Torpedownia Babie Doły w Gdyni – dawny niemiecki ośrodek badawczy

Torpedownia w Gdyni Babich Dołach, to jedno z ciekawszych miejsc w całym Trójmieście. Budowla została wzniesiona przez Niemców jako ośrodek badawczy na polskim wybrzeżu podczas II wojny światowej. Co ciekawe, torpedownie były połączone z brzegiem za pomocą kolejki wąskotorowej. Takimi kolejkami były transportowane podzespoły torped.

  • Inna torpedownia znajduje się na Oksywiu (Formoza).

Jak dojechać na punkt widokowy na torpedownię Babie Doły?

Dojazd do punktu widokowego zajmuje 15 minut – to około 12 km. Musisz jechać przez Oksywie na północ Gdyni. Około 5 minut marszu od plaży, znajduje się bezpłatny parking. 

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy punkcie widokowym na torpedownię: 54.5845, 18.5357.

Jak dojść?

Z parkingu ruszyliśmy w kierunku plaży. Szliśmy tutaj, gdzie był zakaz ruchu samochodowego. Od tamtej strony szło także wiele osób i było słychać szum Morza Bałtyckiego. Po 5 minutach, gdy już dojdziesz do plaży, to zobaczysz w oddali samotne ruiny torpedowni. Stanowią one ciekawe miejsce do zdjęć. Widać je z różnych części Gdyni. 

przewodnik

Torpedownia w Babich Dołach to jedna z największych atrakcji w Gdyni

Torpedownia w Babich Dołach –  najbardziej na Północ wysuniętej dzielnicy Gdyni, wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo. Budowla znajduje się około 300 metrów od plaży. Po zakończeniu wojny popadła w ruinę, a dostęp do niej został zniszczony. Armia Czerwona wywiozła urządzenia z torpedowni do ZSRR. Na przestrzeni lat, obiekt bardzo ucierpiał – na przykład zapadła się jedna ze ścian. Torpedownia w Babich Dołach stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Gdyni i całej północnej Polsce. Warto tam przyjechać i przespacerować się po brzegu Morza Bałtyckiego.

KALENDARZ

Jak wygląda?

Torpedownia w Gdyni została wzniesiona na tak zwanych kesonach, czyli urządzeniach zapewniających długotrwały dostęp do dna. Kilkadziesiąt lat temu zabudowania portu służyły płetwonurkom wojskowym do ćwiczeń. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wybudowali 2 takie ośrodki badawcze. Jeden powyższy w Babich Dołach, a drugi na Oksywiu. Obie konstrukcje wyglądają tak samo. 

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zwiedzanie torpedowni w Babich Dołach

Czy można zwiedzać torpedownię w Babich Dołach? Zwiedzanie jest bardzo niebezpieczne ze względu na obecny stan budowli. Lepiej nie ryzykować. Poza tym najpierw trzeba tam dopłynąć.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.