Południowa Polska – gdzie pojechać w góry? 15 propozycji na jesienne wycieczki

Polska, złota, jesień zbliża się wielkimi krokami. Wiemy, że co roku można podziwiać wspaniałe wschody słońca z zalegającymi w dolinach mgłami. Szlaki w górach są w większości opustoszałe, a do atrakcji turystycznych wchodzi się już bez większej kolejki. My bardzo lubimy jesienne miesiące, ponieważ robi się już kolorowo, zwłaszcza w Bieszczadach, Gorcach, Pieninach i Tatrach. Południowa Polska nadaje się idealnie na takie wycieczki.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Te powyższe pasma górskie warto odwiedzić podczas planowania swojego urlopu w najbliższym czasie – we wrześniu, październiku czy listopadzie. Jednak i tak te górskie szlaki warto odwiedzić o każdej porze roku, co często pokazujemy na naszym blogu. Nie musisz jechać na długi urlop. Może być to krótki wypad lub nawet wycieczka jednodniowa, które też lubimy.

Przygotowaliśmy zestawienie 15 miejsc, które warto poznać, odkryć i zwiedzić podczas najbliższej (ale i każdej) jesiennej pogody. Gdzie szukać kolorów? Gdzie spędzić przyjemnie czas? Sprawdź nasze propozycje.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?

Magiczne Bieszczady w jesiennej odsłonie

Bieszczady warto odwiedzić o każdej porze roku, a podobno jesienią są najpiękniejsze. Tak uważa wiele osób i my także o tej porze roku tam byliśmy. Drzewa są wtedy kolorowe, a trawy na połoninach robią się pomarańczowe. Takie piękne widoki polecamy zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Możesz zdobyć Tarnicę – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów oraz wejść na Połoninę Wetlińską. Bazę wypadową dobrze mieć w Wetlinie lub we wsi Smerek. Nie zapomnij o wieży widokowej w Mucznem oraz szlaku do źródeł Sanu.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?

Góry Sanocko-Turczańskie i Solina

Po sąsiedzku warto odwiedzić Góry Sanocko-Turczańskie i słynne Jezioro Solińskie. Niedawno otwarto tam nową kolejkę kursującą nad wodą. Wygląda to bardzo ciekawie. W tych górach jest sporo do zobaczenia, a szlaki nie są jeszcze do końca znane. My podczas naszych wędrówek nie spotkaliśmy tam zbyt wielu ludzi. Możesz np. zdobyć Koronę Ustrzyckich Gór. My bazę wypadową mieliśmy w Ustrzykach Dolnych i widzę, że na OLX jest wiele noclegów w Ustrzykach Dolnych i nad Soliną np. w Polańczyku.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?

Beskid Niski – w okolicy Iwonicza-Zdroju

W Beskidzie Niskim warto wędrować leśnymi ścieżkami, a widoki oglądać z urokliwych polan. Możesz np. wybrać się do Iwonicza-Zdroju. To uzdrowisko położone w górach, a my polecamy zwłaszcza Przymiarki, z których można obejrzeć Tatry. Szlaki w okolicy nie są trudne, więc spokojnie można wybrać się tam na rodzinną wycieczkę.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?
przewodnik

Zakopane i kolorowe Czerwone Wierchy

Do Zakopanego warto przyjechać zwłaszcza jesienią. Pogoda jest stabilna, nie ma już upałów, a na szlakach jest luźniej. Najpiękniej wtedy wyglądają Czerwone Wierchy. Warto wjechać np. na Kasprowy Wierch, a potem przejść się szlakiem na Kopę Kondracką i dalej na Małołączniak. Na OLX jest aktualnie ponad 700 noclegów, na które możesz zwrócić uwagę podczas poszukiwania kwatery. To już zależy czego oczekujesz. Jedni potrzebują apartamenty, inni agroturystyki, a jeszcze innym wystarczy zwykły pokój z łazienką na korytarzu. Przy poszukiwaniu noclegu na OLX od razu widać cenę, są zdjęcia i podany numer telefonu, więc można zadzwonić i dowiedzieć się o więcej szczegółów.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?
MYNASZLAKU FILM

Szczawnica i piękne Pieniny

Jeśli ktoś planuje rozpocząć swoje górskie wędrówki, to bardzo polecamy szlaki w Pieninach. Tam na szlakach można się zakochać w górach, zwłaszcza podczas wędrówki na Trzy Korony, Sokolicę czy Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. My uwielbiamy szlak z Palenicy na Wysoki Wierch. Po drugiej stronie znajduje się Beskid Sądecki, dlatego jest okazja, aby zaplanować jeszcze więcej wycieczek. Nie zapomnij o wycieczce Spływem Dunajca i trasie rowerowej Doliną Pienińską.

Południowa Polska - gdzie pojechać w góry?

Krościenko nad Dunajcem – trasy w Pieninach, Gorcach i Beskidzie Sądeckim

Krościenko nad Dunajcem jest położone na granicy Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców, więc podczas jednego wypadu możesz odwiedzić aż trzy pasma górskie. Z Krościenka dojdziesz na Lubań w Gorcach, na Trzy Korony w Pieninach i na Przehybę w Beskidzie Sądeckim.

Gdzie w góry jesienią
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Bukowina Tatrzańska – nieco dalej od Zakopanego

Jeśli szukasz czegoś spokojniejszego niż popularne kurorty, to polecamy Ci nocleg w Bukowinie Tatrzańskiej. Do szlaków jest równie blisko, a ulice nie są tak bardzo zatłoczone. Przy okazji można znaleźć sporo punktów widokowych, żeby obejrzeć wschód lub zachód słońca nad Tatrami. Szybko dojedziesz na Litwinkę czy Przełęcz nad Łapszanką. Również u naszego partnera dzisiejszego wpisu można znaleźć kwatery z pięknymi widokami.

Gdzie w góry jesienią

Nowy Sącz – świetna baza wypadowa do licznych atrakcji

Niedawno stworzyliśmy przewodnik po atrakcjach w okolicy Nowego Sącza. Okazało się, że znaleźliśmy ponad 100 ciekawych miejsc, które warto odkryć do 50 km od miasta. Co najważniejsze, wiele z tych miejsc jest jeszcze nie do końca znanych wśród turystów, więc może się zdarzyć tak, że nie spotkasz tam nikogo. Wiele atrakcji znajduje się poza utartym szlakiem. Wybierając Nowy Sącz jako bazę wypadową, to znajdziesz i szlaki turystyczne i atrakcje dla dzieci i trasy rowerowe, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie w góry jesienią

Wisła zawsze jest piękna

Wisła w Beskidzie Śląskim to kolejne miejsce, które warto wybrać na krótszy lub dłuższy jesienny wypad. Akurat na tym terenie na stronie OLX możesz znaleźć różne domki i apartamenty, więc to fajna opcja na spędzenie przyjemnego urlopu z pięknymi widokami. Koniecznie wybierz się na Wielką Czantorię. Można wysoko wyjechać kolejką, a piękne krajobrazy obejrzeć z wieży widokowej. Podczas urlopu w Wiśle warto zdobyć np. Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. My byliśmy tam kiedyś na wycieczce rowerowej. Trasy w okolicy są bardzo malownicze.

Gdzie w góry jesienią

Szczyrk – jeden z naszych ulubionych

Jeśli jest Wisła, to musi być i Szczyrk. Ten kurort należy do naszych ulubionych. Może dlatego, że tereny Beskidu Śląskiego chętnie odwiedzamy. Jedną z obowiązkowych tras jest ta na Klimczok, gdzie znajduje się schronisko górskie. Po sąsiedzku jest także Szyndzielnia z wieżą widokową. Ze Szczyrku możesz dojechać kolejką na Skrzyczne. W zimie te tereny przejmują narciarze.

Gdzie w góry jesienią

Muszyna – tuż przy granicy ze Słowacją

Muszyna to kolejna super baza wypadowa na górskie szlaki po polskiej i po słowackiej stronie. Zachęcamy do zdobywania Korony Gór Słowacji. Muszyna jest bardzo przyjemnym uzdrowiskiem i trochę ustępuje w popularności sąsiedniej Krynicy-Zdrój, jednak nam bardziej podoba się Muszyna. Koniecznie musisz obejrzeć zachód słońca na górze Malnik oraz pojechać do sąsiedniego Leluchowa i wejść na Kraczonik. Z uzdrowiska jest blisko w słowackie Góry Czerchowskie.

Gdzie w góry jesienią

Jezioro Czorsztyńskie

Ciekawe noclegi na OLX możesz znaleźć także w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego np. w Czorsztynie czy Nowym Targu. Wypoczynek nad Jeziorem Czorsztyńskim to połączenie relaksu na plaży, górskich wędrówek, rodzinnego spędzania wolnego czasu i aktywnego zwiedzania. Nad jeziorem położone są dwa zamki: Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy. Możesz wybrać się na piękny poranek na Górze Wdżar, w rejs statkiem czy zobaczyć zabytkowy kościółek w Dębnie – wpisany na listę UNESCO.

Gdzie w góry jesienią

Zawoja i kierunek Babia Góra

Babia Góra to punkt obowiązkowy podczas wędrówek po Beskidach. To ich najwyższy szczyt oraz najwyższa góra w Beskidzie Żywieckim. Wycieczkę możesz rozpocząć w Zawoi lub wyjechać na Przełęcz Krowiarki. Z Zawoi dotrzesz również na Halę Krupową lub Mosorny Groń (tam otworzyli nową wieżę widokową). Warto tam zobaczyć również Wodospad na Mosornym Potoku. My nie potrzebujemy noclegu w Zawoi, ponieważ blisko mieszkamy, ale jeśli jedziesz gdzieś z dalsza, to spokojnie znajdziesz różne obiekty noclegowe w wyszukiwarce OLX. Dużym plusem tej wyszukiwarki jest łatwo dostępny numer telefonu i opcja wysłania wiadomości do obiektu.

Gdzie w góry jesienią

Rajcza w Beskidzie Żywieckim

Kolejne miejsce, które lubimy to Rajcza w Beskidzie Żywieckim. Do tego dodamy od razu Ujsoły, Złatną czy Rycerkę, ponieważ to ciekawa baza wypadowa na górskie szlaki. Możesz zdobyć np. Rysiankę, Wielką Rycerzową, Pilsko, Wielką Raczę, czyli te szczyty, które są jednymi z najpiękniejszych i najciekawszych w Beskidzie Żywieckim. Możesz także pojechać i zobaczyć słowacką Małą Fatrę.

Gdzie w góry jesienią

Wysowa-Zdrój i okolice

Wysowa-Zdrój to kolejne ciekawe miejsce, a jednak nie tak bardzo oblegane przez turystów. Można tam odnaleźć ciszę i spokój. W okolicy są piękne szlaki Beskidu Niskiego. Wejdziesz np. na Lackową – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie. Blisko stamtąd również nad Jezioro Klimkówka i na Słowację. My bardzo lubimy te tereny. Są jeszcze takie dzikie. Kawałek dalej na wschód znajdują się tereny dobre do jazdy na rowerze.

Gdzie w góry jesienią

Gdzie jeszcze pojechać? Jak znaleźć nocleg?

Odpowiedź jest prosta, bo oprócz naszych poleceń, możesz również wybrać inne kierunki. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo najpierw wybrać nocleg, który Ci się podoba i blisko niego wyznaczyć ciekawe miejsca do zobaczenia lub określić, co chcesz zwiedzić i dopiero znaleźć nocleg. U naszego partnera dzisiejszego wpisu na OLX.PL łatwo znajdziesz różne obiekty noclegowe. Wchodzisz na OLX do kategorii noclegi, wpisujesz miejscowość lub województwo i szukasz różnych kwater. Wpisujesz np. Zakopane i na dole pokazuje Ci się lista obiektów noclegowych. Możesz np. posortować oferty od najtańszej do najdroższej. Obiekty mają zdjęcia i opisy. Dokładną lokalizację najlepiej sprawdzać na mapach Google, a potem na mapach turystycznych, żeby określić bliskość szlaków i atrakcji turystycznych.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z firmą OLX

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.