Złoty Potok – jeden dzień w krainie pstrąga na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Złoty Potok to przepełniona atrakcjami turystycznymi wieś w gminie Janów koło Częstochowy w województwie śląskim. Jest cicha i spokojna nawet w sezonie, dlatego lubimy tam przebywać. Byliśmy tam ostatnio w 2019 roku, gdy szliśmy Szlakiem Orlich Gniazd przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tym razem klimat był całkowicie inny, ponieważ było sporo śniegu. Chociaż czekamy już na koniec zimy, to fajnie, że trafiliśmy do Złotego Potoku właśnie podczas takiej śnieżnej aury. W tym wpisie chcemy Ci trochę przybliżyć to niezwykłe miejsce i jego turystyczne atrakcje. Do tej pory, jak tutaj byliśmy, to przechodziliśmy szlakiem i szliśmy dalej do Olsztyna Jurajskiego. Teraz skupiliśmy się głównie na tej miejscowości.

Złoty Potok z dzieckiem

Złoty Potok i najstarsza pstrągarnia w Europie

Złoty Potok słynie z hodowli pstrąga i posiada najstarszą pstrągarnię w Europie. Turyści odwiedzają to miejsce, żeby dobrze zjeść. Inicjatorem budowy stawów hodowlanych był ówczesny właściciel Złotego Potoku Edward Raczyński. W 1881 ryby sprowadzono z Ameryki. Stawy od samego początku zasilane są czystą wodą ze źródeł Elżbiety i Zygmunta. Jeśli zastanawiasz się gdzie zjeść w Złotym Potoku i co zjeść, to wybierz się na pstrągi do którejś ze smażalni ryb. Potem możesz ruszać na odkrywanie atrakcji turystycznych, a ich trochę jest. Zobacz poniżej, co warto zobaczyć w Złotym Potoku.

Atrakcje Złoty Potok

Co warto zobaczyć w Złotym Potoku koło Częstochowy?

Listę atrakcji turystycznych podzielimy na dwie części. W pierwszej zobaczysz te miejsca, które widzieliśmy podczas naszej ubiegłotygodniowej wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ruszyliśmy wtedy na pieszy spacer po Złotym Potoku, natomiast w drugiej części będą miejsca, które zwiedziliśmy kiedyś i są one trochę oddalone od centrum wsi.

Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu przy ulicy Osiedle Aleja Klonów. Współrzędne: 50.7145, 19.4352. Tam znajduje się także budynek Nadleśnictwa Złoty Potok. Naprzeciwko była droga prowadząca do Dworu Krasińskich, w którym obecnie mieście się Muzeum Regionalne oraz do Pałacu Raczyńskich.

Parking Złoty Potok
Parking w Złotym Potoku

Dwór Krasińskich – Muzeum Regionalne i staw Irydion

Przeszliśmy nad rzeką Wiercicą i nad stawem Irydion. Okazało się, że Muzeum Regionalne jest obecnie zamknięte z powodu koronawirusa. Dwór Krasińskich jest ciekawym zabytkiem i miejscem, w którym przebywał poeta Zygmunt Krasiński. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku i jest jedną z atrakcji turystycznych w Złotym Potoku.

Dwór Krasińskich Złoty Potok
Dwór Krasińskich
Staw Irydion Złoty Potok
Staw Irydion
przewodnik

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Tuż obok dworku znajduje się potężny klasycystyczny Pałac Raczyńskich, czyli jednych z właścicieli Złotego Potoku. Pałac został wzniesiony z inicjatywy Wincentego Krasińskiego, czyli ojca Zygmunta. Później córka poety Maria odziedziczyła włości, a nazwa obiektu pochodzi od nazwiska jej męża Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Kiedyś w tym miejscu stał dwór obronny zwany Zameczkiem. Pałacu niestety nie można zwiedzać.

pałac raczyńskich w złotym potoku
Pałac Raczyńskich

Staw Amerykan w Złotym Potoku

Wróciliśmy do drogi głównej i poszliśmy w lewo w kierunku Stawu Amerykan. Ty, żeby sobie skrócić wycieczkę, możesz przejechać samochodem na parking przy parku linowym. Współrzędne: 50.7042, 19.4312.

Staw był cały zasypany śniegiem. W okresie letnim stanowi wielką atrakcję. W każdej chwili można go przejść ścieżką dokoła. Kiedyś nazywał się Stawem Gorzkich Łez, ponieważ tak nazwał go Zygmunt Krasiński. Wypłakiwał się do niego po śmierci córki Elżbiety. Później rodzina Raczyńskich zmieniła mu nazwę na część amerykańskiego polityka, dzięki któremu pstrągi pojawiły się w Złotym Potoku.

Staw Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
Amerykan w Złotym Potoku

Rezerwat przyrody Parkowe – dla nas najciekawsza atrakcja w Złotym Potoku

Przeszliśmy obok stawu i wkroczyliśmy na teren kolejnej atrakcji turystycznej w Złotym Potoku. To rezerwat przyrody Parkowe, w którym są liczne szlaki piesze oraz ciekawe miejsca. Między innymi Grota Niedźwiedzia, Skała z Krzyżem, Osiedle Wały czy źródło Spełnionych Marzeń, do których szliśmy. Zaprowadził nas tam szlak zielony.

Rezerwat Parkowe
Rezerat przyrody Parkowe

Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku

Grota Niedźwiedzia to najciekawsza jaskinia na terenie gminy Janów w Złotym Potoku koło Częstochowy. Nie ma się czemu dziwić, bo jest bardzo interesująca i atrakcyjna zwłaszcza dla dzieci. Grota ma 70 metrów długości i nie ma problemów przy jej zwiedzaniu. Trzeba jedynie uważać, gdy jest ślisko. Odkryto w niej szczątki zwierząt i od tego czasu cieszyła się zainteresowaniem. Gdy szliśmy 2 razy szlakiem Orlich Gniazd, to nigdy do niej nie podeszliśmy.

Jaskinia Niedźwiedzia
Grota Niedźwiedzia
Grota Niedźwiedzia Złoty Potok

Źródło Spełnionych Marzeń

Tuż pod grotą znajduje się źródło Spełnionych Marzeń nazwane tak przez Zygmunta Krasińskiego. Według legendy źródło miało spełniać marzenia. Woda wypływającego z niego jest bardzo czysta, dlatego wykorzystywali ją do picia harcerze z sąsiedniego obozu.

Źródło Spełnionych Marzeń
Źródło Spełnionych Marzeń

Młyn Kołaczew w Złotym Potoku

Przy źródle znajduje się młyn wodny Kołaczew sprzed 200 lat. Podobno jakiś młyn istniał tutaj już pod koniec średniowiecza. Ten obecny wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku. Koło młyńskie głośno kołatało, dlatego młyn nazwano Kołaczew.

Młyn Kołaczew
Młyn Kołaczew

Osiedle Wały i średniowieczne grodzisko

Poszliśmy dalej za szlakiem turystycznym i dotarliśmy do osiedla Wały, w którym znajdowało się średniowieczne Grodzisko. Można tam zobaczyć pozostałości warownego grodu. Pierwszy gród mógł powstać tutaj już w VIII wieku. Całe osiedle zamieszkiwało kilkaset osób. Z tego miejsca wróciliśmy do centrum Złotego Potoku i udaliśmy się do zabytkowego kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Po drodze mieliśmy jeszcze błonia złotopotockie.

Rezerwat Parkowe

Błonia złotopotockie

Weszliśmy jeszcze na błonia w Złotym Potoku, które znajdują się nad stawem Amerykan. W zimie nie ma tam nic ciekawego, jednak jest to główne miejsce do organizacji imprez plenerowych. Odbywa się tam Lato Filmowe czy Festiwal Disco Polo.

Błonia Złoty Potok

Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Złotym Potoku

Kościół Jana Chrzciciela został wzniesiony w XIII wieku. W kolejnych latach ulegał przebudowom. Niestety był zamknięty i nie mogliśmy wejść do środka, a jest tam na przykład kaplica grobowa Krasińskich. W gotyckim portalu zostały umieszczone drzwi z niedalekiej jaskini. Samochodem można zaparkować pod samą bramą.

Kościół Jana Chrzciciela

Rynek w Złotym Potoku i pomnik nosiwódki

Tuż przy kościele przy rondzie znajduje się Rynek Złotego Potoku, także za jednym zamachem można odwiedzić dwa miejsca. Rynek często zwany jest placem Jana Chrzciciela. Na środku stoi zabytkowa studnia, a obok niej pomnik nosiwódki, czyli dziewczyny niosącej wodę, z którą związane są różne legendy. Jest także drewniany mostek oraz budynek dawnej straży pożarnej.

Rynek Złoty Potok
złoty potok zabytkowa studnia
Nosiwódka złoty Potok
Nosiwódka

Atrakcje turystyczne trochę dalej od centrum Złotego Potoku

Teraz przejdziemy do drugiej części, czyli atrakcji turystycznych Złotego Potoku, które znajdują się poza centrum miejscowości. Można tam podjechać samochodem, ponieważ zostały stworzone specjalne parkingi.

Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

Jakbyśmy poszli dalej za grodzisko, to dotarlibyśmy do Diabelskich Mostów, czyli 15-metrowego ostańca skalnego. To kolejne ciekawe miejsce w rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku. Z tych skał diabeł miał obserwować Twardowskiego, który przebywał na księżycu. Niestety zachwiał się i wpadł między skały. Współrzędne parkingu: 50.6850, 19.4109.

Diabelskie Mosty

Brama Twardowskiego

O Bramie Twardowskiego pisaliśmy już kiedyś na blogu. Znajduje się kilka minut pieszo od Diabelskich Mostów. Brama to ogromny ostaniec skalny, z którym zwiane są liczne legendy. Zobacz więcej o Bramie Twardowskiego.

Brama Twardowskiego

Zamek Ostrężnik

Kawałek wyżej znajduje się Zamek Ostrężnik, czyli leśna warownia, z której jednak niewiele pozostało. Jest tam także jaskinia, w której ukryte są cenne skarby. Przebiega tamtędy Szlak Orlich Gniazd, którym można dotrzeć ze Złotego Potoku, jednak jest to pomysł na dłuższą wycieczkę. Współrzędne parkingu: 50.6758, 19.4026.

Rezerwat Ostrężnik

Aleja Klonów w Złotym Potoku koło Częstochowy

Jeszcze wracając do atrakcji w centrum Złotego Potoku, to warto wybrać się szlakiem czerwonym, żeby zobaczyć Aleję Klonów. Drzewa zasadzono w XIX wieku z inicjatywy Wincentego Krasińskiego. Pięknie wyglądają o każdej porze roku i bardzo często wykorzystywane są do plenerów ślubnych. Prowadzi tamtędy Szlak Orlich Gniazd.

Aleja Klonów Złoty Potok

Co warto zobaczyć w gminie Janów? – mapa atrakcji

Bardzo ciekawa mapa atrakcji turystycznych gminy Janów znajduje się niedaleko stawu Amerykan przy parkingu. Wymienione są tam najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć. Myślę, że 2-3 dni powinny wystarczyć, żeby te wszystkie ciekawe miejsca zobaczyć.

  1. Ruiny Zamku Ostrężnik,
  2. Jaskinia Ostrężnicka pod zamkiem,
  3. Okresowe Źródła Zdarzeń,
  4. Ostaniec Diabelskie Mosty,
  5. Ostaniec Brama Twardowskiego,
  6. Rezerwat przyrody Parkowe,
  7. Źródło Zygmunta,
  8. Źródło Elżbiety,
  9. Staw Zygmunt,
  10. Pstrągarnia Raczyńskich,
  11. Ostaniec Skała z Krzyżem,
  12. Grodzisko Osiedle Wały,
  13. Staw Nocy Letniej,
  14. Młyn Kołaczew,
  15. Źródło Spełnionych Marzeń,
  16. Obelisk Jana Wrzoska na Parkowych Skałach,
  17. Grota Niedźwiedzia,
  18. Staw Amerykan,
  19. Galeria pod Arkadami,
  20. Rynek,
  21. Kościół Jana Chrzciciela,
  22. Pałac Raczyńskich i park pałacowy,
  23. Dworek Zygmunta Krasińskiego – Muzeum Regionalne,
  24. Staw Irydion,
  25. Stajnia Koni Islandzkich Wiking,
  26. Zabytkowa Aleja Klonów,
  27. Kapliczka Powstania Styczniowego na Wilczej Górze,
  28. Cmentarz Żydowski Kirkut w Janowie,
  29. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie,
  30. Stawy Krasianów w Poniku,
  31. Pustynia Siedlecka w Siedlcu,
  32. Jaskinia na Dupce w Siedlcu,
  33. Kamieniołom Warszawski,
  34. Punkt wysokościowy Kadzielnia,
  35. Dwór w Bystrzanowicach,
  36. Rezerwat przyrody Bukowa Kępa.
Dla dzieci złoty Potok
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to