedną, albo w drugą stronę. Zaparkowaliśmy przy kościele p.w. Matki Bożej Pośredniczki Łask. Wróciliśmy 300 metrów do drogi głównej. Skręciliśmy w lewo w poszukiwaniu żółtego szlaku. Znaleźliśmy znak kierujący nas w dół, tuż obok jakiegoś tartaku czy czegoś takiego. Tam znak jest źle zaznaczony. Trzeba po prostu go zignorować i iść dalej, aż do pierwszej asfaltowej w prawo. Tam jest prawidłowe odejście. Za dnia to pewnie nie byłoby problemu, ale jak się wędruje nocą to ciężko kolejne znaki odnaleźć.

Wysoki Wierch w Pieninach – wschód słońca

Tak więc skręciliśmy w prawo i za asfaltem dotarliśmy do ostatnich gospodarstw. W dole widzieliśmy miejscowość, z której wychodziliśmy. Nie widać było ani grama mgły. Najważniejsze, że zapowiadała się piękna pogoda. Można pomyśleć, że nie dość, że będzie słońce, to jeszcze mgły w dolinach chcą :).

Początkowo szło się dobrze, bo po drodze i znaki też było widać. Najgorzej było, jak wyszliśmy na polanę i pieron wie czemu, zeszliśmy z drogi. Pobłądziliśmy trochę, jako tako określiliśmy nasze położenie i po jakichś 10 minutach wróciliśmy na dobrą trasę. Jeszcze przed Wysokim Wierchem przywitały nas psy głośnym szczekaniem. Obudziły pewnie przy tym gospodarza, który niedługo zaczął wyprowadzać owieczki.

Góra Wysoki Wierch – szczyt w Pieninach

Dotarliśmy na Wysoki Wierch po około 60 minutach. Nie była to ciężka trasa, a podczas nocnej wędrówki zawsze się wędruje szybciej. Rozgościliśmy się na wierzchołku. Byliśmy sami do pewnego czasu. Potem przyszedł jakiś turysta, potem dwójka innych, ale poszli gdzieś dalej. Na końcu rozżalony fotograf powiedział, że przecież miały być mgły i zdjęcia będą słabe. Dla nas zdjęcia były przepiękne :).

Jesteśmy na szczycie ponad 2 godziny. Zmieniamy co chwilę miejsce, żeby dokładnie obejrzeć fantastyczne widoki z Wysokiego Wierchu. Po godzinie 8 schodzimy w dół żółtym szlakiem. Po drodze widzimy Tatry i zachwycamy się ich wielkością. Po 30 minutach schodzimy do Szlachtowej.

Sprawdź więcej wycieczek po Pieninach.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.