Park Legend w Nowej Słupi: zwiedzanie. Legendy, symulator lotu miotłą i edukacja

Park Legend w Nowej Słupi to nowa atrakcja w Górach Świętokrzyskich. Znajduje się tuż pod Łysą Górą w pobliżu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Byliśmy bardzo ciekawi tego miejsca i w drodze do Warszawy na prelekcję, zdecydowaliśmy się zboczyć z drogi i pojechać do Nowej Słupi.

Bezpłatny parking

Dojechaliśmy na miejsce przed godziną 11. Zatrzymaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu tuż przy wejściu. Zmieści się na nim kilkadziesiąt samochodów. W weekendy jednak może być tutaj wielu turystów.

  • Współrzędne parkingu: 50.8601, 21.0831.

Park Legend: jak wygląda zwiedzanie i wizyta?

Weszliśmy do środka i zakupiliśmy bilety na godzinę 11:20. Wejście na ścieżkę odbywa się co 20 minut. Musieliśmy chwilę poczekać, a w międzyczasie przyszły jeszcze 2 osoby. Przy kasie biletowej znajduje się mały sklepik z pamiątkami. Na ścianach wiszą tablice, dzięki którym można dowiedzieć się o atrakcjach w regionie i przeczytać o Górach Świętokrzyskich.

O 11:20 weszliśmy na ścieżkę. Spędziliśmy w niej około 50 minut. Szliśmy od sali do sali. W każdej sali wysłuchaliśmy legendy związanej w woj. świętokrzyskim. To miejsce jest inne niż wszystkie i w takim jeszcze nie byliśmy. Można w krótkim czasie poznać opowieści o Górach Świętokrzyskich. A jeszcze jak się kojarzy te miejsca, o których mówią w legendach, to wrażenie jest jeszcze większe.

Ile trwa zwiedzanie Parku Legend? My byliśmy tam 2 godziny.

Nasza wizyta z dzieckiem: odczucie po przejściu trasy

Jeśli wybierasz się z małym dzieckiem, to musisz uważać. Nasza już prawie 6-letnia Maja (pod koniec stycznia ma urodziny) bała się w większości sal, a nawet pojawiły się łzy. Już w połowie chciała stamtąd wychodzić. Musiała zamykać oczy, zwłaszcza w sali z diabłem czy smokiem. Aktualnie jesteśmy na etapie Psiego Patrolu, Karolka czy Ady Bambini. To już musicie sami zdecydować, czy chcecie tam zabierać dziecko. My już byśmy Mai tam nie zabrali.

Warto tam jednak pojechać i posłuchać tych opowieści na żywo. Wiedziałeś, że na Łysicy stał dawniej zamek? O tym dowiesz się w Parku Legend. Pojawią się także czarownice, cyklopi, pielgrzym, diabeł, smok, gołoborze, Halina Krępianka czy dowiesz się więcej o powstaniu Kielc i widmie husarza na zamkowych murach. A to dopiero przedsmak tego, co przeżyje się tam na żywo. Po zakończeniu jednej legendy, zapala się światło w kolejnej sali i do niej należy przejść.

przewodnik

Sala edukacyjna

Po wyjściu z trasy zwiedzania weszliśmy do sali edukacyjnej. Tam były różne multimedia: stanowisko z puzzlami do ułożenia czy gra, w której trzeba odpowiedzieć na pytania. To bardziej zabawa, ale na tablicach było także wiele przydatnych informacji. Dzięki nim można lepiej poznać tereny, na których się znajdujemy. Skorzystaliśmy także z mapy – jeśli staniesz na jakimś powiecie z woj. świętokrzyskiego, to pojawią Ci się atrakcje, które warto zobaczyć.

Małe kino

W małym kinie otrzymaliśmy okulary i obejrzeliśmy film o atrakcjach województwa. W pigułce można zobaczyć te miejsca, które są warte odwiedzenia.

Symulator lotu miotłą

Ciekawą atrakcją w Parku Legend jest symulator lotu miotłą. Muszę przyznać, że pierwszy raz lataliśmy. Założyliśmy okulary VR i usiedliśmy na fotelach. Fotel bujał się w różne strony, a w okularach lataliśmy nad Górami Świętokrzyskimi. Słyszeliśmy również dźwięk. Czuliśmy się trochę jak w grze komputerowej. Fajne przeżycie.

Godziny otwarcia i bilety

Do parku możesz przyjechać od wtorku do niedzieli. W grudniu, styczniu i lutym od 9 do 17, w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie od 9 do 18, a w lipcu i sierpniu od 9 do 18, a w weekendy od 10 do 19.

  • Bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy 25 zł.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.