Będzin co warto zobaczyć
Podróże z dzieckiem,  Śląskie

Co warto zobaczyć w Będzinie? + gdzie zjeść i gdzie spać

Będzin do tej pory kojarzyliśmy tylko z naszej znajomości z Dominikiem i Justyną pochodzących z tamtych stron. Nie wiedząc czego możemy się spodziewać na miejscu, zdecydowaliśmy się ich odwiedzić. Dominik miał akurat dzień wolny, dlatego oprowadził nas po swoim rodzinnym mieście. Poznaliśmy kilka ciekawych miejsc, odkryliśmy nowe atrakcje, które warto zobaczyć, zjedliśmy bardzo smaczną pizzę i na koniec musimy stwierdzić, że polubiliśmy Będzin. 

Ciekawe miejsca w Będzinie 

Będzin – mapa atrakcji

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy, zaznaczyliśmy na poniższej mapie. Ułatwi Ci to nawigację po Będzinie.

Góra Świętej Doroty na Wyżynie Katowickiej

Pierwszym ciekawym miejscem w Będzinie jest Góra Świętej Doroty. Potocznie okazuje się, że przypisano jej wiele nazw, np.: Dorotka, Góra Tabor czy nawet Zagłębiowska Jasna Góra. Jej wysokość sięga 381 m n.p.m., czyli niezbyt wiele. Okazuje się, że zyskuje przy bliższym poznaniu. Podjechaliśmy ulicą Fryderyka Chopina na parking, który pomieści kilka samochodów. Byliśmy sami, także miejsca mieliśmy dużo.

Wzięliśmy potrzebne rzeczy do plecaka, parasol w dłoń i udaliśmy się drogą pod górę. Od parkingu do celu nie jest zbyt długo, maksymalnie 10 minut w jedną stronę. Na szczycie znajduje się kościół pod wezwaniem świętej Doroty. Przy nim jest muszelka symbolizująca szlak Via Regia. Prawdopodobnie niegdyś na górze istniało grodzisko. Historia Góry Świętej Doroty sięga czasów kultury łużyckiej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.351266, 19.100148.

Góra Świętej Doroty na Wyżynie Katowickiej
Góra Świętej Doroty na Wyżynie Katowickiej
Góra Świętej Doroty na Wyżynie Katowickiej

Wzgórze Zamkowe 

Wzgórze Zamkowe znajduje się w bliskim sąsiedztwie Zamku w Będzinie. Przez ostatnie lata zostało odnowione i przystosowane do ruchu turystycznego. Obecnie jest to miejsce odpoczynku, zabawy, rozrywki i spotkań z historią. Zachowane zostały historyczne alejki, utworzono 15 miejsc w formie kręgów oraz ziemianki. Każdy z kręgów przeznaczony jest do odpoczynku. Całość dopełnia odbudowany fragment wału obronnego. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.327436, 19.131888.

Wzgórze Zamkowe 
NAJPIĘKNIEJSZE-SZLAKI-W-POLSKICH-GORACH"
Wzgórze Zamkowe 
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wzgórze Zamkowe 

Zamek w Będzinie 

Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia, zbudowana przez Kazimierza Wielkiego nad Czarną Przemszą. Jest to główna atrakcja miasta, która już z zewnątrz potrafi zachwycić. Patrząc z oddali w stronę zamku, muszę powiedzieć, że budowla w ogóle nie pasuje do będzińskiego krajobrazu. Obiekt jest dostępny do zwiedzania po zakupie biletu wstępu. Najpierw zwiedzamy komnaty zamkowe, w których znajdują się różne ekspozycje, a następnie przechodzimy do wieży, z której pięknie widać panoramę Będzina. W środku powinniśmy spędzić około 45 minut.  

Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie

Godziny otwarcia 

Zamek możemy odwiedzić w każdy dzień tygodnia z wyłączeniem poniedziałków. We wtorek wstęp jest bezpłatny. 

 • wtorek, środa, czwartek, piątek – 9:00 – 16:00
 • sobota, niedziela – 9:00 – 17:00

Ceny biletów

 • bilet normalny – 10,00 zł
 • bilet ulgowy – 6,00 zł
 • bilet normalny łączony do pałacu oraz zamku – 18,00 zł
 • bilet ulgowy łączony do pałacu oraz zamku – 10,00 zł
 • wstęp na wieżę – 4,00 zł
 • bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 3 dzieci) – 30,00 zł
 • bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 3 dzieci) – 55,00 zł

Parking – Zamek Będzin

Przy Zamku w Będzinie można zatrzymać się na ulicy Podzamcze, Zamkowej lub Plebańskiej. Do zamku to tylko kilka kroków. Postój tam jest darmowy. Z PKS i PKP to około 15 minut drogi. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.326659, 19.128807.

Rondo nerka w Będzinie 

Kto widział kiedyś rondo w kształcie nerki? Te można znaleźć w Będzinie, a bardzo dobrze zobaczyć z wieży będzińskiego zamku. Jest to jedno z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Polsce. To jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie na jednym rondzie można wpaść pod jeden tramwaj 3 razy. Na początku faktycznie może być problem z jego przejechaniem, ale za czwartym razem przejedziemy je już bezproblemowo. Dla takiego ronda warto przyjechać do Będzina. 🙂 Okazuje się, że nawet skrzyżowanie można stać się jedną z atrakcji turystycznych. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do ronda: 50.325877, 19.124740.

Rondo nerka w Będzinie 

Pałac Mieroszewskich – atrakcje w Będzinie

Pałac Mieroszewskich to barokowo-klasycystyczna perełka mieszcząca się w Będzinie w pobliżu ronda nerka. Został on wzniesiony w 1702 roku i wzorowany był na francuskich pałacach. W środku można oglądać zbiory historyczne, archeologiczne oraz etnograficzne w kilku salach. Przed budynkiem znajduje się sporej wielkości park z najstarszymi drzewami. Zaparkować można przed bramą główną lub przyjść do pałacu od strony zamku. Bilety wstępu oraz godziny otwarcia podane są powyżej w informacjach o zamku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.328242, 19.124740.

Plaża miejska w Będzinie

Plaża miejska znajduje się nad Czarną Przemszą i przyciąga mieszkańców piaskiem, palmami, pomostem czy kurtynami wodnymi. Można tam odpocząć, ale również aktywnie spędzić czas. Dla aktywnych przewidziano grę w siatkówkę plażową czy mini siłownię. Dla dzieciaków przygotowano ścieżkę dydaktyczną, a dla starszych leżaki. Jest także opcja kąpieli w Czarnej Przemszy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.330648, 19.147272.

Podziemia Będzińskie 

Podziemia Będzińskie zapraszają miłośników historii do wędrówki dawnym schronem przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Atrakcja jest udostępniona do zwiedzania 7 dni w tygodniu, jednak tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W dni robocze pod numerem 32 267 77 07, a w weekend pod numerem 32 267 47 31. Czas zwiedzania to około 20 minut. Każdy powinien posiadać kask ochronny, a do środka nie mogą wchodzić dzieci do trzeciego roku życia. Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.325885, 19.133478.

Gdzie zjeść w Będzinie? – Kanion Pizza

Zapytaliśmy Dominika, z którym zwiedzaliśmy Będzin, gdzie warto coś zjeść. Polecił nam lokal Kanion Pizza, w której jak powiedział, jest najlepsza pizza w Będzinie. Znajduje się ona na ulicy Krakowskiej 7. Z Dominikiem i Justyną spotkaliśmy się wieczorem w naszym hostelu i zamówiliśmy pizzę. Do realizacji zamówienia i samej pizzy nie mamy nic do zarzucenia. Możemy polecić, bo była bardzo smaczna.   

Noclegi w Będzinie – Orange Tree Hostel

Będąc w Będzinie, szukaliśmy czegoś odpowiedniego na jedną noc. Wybraliśmy Orange Tree Hostel, ponieważ był w dobrej lokalizacji na ulicy Modrzejowskiej 27, oraz cena też była akceptowalna za naszą trójkę. Mieliśmy duży pokój z łazienką, WIFI, telewizorem i aneksem kuchennym. Jednak do aneksu kuchennego mamy małe zastrzeżenia. Była lodówka, zlew, ale brakowało kubków, talerzy, sztućców czy garnków. Bez sensu jest robić aneks kuchenny, jak nie ma odpowiedniego wyposażenia. Recepcja jest na dole budynku, a darmowy parking po drugiej stronie ulicy. Ogólnie polecamy.  

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

9 komentarzy

 • Angelika z Będzińskiego Wzgórza

  Jeśli chodzi o pizzę można spróbować jeszcze na ul.11 go Listopada, nieopodal Stadionu „Pizzeria RAJ”, jeśli chodzi o dobre jedzenie to mogę polecić „Restaurację Staromieyska” na ul. Sączewskiego – poza ciepłymi napojami można zjeść pyszny, gorący posiłek, atmosfera bardzo miła-zawsze wyciszająca, relaksująca muzyka, w jesień i zimę dodatkowo pali się w kominku , w lato działa „letni ogródek”; jeśli idzie o pyszną kawę, heratę i desery to na dworcu kolejowym PKP przy Placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej od ponad roku działa kawiarnia „Cafe No.13”, w 'lochach’ zamku działa „Klubokawiarnia Arenda”. Najlepsze wg. wielu mieszkańców Będzina lody można skosztować w „Mroźna Manufaktura” na ul. Modrzejowskiej 56, lody wykonywane są na miejscu~wśród smaków min. śmietanka i czekolada, ale równiez kilka innych smaków, w tym 'sorbety’. Zatrzymać się można na nocleg w kilku miejscach, jest w czym wybierać. Seans w starym „Kinie Nowość” obejrzeć można na ul. Potockiego; w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy Placu prof.Wójcika 1, nieopodal Stadionu – w Galerii „Pod Sową” można spotkać się ze sztuką: malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia,odbywają się tam również promocje książek i spotkania poetyckie; często wystawy ,szczególnie malarstwa, również można obejrzeć w Filii na Dworcu PKP. W witrynie studia „Foto Borkowscy” przy ul. Małachowskiego 18 można obejrzeć w starych fotografiach jak wyglądał Będzin wiele lat temu 🙂 Będzin obecnie stał się atrakcyjniejszy dla dzieci – wykonano w kilku miejscach place zabaw oraz uruchomiono siłownie na wolnym powietrzu dla dorosłych min. przy osiedlu Warpie~gdzie również znajduje się „Park wodny” działający w sezonie letnim, na dolnej Syberce, przy Wzgórzu Zamkowym, nad Przemsza na wysokości Urzędu Miasta na ul. 11 go Listopada, gdzie można również odpocząć na zamontowanych na stałe leżakach, ławkach. Jeśli ktoś zechce skorzystać z basenu to takiż znajduję się na osiedlu Ksawera przy ul. Siemońskiej 13. Na ul. Promyka 30 znajduje się „Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej”, gdzie zgromadzono pamiątki, fotografie związane z komunikacją miejską, i- oczywiście- kilka modeli starych autobusów. Nieopodal, bo na ul. Sienkiewicza 31-33 oraz ul. 1 go Maja zachowały się do dziś dnia budynki dawnych koszar wojskowych im. Józefa Piłsudskiego, w których to stacjonowało wojsko podczas wojen w latach 190, 1939. Istnieją ścieżki rowerowe, niestety chwilowo jeszcze brak rowerów miejskich do wypożyczenia, ale w mieście ościennym, mijając granicę Będzin- Sosnowiec, na tzw.”Pogonii” można je wypożyczyć i jeździć również po Będzinie 😀 Tyle jeśli chodzi o uzupełnienie najważniejszych miejsc do odwiedzenia 😉 pozdrawiam z Będzińskiego Wzgórza * Angelika

 • Piotr Maj

  Witam.
  Być w Będzinie i nie zobaczyć ruin najstarszej cementowni w Polsce to tak jakby pojechac do Zakopanego i nie widzieć Giewontu. Nie wspomnę o jedynej w Polsce nitowanej wieży ciśnień, budynku ostatniego browaru w Zagłębiu Dąbrowskim. Obiekty te to już ruina, do zwiedzania raczej się nie nadają, ale warto o nich wspomnieć bo to industrialne perełki w naszym kraju które co bardzo przykre za kilka lat (z wyjątkiem wieży), przestaną istnieć
  Pozdrawiam Piotr

 • Robert

  Będzin to Zagłębie Dąbrowskie i część Małopolski Zachodniej. Jakoś w tym opisie nie wskazuje się na rodowód tych ziem. Administracyjnie w woj. śląskim, jednak połowa województwa to ziemie małopolskie.

 • Marcin Kamiński

  Jest jeszcze jedno dobre miejsce, gdzie można dobrze zjeść. To Pizzeria Latawiec, jakieś 400 ,metrów od Zamku. Polecam. Dobre jedzonko mają dla zmęczonych podróżą. Można też zamówić na ich stronie z dowozem.

  • mynaszlaku.pl

   Świetnie 🙂 Dziękujemy za polecenie. Byliśmy w Będzinie tylko raz, dlatego jedliśmy pizzę w lokalu poleconym przez znajomego. 🙂 Następnym razem zjemy w Pizzerii Latawiec. 🙂

 • będzin

  W Będzinie byłem tylko jeden raz i potwierdzam, że robią świetną pizze w Kanion Pizza. Można sie wybrać z rodzina nawet późną nocą, bo otwarta jest do północy(w weekendy do pierwszej).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *