Busko-Zdrój ciekawe miejsce
Podróże z dzieckiem,  Świętokrzyskie

Busko-Zdrój – słynne uzdrowisko, w którym poznaliśmy kilka ciekawych miejsc

Busko-Zdrój to słynne uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Oprócz leczenia schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, układu krążenia, dermatologicznych, czy mózgowego porażenia dziecięcego w sanatorium, można tu wiele zobaczyć. Miasto obfituje w atrakcje dla dzieci oraz dorosłych, a także liczne zabytki. Sprawdź, co warto zobaczyć w Busku-Zdroju?

Busko-Zdrój miasto słońca

Jak dojechać do Buska-Zdroju?

Gdzie leży Busko-Zdrój? Oczywiście w województwie świętokrzyskim, a dokładniej 50 kilometrów na południe od Kielc – stolicy regionu. Z Kielc można do Buska-Zdroju łatwo dojechać drogą krajową numer 73 przez Morawicę i Chmielnik. Łatwy dojazd jest również z Jędrzejowa – najkrótsza 40-kilometrowa droga wiedzie wtedy przez Pińczów. My zatrzymaliśmy się na szerokim i bezpłatnym parkingu i ruszyliśmy na piesze zwiedzanie miasta. Współrzędne: 50.4666, 20.7253.

Busko-Zdrój szlaki turystyczne

Co robić w Busku-Zdroju? Mapa atrakcji i ciekawych miejsc na zwiedzanie z dzieckiem

Przygotowaliśmy dodatkowo mapę z zaznaczonymi ciekawymi miejscami w Busku-Zdroju. Miasteczko zwiedzaliśmy z dzieckiem. Wszystkie z nich można zobaczyć podczas dwugodzinnego spaceru po mieście. Dodatkowo warto sobie doliczyć chwilę czasu na jakiś obiad, bo restauracji jest całkiem sporo.

Park Zdrojowy w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy w Busku-Zdroju został założony w XIX wieku przez Ignacego Hanusza. Projektem zajął się zaś Henryk Marconi – stąd też pochodzi nazwa Sanatorium Marconi. Znajduje się on w 16 hektarowym ogrodzie łazienkowskim, stanowiącym jedną z części Parku. Jednak najbardziej reprezentacyjną częścią zarówno parku jak i miasta jest Aleja Adama Mickiewicza. Ma ona 859 metrów długości i łączy ogród łazienkowski z Rynkiem. Idąc tą drogą, można podziwiać piękne i majestatyczne kasztany, ale też i architekturę miasta – budynek Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego.

Park Zdrojowy w Busku-Zdroju
Aleja Adama Mickiewicza Busko-Zdrój

Pomnik Leszka Czarnego

Inną ciekawostką znajdującą się przy alei Mickiewicza jest Pomnik Leszka Czarnego. Był księciem krakowskim, od którego w XIII wieku Busko-Zdrój otrzymał prawa miejskie. Pomnik, który w 2013 roku wystawili mu mieszkańcy miasta ma ponad 2 metry wysokości i waży ponad 330 kilogramów.

Pomnik Leszka Czarnego w Busku-Zdroju

Ławeczka Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Kolejnym ciekawym pomnikiem, jaki zobaczymy, spacerując po alei, jest ławeczka Wojtka Belona. Był on kompozytorem, pieśniarzem, poetą i kompozytorem. Urodził się 1952 roku, a od 1965 mieszkał właśnie w Busku. Spędził tu resztę życia aż do śmierci w 1985. Założył nawet zespół muzyczny Wola Grupa Bukowina, zajmujący się poezją śpiewaną i folk rockiem. Warto wspomnieć, że grupa ponownie działa od 1992 roku. Co zwiedzić oprócz tego?

Ławeczka Wojtka Belona Busko Zdrój

Kaplica świętej Anny – jedna z ciekawszych atrakcji w Busku-Zdroju

Kaplica Św. Anny, to neogotycki kościółek. Została zbudowana w 1888 roku, z inicjatywy kuracjuszy, który nie mogli ze względu na stan zdrowia chodzić do kościoła w centrum miasta. Z ich składek powstała kaplica w Parku Zdrojowym, nieopodal ogrodu łazienkowskiego. Ciekawa historia wiąże się z rozpoczęciem prac kaplicy. Ówcześnie bowiem na terenie województwa świętokrzyskiego rozciągał się zabór rosyjski. Carowie nie pochwalali w tamtym okresie kultu katolickiego, oskarżając go o wzbudzanie uczuć patriotycznych.

Jak więc powstała kaplica? Budowa została rozpoczęta podczas nieobecności rosyjskiego dygnitarza. Została zakończona w trzy tygodnie. W ten sposób, gdy dygnitarz wrócił z podróży do Rosji na miejsce swojej pracy, zastał zbudowaną kaplicę. Wysłał zawiadomienie o budowie do Moskwy, skąd przyszła odpowiedź zezwalająca na budowę. Mimo tego kierujący pracami Karol Pawłowski został skazany na 14 aresztu.
Kaplica jednak powstała i w sezonie letnim odbywały się w niej nabożeństwa.

Kaplica Świętej Anny Busko Zdrój

Muzeum Ziemi Buskiej

Zainteresowani historią tego regionu mogą też bliżej się temu przyjrzeć w Muzeum Ziemi Buskiej. Sama placówka powstała w 1990 roku i od przeszło 30 lat zbiera eksponaty związane z tym regionem. Od wykopalisk archeologicznych znalezionych na tym terenie, po okres II wojny światowej i historię więźniów obozów nazistowskich i sowieckich. Oprócz tego jest to wspaniałe miejsce, by zapoznać się z wybitnymi ludźmi związanymi z miastem, takimi jak: Wojciech Belon, Krystyna Jamroz i Marek Sikora.

Muzeum Ziemi Buskiej

Co można zwiedzić w okolicach Buska-Zdroju?

Blisko Buska znajduje się Pińczów – około 16 kilometrów, w którym każdy poszukiwacz zabytków się zakocha. Znajduje się tu dawny zespół klasztorny paulinów z XV wieku, zespół klasztorny reformatorów z XVI wieku, kaplica św. Anny z 1600 roku oraz Pałac Wielkopolskich z 1789. Znajduje się tu także wielka atrakcja dla dzieci – Ciuchcia Expres Ponidzie, która jedzie do Jędrzejowa lub Hajdaszka.

Busko-Zdrój znajduje się na Ponidziu, które zwiedzaliśmy. Poznaliśmy tam wiele ciekawych miejsc. Zobacz opisane najciekawsze miejsca na Ponidziu, a poniżej listę atrakcji w okolicy miasta:

  • Grodzisko Stradów,
  • Rezerwat Krzyżanowice,
  • Sosna na szczudłach w Wełeczu,
  • Garb Pińczowski,
  • Rezerwat Skowronno,
  • Rezerwat przyrody Skorocice.
Atrakcja dla dzieci Busko-Zdrój

Busko-Zdrój – bardzo ciekawe uzdrowisko w województwo świętokrzyskim

Busko-Zdrój to jedno z większych miast w świętokrzyskim. Ilu mieszkańców zamieszkuje tutaj? Jak wynika z danych około 17 tysięcy ludzi. Jednak w mieście można spotkać znacznie więcej ludzi przez wzgląd na uzdrowisko lub turystów.

Jak wcześniej napisałem, w Busku-Zdroju leczy się dość szeroki zakres schorzeń. Bazę dla kuracjuszy stanowi kilkanaście obiektów. Wszystkie znajdują się na terenie Parku Zdrojowego. Główną metodą leczenia to kąpiele w wodach leczniczych. Na terenie miasta bowiem odkryto liczne źródła takich wód. Baseny do takich zabiegów zawierają więc wody siarczkowe, jodkowo-bromkowe i borowiny.

Busko-Zdrój ogród

Jakie obiekty sanatoryjne znajdują się w Busku-Zdroju?

Są to: Sanatorium Marconi położone w ogrodzie łazienkowskim, Włókniarz, Krystyna, Rafał, Nida-Zdrój, Willa Zielona, Mikołaj, Bristol, Oblęgorek, Przystań, Słowacki, Zbyszko, Stefan, Astoria, Górka. Na dodatek nowe obiekty cały czas są budowane, a te starsze remontowane.

Sanatorium Marconi
Sanatorium Marconi
W sanatorium Marconi można napić się wody
W sanatorium Marconi można napić się wody

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *