Torpedownia Babie Doły w Gdyni – dawny niemiecki ośrodek badawczy

Torpedownia w Gdyni Babich Dołach, to jedno z ciekawszych miejsc w całym Trójmieście. Budowla została wzniesiona przez Niemców jako ośrodek badawczy na polskim wybrzeżu podczas II wojny światowej. Co ciekawe, torpedownie były połączone z brzegiem za pomocą kolejki wąskotorowej. Takimi kolejkami były transportowane podzespoły torped.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
  • Inna torpedownia znajduje się na Oksywiu (Formoza).

Jak dojechać na punkt widokowy na torpedownię Babie Doły?

Dojazd do punktu widokowego zajmuje 15 minut – to około 12 km. Musisz jechać przez Oksywie na północ Gdyni. Około 5 minut marszu od plaży, znajduje się bezpłatny parking. 

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy punkcie widokowym na torpedownię: 54.5845, 18.5357.

Jak dojść?

Z parkingu ruszyliśmy w kierunku plaży. Szliśmy tutaj, gdzie był zakaz ruchu samochodowego. Od tamtej strony szło także wiele osób i było słychać szum Morza Bałtyckiego. Po 5 minutach, gdy już dojdziesz do plaży, to zobaczysz w oddali samotne ruiny torpedowni. Stanowią one ciekawe miejsce do zdjęć. Widać je z różnych części Gdyni. 

Torpedownia w Babich Dołach to jedna z największych atrakcji w Gdyni

Torpedownia w Babich Dołach –  najbardziej na Północ wysuniętej dzielnicy Gdyni, wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo. Budowla znajduje się około 300 metrów od plaży. Po zakończeniu wojny popadła w ruinę, a dostęp do niej został zniszczony. Armia Czerwona wywiozła urządzenia z torpedowni do ZSRR. Na przestrzeni lat, obiekt bardzo ucierpiał – na przykład zapadła się jedna ze ścian. Torpedownia w Babich Dołach stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Gdyni i całej północnej Polsce. Warto tam przyjechać i przespacerować się po brzegu Morza Bałtyckiego.

przewodnik
MYNASZLAKU FILM

Jak wygląda?

Torpedownia w Gdyni została wzniesiona na tak zwanych kesonach, czyli urządzeniach zapewniających długotrwały dostęp do dna. Kilkadziesiąt lat temu zabudowania portu służyły płetwonurkom wojskowym do ćwiczeń. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wybudowali 2 takie ośrodki badawcze. Jeden powyższy w Babich Dołach, a drugi na Oksywiu. Obie konstrukcje wyglądają tak samo. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Zwiedzanie torpedowni w Babich Dołach

Czy można zwiedzać torpedownię w Babich Dołach? Zwiedzanie jest bardzo niebezpieczne ze względu na obecny stan budowli. Lepiej nie ryzykować. Poza tym najpierw trzeba tam dopłynąć.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.