Przełęcz Malačka nad miastem Kaštel. Nieoczywiste miejsce w Chorwacji

Przełęcz Malačka nad miastem Kaštel, to ciekawe miejsce w Chorwacji niedaleko Splitu nad Morzem Adriatyckim. Znajduje się tam planinarski dom „Malačka” oraz planinarska kuća „Česmina”. To obiekty turystyczne, które cieszą się sporym zainteresowaniem między innymi ze względu na swoje piękne położenie. Z przełęczy rozciągają się wspaniałe krajobrazy na chorwackie góry oraz wody Adriatyku. Warto tam przyjechać i odkryć kolejne ciekawe miejsce. To dobra propozycja na łatwą, krótką i przyjemną wycieczkę. Zbytnio się tam nie zmęczysz. Gdy dotarliśmy na przełęcz, to bardzo wiało, ale to uroki okresu zimowego.

Co znajduje się na Przełęczy Malačka?

Na przełęczy znajduje się spory parking po dwóch stronach drogi. Spokojnie można tam się zatrzymać. Od razu rzuca się w oczy kaplica błogosławionego Alojzego Stepinaca. Stworzono tam również alejkę upamiętniającą poległych z miasta Kaštela w wojnie domowej na przełomie 1991-1995 roku. Nie jest ona długa, ponieważ mierzy około 220 metrów. Początkowo prowadzi pod górę. Na samej górze alejki znajduje się okazały krzyż.

Czerwony szlak turystyczny na przełęczy

Przez przełęcz przebiega czerwony szlak turystyczny. W jedną stronę prowadzi pod szczytem Orljak 526 m n.p.m. na Crni krug 647 m n.p.m., a w drugę stronę na Birnjac 562 m n.p.m. i Biranj 631 m n.p.m w górach Kozjak i do schroniska górskiego Putalj. Poniżej możesz zobaczyć mapę tego terenu.

przewodnik

Co warto zobaczyć okolicy?

Przy wizycie na punkcie widokowym, polecamy aby wybrać się do Splitu. To urokliwe miasto, które skrywa w sobie wiele atrakcji. Warto również pojechać i zwiedzić Twierdzę Klis. Gwiazdy możesz pooglądać w obserwatorium astronomicznym MOSOR. Polecamy także Trogir oraz Wyspę Ciovo.

Poniżej znajdziesz jeszcze nasz film, na którym przedstawiliśmy 15 najpiękniejszych naszych miejsc w Chorwacji.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.