Busko-Zdrój – słynne uzdrowisko, w którym poznaliśmy kilka ciekawych miejsc
Busko-Zdrój to słynne uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Oprócz leczenia schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, układu krążenia, dermatologicznych, czy mózgowego porażenia dziecięcego w sanatorium, można tu wiele zobaczyć.
Miasto obfituje w atrakcje dla dzieci oraz dorosłych, a także liczne zabytki.
Sprawdź, co warto zobaczyć w Busku-Zdroju?
Jak dojechać do Buska-Zdroju?
Gdzie leży Busko-Zdrój? Oczywiście w województwie świętokrzyskim, a dokładniej 50 kilometrów na południe od Kielc – stolicy regionu. Z Kielc można do Buska-Zdroju łatwo dojechać drogą krajową numer 73 przez Morawicę i Chmielnik. Łatwy dojazd jest również z Jędrzejowa – najkrótsza 40-kilometrowa droga wiedzie wtedy przez Pińczów. My zatrzymaliśmy się na szerokim i bezpłatnym parkingu i ruszyliśmy na piesze zwiedzanie miasta. Współrzędne: 50.4666, 20.7253.
Co robić w Busku-Zdroju? Mapa atrakcji i ciekawych miejsc na zwiedzanie z dzieckiem
Przygotowaliśmy dodatkowo mapę z zaznaczonymi ciekawymi miejscami w Busku-Zdroju. Miasteczko zwiedzaliśmy z dzieckiem. Wszystkie z nich można zobaczyć podczas dwugodzinnego spaceru po mieście. Dodatkowo warto sobie doliczyć chwilę czasu na jakiś obiad, bo restauracji jest całkiem sporo.
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju został założony w XIX wieku przez Ignacego Hanusza. Projektem zajął się zaś Henryk Marconi – stąd też pochodzi nazwa Sanatorium Marconi. Znajduje się on w 16 hektarowym ogrodzie łazienkowskim, stanowiącym jedną z części Parku. Jednak najbardziej reprezentacyjną częścią zarówno parku jak i miasta jest Aleja Adama Mickiewicza. Ma ona 859 metrów długości i łączy ogród łazienkowski z Rynkiem. Idąc tą drogą, można podziwiać piękne i majestatyczne kasztany, ale też i architekturę miasta – budynek Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego.
Pomnik Leszka Czarnego
Inną ciekawostką znajdującą się przy alei Mickiewicza jest Pomnik Leszka Czarnego. Był księciem krakowskim, od którego w XIII wieku Busko-Zdrój otrzymał prawa miejskie. Pomnik, który w 2013 roku wystawili mu mieszkańcy miasta ma ponad 2 metry wysokości i waży ponad 330 kilogramów.
Ławeczka Wojtka Belona w Busku-Zdroju
Kolejnym ciekawym pomnikiem, jaki zobaczymy, spacerując po alei, jest ławeczka Wojtka Belona. Był on kompozytorem, pieśniarzem, poetą i kompozytorem. Urodził się 1952 roku, a od 1965 mieszkał właśnie w Busku. Spędził tu resztę życia aż do śmierci w 1985. Założył nawet zespół muzyczny Wola Grupa Bukowina, zajmujący się poezją śpiewaną i folk rockiem. Warto wspomnieć, że grupa ponownie działa od 1992 roku. Co zwiedzić oprócz tego?
Kaplica świętej Anny – jedna z ciekawszych atrakcji w Busku-Zdroju
Kaplica Św. Anny, to neogotycki kościółek. Została zbudowana w 1888 roku, z inicjatywy kuracjuszy, który nie mogli ze względu na stan zdrowia chodzić do kościoła w centrum miasta. Z ich składek powstała kaplica w Parku Zdrojowym, nieopodal ogrodu łazienkowskiego. Ciekawa historia wiąże się z rozpoczęciem prac kaplicy. Ówcześnie bowiem na terenie województwa świętokrzyskiego rozciągał się zabór rosyjski. Carowie nie pochwalali w tamtym okresie kultu katolickiego, oskarżając go o wzbudzanie uczuć patriotycznych.
Jak więc powstała kaplica? Budowa została rozpoczęta podczas nieobecności rosyjskiego dygnitarza. Została zakończona w trzy tygodnie. W ten sposób, gdy dygnitarz wrócił z podróży do Rosji na miejsce swojej pracy, zastał zbudowaną kaplicę. Wysłał zawiadomienie o budowie do Moskwy, skąd przyszła odpowiedź zezwalająca na budowę. Mimo tego kierujący pracami Karol Pawłowski został skazany na 14 aresztu.
Kaplica jednak powstała i w sezonie letnim odbywały się w niej nabożeństwa.
Muzeum Ziemi Buskiej
Zainteresowani historią tego regionu mogą też bliżej się temu przyjrzeć w Muzeum Ziemi Buskiej. Sama placówka powstała w 1990 roku i od przeszło 30 lat zbiera eksponaty związane z tym regionem. Od wykopalisk archeologicznych znalezionych na tym terenie, po okres II wojny światowej i historię więźniów obozów nazistowskich i sowieckich. Oprócz tego jest to wspaniałe miejsce, by zapoznać się z wybitnymi ludźmi związanymi z miastem, takimi jak: Wojciech Belon, Krystyna Jamroz i Marek Sikora.
Co można zwiedzić w okolicach Buska-Zdroju?
Blisko Buska znajduje się Pińczów – około 16 kilometrów, w którym każdy poszukiwacz zabytków się zakocha. Znajduje się tu dawny zespół klasztorny paulinów z XV wieku, zespół klasztorny reformatorów z XVI wieku, kaplica św. Anny z 1600 roku oraz Pałac Wielkopolskich z 1789. Znajduje się tu także wielka atrakcja dla dzieci – Ciuchcia Expres Ponidzie, która jedzie do Jędrzejowa lub Hajdaszka.
Busko-Zdrój znajduje się na Ponidziu, które zwiedzaliśmy. Poznaliśmy tam wiele ciekawych miejsc. Zobacz opisane najciekawsze miejsca na Ponidziu, a poniżej listę atrakcji w okolicy miasta:
- Grodzisko Stradów,
- Rezerwat Krzyżanowice,
- Sosna na szczudłach w Wełeczu,
- Garb Pińczowski,
- Rezerwat Skowronno,
- Rezerwat przyrody Skorocice.
Busko-Zdrój – bardzo ciekawe uzdrowisko w województwo świętokrzyskim
Busko-Zdrój to jedno z większych miast w świętokrzyskim. Ilu mieszkańców zamieszkuje tutaj? Jak wynika z danych około 17 tysięcy ludzi. Jednak w mieście można spotkać znacznie więcej ludzi przez wzgląd na uzdrowisko lub turystów.
Jak wcześniej napisałem, w Busku-Zdroju leczy się dość szeroki zakres schorzeń. Bazę dla kuracjuszy stanowi kilkanaście obiektów. Wszystkie znajdują się na terenie Parku Zdrojowego. Główną metodą leczenia to kąpiele w wodach leczniczych. Na terenie miasta bowiem odkryto liczne źródła takich wód. Baseny do takich zabiegów zawierają więc wody siarczkowe, jodkowo-bromkowe i borowiny.
Jakie obiekty sanatoryjne znajdują się w Busku-Zdroju?
Są to: Sanatorium Marconi położone w ogrodzie łazienkowskim, Włókniarz, Krystyna, Rafał, Nida-Zdrój, Willa Zielona, Mikołaj, Bristol, Oblęgorek, Przystań, Słowacki, Zbyszko, Stefan, Astoria, Górka. Na dodatek nowe obiekty cały czas są budowane, a te starsze remontowane.