Velo Dunajec – trasa rowerowa w Małopolsce z Zakopanego do Wietrzychowic

Małopolska, wychodząc naprzeciw wymaganiom i potrzebą turystów rozpoczęła realizację projektu pod nazwą Velo Dunajec. Trasa rowerowa pod tym hasłem jest częścią dużego projektu Velo Małopolska. Ma na celu zapewnienie turystom oraz mieszkańcom województwa swobodne poruszanie się na rowerze i zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Małopolski. My przejechaliśmy krótki odcinek Velo Dunajec z dzieckiem w okolicy Zakliczyna między Tarnowem a Nowym Sączem.

Velo Dunajec - trasa rowerowa

Trasa rowerowa wzdłuż Dunajca

Z miesiąca na miesiąc mapa Velo Dunajec rośnie o kolejne odcinki. Już dziś można zauważyć zaawansowany stan prac budowlanych na całej długości szlaku. Nie jest to krótka trasa, ponieważ opiewa na ponad 230 kilometrów. Mimo potrzeby czasu na ukończenie całego projektu już dziś trasa rowerowa usytuowana wzdłuż rzeki Dunajec jest uważana przez miłośników rowerów za jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

Velo Dunajec - trasa rowerowa

Swój sprzęt czy wypożyczalnia rowerów?

Aby poznać wszystkie uroki Velo Dunajec, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić czy zabieramy swój własny rower, czy też będziemy korzystać z wypożyczalni rowerów już na miejscu. Zarówno jedna jak i druga opcja jest bardzo dobra. 

Wypożyczalnia rowerów proponująca wynajem sprzętu wzdłuż szlaku rowerowego proponuje rowery wysokiej klasy w bardzo przystępnych cenach wynajmu, około 50 zł za dobę lub jeżeli ktoś ma ochotę po prostu przejechać tylko kawałek ścieżki to koszty są liczone w godzinach (np. ok. 10 zł/h). Wybierając wypożyczalnię trzeba w pierwszej kolejności skupić się na tym, w jakich odległościach posiada ona swoje punkty zwrotu sprzętu. Nie każdy startujący w Zakopanem do niego przecież wraca.

Velo Dunajec - trasa rowerowa

Trasę może pokonać całą lub odcinkami

Podczas planowania wycieczki przed wyjazdem każdy powinien się zapoznać z całą trasą. Pozwoli zaplanować sposób jej pokonywania. Cała trasa nie należy do najprostszych, dlatego też poszczególne odcinki można pokonać na rowerze, ale również pociągiem. Taki sposób podróży proponuje między innymi start w Zakopanem czy też stacja kolejowa Szaflary, Nowy Sącz, albo Tarnów.

Całość trasy rowerowej pozwala cieszyć się walorami przyrody jak i architektury wzdłuż rzeki Dunajec. Daje możliwość przejazdu pod Tatrami, Pieninami, przez Gorce oraz Beskidy. Nie jest to jednodniowa wycieczka, dlatego też planując krok po kroku warto jest skorzystać z oferowanych noclegów wzdłuż trasy, jakie oferuje rowerzystom na przykład Szczawnica, kończąc tak zwane „rowerowe eldorado”.

Velo Dunajec - trasa rowerowa
Velo Dunajec - trasa rowerowa
przewodnik

Urlop na Velo Dunajec

Całość trasy rowerowej Velo Dunajec większość turystów dzieli na odcinki około 50 kilometrów, co pozwala na swobodne zwiedzanie, jednak nie jest to żadną regułą, równie dobrze można przeznaczyć 2 tygodnie urlopu i wybrać się rodzinną wycieczką na zwiedzanie uroków kilku pasm górskich i pogórzy. Całość trasy z udogodnieniami pozwala na zabranie nawet najmłodszych członków rodziny, wystarczy zaopatrzyć rower w fotelik czy też przyczepkę rowerową.

Dostępne w każdej wypożyczalni rowerów już na samym starcie trasy jak i w wielu kolejnych punktach. Jednocześnie biorąc pod uwagę różnorodność ukształtowania terenu warto jest się zaopatrzyć w hak holowniczy do rowerku dziecięcego, aby zapewnić sobie i dzieciom spokojny przejazd tymi trudniejszymi odcinkami trasy.

Velo Dunajec - trasa rowerowa
ścieżka rowerowa

Velo Dunajec z przewodnikiem

Wprawiony turysta rowerowy samodzielnie powinien sobie dać radę z pokonaniem całej dostępnej trasy. Osoba nie do końca wprawiona czy też trochę lękliwa może skorzystać z ofert wycieczki zorganizowanej. Niektórzy coś takiego organizują. Są to często wycieczki podzielone na kilka dni przy współpracy z przewodnikiem. Istnieje możliwość zapoznania się z najciekawszymi odcinkami trasy, a jest, co zwiedzać.

Startując w Zakopanem mamy pewność swobodnej jazdy po drodze asfaltowej aż do samego Nowego Targu. Jest to jeden z najprostszych odcinków trasy, jednak niech to nikogo nie zwiedzie. Najlepszym rowerem na taką trasę jest rower crossowy, trekkingowy lub górski.

ścieżka rowerowa
ścieżka rowerowa

Jak przebiega trasa rowerowa Velo Dunajec?

Trasa rowerowa Velo Dunajec rozpoczyna się w Zakopanem a kończy w Wietrzychowicach nad Tarnowem. Pierwszym punktem, jaki jest bardzo charakterystyczny na trasie jest Jezioro Czorsztyńskie a wraz z nim Zamek w Niedzicy. Może stanowić idealne zakończenie pierwszego dnia wycieczki dla osób potrafiących przemierzyć na rowerze około 50-60 kilometrów dziennie. Trasa Velo Dunajec łączy się z innymi trasami rowerowymi jak na przykład ze szlakiem Velo Czorsztyn. Pozwala zwiedzającym chłonąć piękne widoki.

ścieżka rowerowa

Dzieląc cały szlak na krótsze odcinki podczas przejazdu trasą rowerową wzdłuż Dunajca można odwiedzić jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Dębnie jak i zwiedzić np. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego jak i wiele innych ciekawych miejsc: Spływ Dunajcem, Szczawnicę, Nowy Sącz, Jezioro Rożnowskie, czy Zamek Tropsztyn.

Ścieżka Velo Dunajec liczy 237 kilometrów i uważana jest przez wielu za najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce. Aktualny stan prac Velo Dunajec możesz znaleźć na poniższej mapie Google.

MOR – Miejsce Obsługi Rowerzystów

Na dzień dzisiejszy zostało już ukończone większość odcinków trasy rowerowej. Szlak prawie w całości jest bardzo dobrze oznakowany. Warto jest wspomnieć, że projekt Velo Małopolska nie zawiera w sobie tylko nawierzchni przeznaczonej dla ruchu rowerowego. Są również miejsca przeznaczone do odpoczynku i odświeżenia się przez podróżujących osób na rowerach. Potocznie jest to tak zwany MOR, czyli Miejsce Obsługi Rowerzystów. Można je spotkać przy większych atrakcjach szlaku jak i też na węzłach.

Jak widać projekt Velo Małopolska przewiduje wszystko, co jest potrzebne rowerzyście, żeby miło i owocnie spędzić czas. Tak naprawdę każdy w każdej chwili może się wybrać na podbój trasy rowerowej wzdłuż Dunajca, nawet nie posiadając swojego roweru. Na miejscu można naprawdę wszystko wynająć od rękawiczek aż po namiot gdyby ktoś się zdecydował nocować na polu namiotowym oferowanym przez różne punktu turystyczne po trasie.

MOR - Miejsce Obsługi Rowerzystów
MOR - Miejsce Obsługi Rowerzystów

Jak jest z noclegami?

W okresie sezonu, a przede wszystkim tego wakacyjnego sezonu lepiej jest zapewnić sobie nocleg z wyprzedzeniem. Jednak poza wakacjami jadąc wzdłuż trasy można w prosty i szybki sposób na miejscu wynająć pokój czy też miejsce na polu namiotowym. Dbając o swoje bezpieczeństwo każdy rowerzysta powinien posiadać kask jak i inne środki ochrony osobistej. Tym bardziej że trasa rowerowa przebiega zarówno drogami lokalnymi jak i leśnymi oraz górskimi.

MOR - Miejsce Obsługi Rowerzystów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.