Piękna droga Polska
Małopolskie

Dąbrowska Góra – najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego. Wschód słońca i piękne kolory

Dąbrowska Góra to najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego i jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy Nowego Sącza. Mierzy 583 m n.p.m. i po części jest wzniesieniem bezleśnym z licznymi zabudowaniami. Na samej górze znajduje się piękny punkt widokowy na: Tatry, Jezioro Rożnowskie, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Co ciekawe, można tam dojechać samochodem, ponieważ aż na sam szczyt prowadzi droga betonowa.

Niemal codziennie mijaliśmy tę górę, gdy jeździliśmy do szkoły w Nowym Sączu. Ona znajduje się także między naszym domem a domem rodzinnym Angeliki, więc jeździmy tamtędy przez Ubiad. Najlepiej wybrać się tam o wschodzie słońca, ponieważ wtedy jest najpiękniej. Polecamy Ci jeszcze zobaczyć atrakcje w okolicy: Nowy Sącz, Jezioro Rożnowskie i Białowodzką Górę.

Dąbrowska Góra Tatry
Wola Kurowska
Wola Kurowska Ubiad

Jak dojechać na Dąbrowską Górę?

Dojazd z Nowego Sącza na Dąbrowską Górę zajmuje 15 minut. Musisz jechać drogą numer 75 na Kraków i w Wielogłowach za firmą Wiśniowski i sklepem Żabka skręcić w prawo na Klimkówkę. Teraz najlepiej jak wyjedziesz na samą górę i skręcisz w lewo na stadion w Ubiadzie. Można drogę jeszcze skrócić, jednak wtedy ominiesz widoki. Musisz przejechać obok stadionu w Ubiadzie i na skrzyżowaniu jechać cały czas prosto aż do końca. Nie ma tam żadnego parkingu, jednak możesz na chwilę zostawić samochód przy krzyżu. Współrzędne: 49.6926, 20.6923.

Dąbrowska Góra dojazd
Dąbrowska Góra wschód słońca
Wschód słońca na Dąbrowskiej Górze

Dąbrowska Góra na Pogórzu Rożnowskim – szlak turystyczny i mapa trasy

Jeśli chcesz zrobić sobie wycieczkę, to możesz wejść na Dąbrowską Górę znakowanym szlakiem turystycznym, a właściwie zieloną ścieżką. Została wytyczona przez PTT z Nowego Sącza. Masz dwie możliwości:

  1. Ścieżka zielona od stadionu w Ubiadzie. Ogólnie ścieżka rozpoczyna się o wiele wcześniej, jednak przy stadionie kiedyś się zatrzymywaliśmy. Współrzędne: 49.6856, 20.7224. Trasa prowadzi cały czas po betonowej drodze. Jest to bardziej widokowa wersja. To ta droga, którą można jechać samochodem na szczyt. Trasa mierzy 2,5 km – czas przejścia to około 40 minut.
  2. Ścieżka zielona z Dąbrowy. Też mierzy około 2,5 km, a czas jej przejścia to 60 minut, ponieważ jest więcej podejść. Z tym że jest tam problem z parkingiem. Też sporo czasu się idzie po asfalcie. Jedyne wyjście to zostawienie samochodu przy sklepie – trzeba pytać o pozwolenie. Chyba wariant 1 będzie lepszy.
Dąbrowska Góra mapa

Co widać z Dąbrowskiej Góry?

Tak jak pisałem, Dąbrowska Góra to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Pogórzu Rożnowskim oraz w okolicy Nowego Sącza. Zobacz sam, jak to wygląda.

Tatry widoki
Tatry z Dąbrowskiej Góry
Dąbrowska Góra Jezioro Rożnowskie
Dąbrowska Góra - Jezioro Rożnowskie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *