Kopalnia Kredy w Chełmie: zwiedzanie zabytkowych chełmskich podziemi

Zabytkowa Kopalnia Kredy w Chełmie to kolejne miejsce, które odwiedziliśmy podczas naszej krótkiej podróży po wschodniej Polsce. Do tej pory odwiedzaliśmy różne kopalnie – złota, węgla, soli, ale w kopalni kredy pisanej byliśmy pierwszy raz. Sprawdziliśmy wszystkie informacje dotyczące zwiedzania i zadzwoniliśmy potwierdzić wizytę. Poza sezonem zwiedzanie odbywało się co dwie godziny. My jechaliśmy na godzinę 14:00, ponieważ wcześniej byliśmy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Czy wyjdziemy cali biali z podziemi? To się dopiero okaże.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Kopalnia Kredy w Chełmie

Chełmskie Podziemia Kredowe: parking

Wjechaliśmy do Chełma po godzinie 13. Czytaliśmy, że kopalnia nie ma swojego parkingu, dlatego wiedzieliśmy, że poszukamy wolnego miejsca gdzieś przy sąsiednich ulicach. Wejście do podziemi znajduje się przy ulicy Lubelskiej 55a i akurat 100 metrów wyżej było miejsce, bo ktoś wyjeżdżał. Kwadrans po 13 byliśmy już gotowi na zwiedzanie. Mieliśmy chwilę czasu, więc udaliśmy się na Plac Łuczkowskiego i po tradycyjnego cebularza do piekarni.

  • Współrzędne naszego parkingu: 51.1329, 23.4720.

Zabytkowa Kopalnia Kredy w Chełmie: jak zwiedzić podziemia?

Na początku warto zadzwonić i zarezerwować bilety na konkretną godzinę, a potem stawić się 15 minut przed wejściem, żeby zakupić wejściówki. Zabytkową Kopalnię Kredy zwiedza się z przewodnikiem. Czas zwiedzania to około 50 minut. Przewodnik opowiada historię Chełma oraz kopalni.

Podczas zwiedzania można obejrzeć kilka wystaw. Jest także spotkanie z duchem Bieluchem, który jest opiekunem chełmskich podziemi kredowych. Polecamy zabrać wygodne buty. W niektórych miejscach może być mokro i ślisko. Czasem trzeba użyć latarek w telefonie. Szedł z nami przewodnik Jacek. Szliśmy tuż za nim, więc dobrze wszystko słyszeliśmy. Nie wiem, jak osoby z tyłu. W niektórych miejscach było nisko.

Kopalnia Kredy w Chełmie
Kopalnia Kredy w Chełmie

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Bilet normalny kosztował po 30 zł, a ulgowy dla 5-letniej Mai 25 złotych. Płaciliśmy kartą, ponieważ w kasie nie mieli wydać gotówki.

Zabytkowe chełmskie podziemia od września do czerwca można zwiedzać o 10, 12, 14 i 16. W lipcu i sierpniu od 10 do 18 o pełnych godzinach.

Kopalnia Kredy w Chełmie
przewodnik

Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych

Z chełmskim labiryntem podziemnych korytarzy związana jest legenda. W podziemiach mieszka duch Bieluch, z którym spotkaliśmy się podczas zwiedzania. Jest on opiekunem podziemi kredowych i strażnikiem skarbu. Podobno to duch niedźwiedzia brunatnego, który widnieje w herbie miasta (z niedźwiedziem także jest związana legenda). Podczas spotkania w czasie zwiedzania duch obiecuje spełnić życzenie w komnacie życzeń.

Dawno temu niedźwiedź mieszkał w kredowej jaskini pod trzema dębami. Mieszkając w jaskini nabierał białego koloru. Mieszkańcy najpierw się go bali, a potem okazywali szacunek. Przyzwyczaili się do zwierzęcia, a on do mieszkańców. Gdy najeźdźcy napadli na miasto, a obrońcy nie dawali rady, to niedźwiedź przybył z pomocą i rozgromił napastników. Po walce stanął pod trzema dębami i teraz niedźwiedź i trzy dęby widnieją w herbie miasta.

Kopalnia Kredy w Chełmie

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM

Czy warto tam pojechać?

Tak, ponieważ to unikatowe miejsce na skalę europejską. Jeszcze do niedawna nie wiedzieliśmy, że w Chełmie istnieje taka ciekawa atrakcja turystyczna.

Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych
Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych
Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych
Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych
Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych
Biały niedźwiedź i Duch Bieluch: opiekun podziemi kredowych

Polecamy Ci odwiedzić także ciekawe uzdrowisko Horyniec-Zdrój w woj. podkarpackim.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.