Zamek Pilcza w Smoleniu – mniej popularna warownia z pięknymi widokami

Większość zabytków dostępnych na terenie naszego kraju możemy zwiedzać w trakcie weekendowych wyjazdów. Do takich miejsc należy między innymi Zamek Pilcza w Smoleniu (Zamek Smoleń) i Rezerwat Smoleń na wylocie Doliny Wodącej w pobliżu Pilicy. Warto go umieścić na swojej liście podróżniczej podróży po Polsce. To kolejna warownia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwana Orlim Gniazdem. Jest to miejsce bardzo często pomijane podczas zwiedzania naszego kraju, a po częściowym remoncie wygląda naprawdę fajnie.

Zamek Pilcza baszta

Gdzie znajduje się Zamek Pilcza?

Zamek Pilcza znajduje się w województwie śląskim dokładniej na Górze Zamkowej we wsi Smoleń. Miejsce to przyciąga wielu turystów ze względu na ciekawą historię, wartość architektoniczną oraz wyjątkowy klimat. Teren, na którym znajduje się Zamek Pilcza w Smoleniu objęty jest rezerwatem przyrody. Zbocza wzgórza porośnięte są licznymi bukami, grabiami i modrzewiami. Na terenie rezerwatu znaleźć możemy również kilka gatunków roślin chronionych.

Przy okazji zobacz także najciekawsze Zamki w Polsce oraz sąsiednie warownie:

Zamek Pilcza Jura

Jak dojechać do Zamku Pilcza?

Do Smolenia dojechać można własnym samochodem lub komunikacją publiczną PKS z Pilicy oraz Wolbromia. Warto jednak zrobić sobie pieszą lub rowerową wycieczką z O­gro­dzień­ca, Ry­czów i By­dlin, przez wyjątkowo piękne la­sy i łą­ki Jury. Osoby, które zdecydują się na podróż samochodem, mogą zaparkować na parkingu zlokalizowanym pod wzgórzem zamkowym. Współrzędne darmowego parkingu pod Zamkiem Pilcza w Smoleniu: 50.4398, 19.6756.

Schody Zamek Pilcza

Zwiedzanie ruin zamku – cennik i godziny otwarcia

Osoby zainteresowane zwiedzaniem mogą wybrać się na wycieczkę do Zamku w Smoleniu w tygodniu w godzinach od 10:00 do 15:00, a w weekend od 9:00 do 15:00. Cena biletu normalnego wynosi 9 zł, zaś bilet ulgowy można zakupić za 7 złotych. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo. Bilety do zamku kupisz w kiosku koło parkingu.

Od samochodu do bramy zamkowej mieliśmy 5 minut drogi cały czas pod górę. Czas zwiedzania obiektu to około 30 minut. Najciekawsza była dla nas oczywiście wieża widokowa z cudownymi krajobrazami w kierunku Pilicy oraz Zamku Ogrodzieniec. Na terenie obiektu jest sporo schodów. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem. W międzyczasie na tablicach można poznać lepiej historię tej jurajskiej warowni.

Baszta Pilcza Smoleń widoki
Smoleń obok Pilicy
przewodnik
Zamek
Smoleń

W trakcie zwiedzania zamku warto skupić swoją uwagę nie tylko na architekturze oraz wyglądzie ruin zamku, ale również na otaczającej to miejsce przyrodzie. Jak już wcześniej wspominałem, na tym terenie założony został rezerwat przyrodniczy, co świadczy o walorach przyrodniczych tego miejsca.

Zamek Pilcza w Smoleniu – kartka z historii

Przypuszcza się, iż wzgórze, na którym obecnie znajduje się zamek, zamieszkane było już przed naszą erą. W kronikach pochodzących z XIII wieku wspominano o budowli obronnej zlokalizowanej w tym miejscu. Uległa zniszczeniu w trakcie walk między Władysławem Łokietkiem a czeskim królem Wacławem.

Tablica edukacyjna Zamek Pilcza

W połowie XVI wieku zamek został ponownie odbudowany przez Ottona z Pilczy. Początkowo warownia zbudowana była tylko z pojedynczej bryły z wysoką wieżą. Z czasem uległa jednak rekonstrukcji. Do zamku dobudowano dwa dolne fragmenty, które nadały my jeszcze ciekawszego charakteru. Zamek w czasach swojej świetności stał się rezydencją bogatej rodziny Padniewskich, niestety w związku z ich dużymi potrzebami opuścili oni Smoleń, a zamek pozostał opuszczony.

Pilcza Smoleń

W trakcie potopu szwedzkiego budowla została zniszczona. Dopiero w XIX wieku odkupił ją Roman Hubicki i odnowił. Założono tam fabrykę śrutu. W XX wieku na zamku prowadzone były prace zabezpieczające oraz badania archeologiczne. Niestety w 2010 roku zamek ponownie został zniszczony ze względu na warunki pogodowe. W ostatnich latach przeprowadzono tam liczne prace rekonstrukcyjne, zaś sam Zamek w Smoleniu w całości został przeznaczony na obiekt turystyczny.

Pilica
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.