Rezerwat Biała Woda w Pieninach – najkrótszy szlak turystyczny

Rezerwat przyrody Biała Woda – rezerwat przyrody znajdujący się w województwie małopolskim, kilka kilometrów od Szczawnicy, a konkretnie w miejscowości Jaworki. Uważany jest za najładniejszy wąwóz Pienin. Cały jego obszar leży właśnie w tym paśmie górskim. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i na spacery.

  • Rezerwat Biała Woda w Pieninach to bardzo urokliwe miejsce,
  • Można wejść do skalnego świata,
  • Po drodze są liczne skalne atrakcje,
  • Szlak jest odpowiedni na wycieczkę z dzieckiem w wózku,
  • Czas zwiedzania – przejścia trasy to około 2 godziny,
  • Wejście do rezerwatu jest bezpłatne,
  • Na początku żółtego szlaku znajduje się płatny parking,
  • Warto iść dalej na Przełęcz Rozdziela – trasa drogą przez łąkę,
  • Zobacz więcej atrakcji w okolicy -> Pieniny.

Jak dojechać ze Szczawnicy?

Dojazd samochodem na parking przy rezerwacie zajmuje około 15 minut. Musisz jechać w kierunku Szlachtowej i Jaworek. Do Jaworek bardzo często kursują busy, więc z centrum możesz dojść na początek wejścia do rezerwatu.

Jak dojść do Rezerwatu Przyrody Biała Woda w Pieninach? Żółty szlak turystyczny

Do rezerwatu dochodzi się drogą asfaltową z Jaworek, wzdłuż rzeki Grajcarek, obok stadniny koni i domu noclegowego Biała Woda.

Przy wejściu do rezerwatu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne. Z Białej Wody można dotrzeć na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Najpierw żółtym szlakiem na Przełęcz Rozdziela 1 godzina 30 minut, a następnie niebieskim już na sam szczyt 2 godziny.

Rezerwat Biała Woda w Jaworkach – cennik i parking

Wejście do Rezerwatu Biała Woda w Jaworkach jest bezpłatne. Płatny jest parking najbliżej wejścia głównego. Kosztuje kilka złotych za dzień.

  • Współrzędne parkingu: 49.406047, 20.566835.

Warto tam się wybrać, ponieważ jest to piękne miejsce. Czas zwiedzania Rezerwatu Biała Woda to około 2 godziny. Można tam się wybrać z wózkiem dziecięcym, ponieważ droga jest utwardzona.

Mapa trasy turystycznej przez Rezerwat Biała Woda w Pieninach

Na poniższej mapie zaznaczyłem szlak prowadzący po Rezerwacie Przyrody Biała Woda w Pieninach. Trasa nie jest długa i każdy spokojnie sobie na niej prowadzi.

Dlaczego powstał rezerwat przyrody?

W celu uchronienia wspaniałych krajobrazów i wytworów przyrody utworzono w roku 1963 Rezerwat Przyrody. Ma on powierzchnie niespełna 28 hektarów. Wcześniej na tym terenie znajdowała się łemkowska wieś Biała Woda. Na obszarze rezerwatu zabroniony jest ruch pojazdów.

Na turystów czekają: ławki, mostki, tablice informacyjne i odpowiednio przygotowane ścieżki i trasy.

Co zobaczyć w Rezerwacie Przyrody Biała Woda w Jaworkach? Atrakcje podczas wycieczki

W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się Bazaltowa Skałka wulkanicznego pochodzenia będąca pomnikiem przyrody. To ciekawa atrakcja, którą warto zobaczyć podczas wycieczki.

W południowej części potoku jest duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej. Potok tworzy liczne kaskady, bystrza, skałki i głębokie, wybite przez spadającą wodę zagłębienia.

Na północnej stronie, na wzgórzu znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, zwana Skałą Sfinks. Ostatnia część rezerwatu znajduje się w środkowej części Brysztańskiego Potoku i obejmuje Brysztańskie Skały. Jest to miejsce bardzo malownicze polecane na rodzinne wypady i przejażdżki rowerowe.

W sąsiedztwie rezerwatu przyrody w Jaworkach znajduje się Wąwóz Homole – urokliwe miejsca z mnóstwem skał. To kolejna atrakcja Pienin. Szlak przez wąwóz nie jest skomplikowany.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.