Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego? Znaleźliśmy ujście rzeki

Podróżując po północnej Polsce i zwiedzając Mierzeję Wiślaną, trafiliśmy w miejsce, gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego. Kilka razy byliśmy na Baraniej Górze, z której wypływa ta najdłuższa rzeka w Polsce, a teraz po raz pierwszy znaleźliśmy jej ujście. Znajduje się ono niedaleko Gdańska przy plaży w Mikoszewie, która od pierwszej wizyty bardzo nam się spodobała.

Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?

Parking przy plaży w Mikoszewie

Przyjechaliśmy wczesnym rankiem na parking leśny w Mikoszewie. Tam jeszcze nie było nikogo, a las budził się do życia. Do plaży mieliśmy 700 metrów. Jadąc przez Mikoszewo, należy skręcić w ulicę Bursztynową i jechać do samego końca przez las. Współrzędne geograficzne parkingu: 54.341606, 18.973487

Ujście Wisły do Morza Bałtyckiego

Po dojściu do ostatniego drzewa wyszliśmy na piaszczystą, pełną słońca plażę. Tam jeszcze nie było nikogo. Aby dojść do miejsca, w którym uchodzi Wisła do morza, trzeba skręcić w lewo i iść cały czas brzegiem Bałtyku. Dojście zajmuje około 30 minut, ponieważ to około 2 kilometry drogi w jedną stronę. Gdy dochodzimy na miejsce, to widzimy kamienny falochron, a przed nim betonowe kierownice, na które można wejść. Trzeba jednak uważać, żeby nie wpaść do Wisły, ponieważ jest tam bardzo niebezpiecznie. Kilkanaście osób już tam wpadło. Współrzędne ujścia Wisły: 54.358211, 18.953716

przewodnik
Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?
Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?
Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?
Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?
Gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego?

Rezerwat przyrody Mewia Łacha

Ujście Wisły będące w rzeczywistości przekopem, kanałem wykonanym przez człowieka, doprowadziło do powstania Wyspy Sobieszewskiej. Warto odwiedzić to miejsce z uwagi na ptaki wodne, bobry, bagna, bunkry, las i foki. Po zachodniej stronie Wisły znajduje się rezerwat przyrody Mewia Łacha (rezerwat faunistyczny) i drewniana platforma widokowa, z której można obserwować ptaki. Dojść można od ulicy Świbnieńskiej w Świbnie za znakami zielonymi. Współrzędne platformy widokowej: 54.360826, 18.945897.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.