Rezerwat Biała Woda
Małopolskie,  Pieniny

Rezerwat Biała Woda w Jaworkach – dojazd, cennik, parking, trasa zwiedzania

Rezerwat przyrody Biała Woda – rezerwat przyrody znajdujący się w województwie małopolskim, kilka kilometrów od Szczawnicy, a konkretnie w miejscowości Jaworki. Uważany jest za najładniejszy wąwóz Pienin. Cały jego obszar leży właśnie w tym paśmie górskim. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i na spacery.

Rezerwat Biała Woda w Pieninach – historia miejsca

W celu uchronienia wspaniałych krajobrazów i wytworów przyrody utworzono w roku 1963 Rezerwat Przyrody. Ma on powierzchnie niespełna 28 hektarów. Wcześniej na tym terenie znajdowała się łemkowska wieś Biała Woda. Na obszarze rezerwatu zabroniony jest ruch pojazdów. Na turystów czekają: ławki, mostki, tablice informacyjne i odpowiednio przygotowane ścieżki.

Co zobaczyć w Rezerwacie Biała Woda w Jaworkach?

W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się Bazaltowa Skałka wulkanicznego pochodzenia będąca pomnikiem przyrody. W południowej części potoku jest duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej. Potok tworzy liczne kaskady, bystrza, skałki i głębokie, wybite przez spadającą wodę zagłębienia.

Na północnej stronie, na wzgórzu znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, zwana Skałą Sfinks. Ostania część rezerwatu znajduje się w środkowej części Brysztańskiego Potoku i obejmuje Brysztańskie Skały. Jest to miejsce bardzo malownicze polecane na rodzinne wypady i przejażdżki rowerowe.

Jak dojść do Rezerwatu Przyrody Biała Woda w Pieninach?

Do rezerwatu dochodzi się drogą asfaltową z Jaworek, wzdłuż rzeki Grajcarek, obok stadniny koni i domu noclegowego Biała Woda. Przy wejściu do rezerwatu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne. Z Białej Wody można dotrzeć na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Najpierw żółtym szlakiem na Przełęcz Rozdziele (1 godzina 30 minut), a następnie niebieskim już na sam szczyt (2 godziny).

Rezerwat Biała Woda w Jaworkach – cennik i parking

Wejście do Rezerwatu Biała Woda w Jaworkach w sezonie jest płatne. Koszt bilety to 1,50 zł. Płatny jest również parking najbliżej wejścia głównego. Kosztuje kilka złotych za dzień. Współrzędne parkingu: 49.406047, 20.566835. Warto tam się wybrać, ponieważ jest to piękne miejsce. Czas zwiedzania Rezerwatu Biała Woda to około 2 godziny. Można tam się wybrać z wózkiem dziecięcym, ponieważ droga jest utwardzona.

Mapa trasy turystycznej przez Rezerwat Biała Woda w Pieninach

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.