Spływ Dunajcem
Małopolskie,  Pieniny

Spływ Dunajcem – zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego z wysokości flisackiej tratwy

Spływ Dunajcem tratwami w towarzystwie flisaków, to jedna z największych atrakcji w Pieninach, całej Małopolsce i unikatowe na skalę europejską. W sezonie spływ tratwami jest tak bardzo popularny, że przy kasie biletowej tworzą się ogromne kolejki chętnych, aby przeżyć niezapomnianą przygodę na pienińskim szlaku. Skalny wąwóz zwany Przełomem Dunajca to niezwykły sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływ Dunajcem rozpoczyna się na przystani flisackiej w Kątach, a kończy się w Szczawnicy lub Krościenku nad Dunajcem. Płynąc tratwami, po jednej stronie będziemy mieć Polskę, natomiast po drugiej Słowację. Po drodze z wysokości flisackiej tratwy będzie można zobaczyć między innymi: Czerwony Klasztor, Trzy Korony oraz Sokolicę. My byliśmy tam w 2015 roku, ale jest to tak popularne miejsce, że warto o nim dzisiaj napisać.

 • Adres: Kąty 12, Sromowce Wyżne
 • Dane kontaktowe: +48 18 262972, splyw@flisacy.com.pl
Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

Jak dojechać ze Szczawnicy i z Zakopanego na Spływ Dunajcem?

Spływ Dunajcem znajduje się około 50 kilometrów od Zakopanego i około 18 kilometrów od Szczawnicy, dlatego z obu miast chętnie przyjeżdżają na niego turyści, aby urozmaicić sobie swój wypoczynek.

 1. Dojazd ze Szczawnicy nie jest zbytnio skomplikowany, ponieważ trzeba wrócić do Krościenka nad Dunajcem, a później kierować się drogą numer 969 na Nowy Targ. W miejscowości Krośnica trzeba skręcić na Czorsztyn oraz Zamek Niedzica i jechać cały czas prosto za drogą główną. Gdy ujedziemy kawałek i z prawej strony pokażą nam się piękne widoki na Tatry, to niżej na rozjeździe należy skręcić w lewo. W tym momencie będzie już dużo oznakowań prowadzących na Spływ Dunajcem.
 2. Dojazd z Zakopanego również nie powinien sprawić żadnego problemu. Wyjeżdżając Zakopianką, trzeba dojechać aż do Nowego Targu drogą główną. Dalej w mieście trzeba skręcić na drogę 969 na Nowy Sącz. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów na rondzie w Dębnie należy skręcić w prawo na Niedzicę i jechać cały czas prosto. Kolejne rondo będzie po minięciu zapory i zamku. Na nim kierujemy się na granicę państwa oraz Sromowce. Dalej już będą brązowe tablice z informacją o spływie oraz Sromowcach Niżnych.
 3. My jechaliśmy z Krakowa, dlatego też nie mieliśmy problemu, ponieważ musieliśmy dojechać Zakopianką do Nowego Targu, a następnie skręcić na Nowy Sącz i jechać według wskazówek z punktu powyższego.
 4. Jeśli ktoś nie jest zmotoryzowany, to często z Zakopanego i Szczawnicy organizowane są wyjazdy busami na spływ. Trzeba szukać w miejscowych biurach podróży lub PTTK.
Spływ Dunajcem - parking

Gdzie zostawić samochód? Mapa dojazdu do parkingu przy początkowej przystani flisackiej

Jadąc od strony Zakopanego czy Szczawnicy parking będzie po prawej i lewej stronie. Ten po lewej jest z reguły droższy. Współrzędne geograficzne przy przystani początkowej w Kątach, czyli tutaj, gdzie zaczyna się Spływ Dunajcem: 49.406940, 20.366642. W sezonie może być problem ze znalezieniem miejsca. Na parkingu po prawej jest tłoczno i spory ruch, ponieważ parkują tam także busy przywożące turystów. Koszt postoju to od 10 do 20 złotych za cały dzień. Poniżej zamieszczam mapę dojazdu do parkingu przy początkowej przystani flisackiej.

Gdzie się zaczyna i ile czasu trwa Spływ Dunajcem w Pieninach?

Spływ Dunajcem jest atrakcją sezonową, która trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ Dunajcem zaczyna się w miejscowości Sromowce – Kąty, lub Sromowce Niżne, a kończy się w Szczawnicy, lub Krościenku nad Dunajcem.

Pierwsza trasa do Szczawnicy jest krótsza i trwa 2 godziny i 15 minut. Do przepłynięcia jest 18 kilometrów. Druga trasa do Krościenka nad Dunajcem jest dłuższa i trwa 2 godziny i 45 minut. Do przepłynięcia są 23 kilometry.

Spływ Dunajcem

Gdzie kupić bilety na Spływ Dunajcem?

Bilety na Spływ Dunajcem można zakupić w kasie biletowej przy początkowej przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach. Nie potrzeba wcześniejszej rezerwacji, ponieważ bilety wstępu sprzedawane są na bieżąco. Przez sytuację związaną z koronawirusem wstrzymano sprzedaż biletów online – dane z maja 2020 roku. Zakupione bilety online pozwalały ominąć tworzące się kolejki.

Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Sromowce Niżne.

Ile kosztuje Spływ Dunajcem w Pieninach? Cennik i godziny otwarcia w 2020 roku

Na początku warto pamiętać, że aby popłynąć tratwami musi się zebrać wymagana liczba 6 osób. Bilety na Spływ Dunajcem w 2020 kosztują:

Do Szczawnicyceny
normalny55 złotych okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX – 31 X
57 złotych w okresie 1 VII – 31 VIII
ulgowy29 złotych w okresie 1IV – 30 VI i 1IX – 31 X
34 złote w okresie 1VII – 31 VIII
Do Krościenka ceny
normalny69 złotych w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX – 31 X
71 złotych w okresie 1 VII – 31 VIII
ulgowy36 złotych w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX – 31 X
41 złotych w okresie 1 VII – 31 VIII

Kasy biletowe czynne:

 • kwiecień: 9:00 – 16:00
 • maj – sierpień: 8:30 – 17:00
 • wrzesień: 8:30 – 16:00
 • październik: 9:00 – 15:00 po zmianie czasu na zimowy 9:00 – 14:00

W okresie wakacyjnym, aby uniknąć kolejek, można zakupić bilety wcześnie rano do godziny 9:30 lub po południu po godzinie 14. Warto także rozważyć zakup biletów online, jeśli jest taka możliwość. Podczas całego sezonu, spływ przełomem Dunajca nieczynny jest w I dzień świąt wielkanocnych oraz Boże Ciało.

Spływ Dunajcem

Jak wrócić na parking do Kątów po zakończonym spływie?

W sezonie kursuje bardzo wiele busów z Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy do początkowej stacji flisackiej, przy której macie zostawiony samochód. Bilet autobusowy kosztuje do 5 złotych. Chętnych ludzi jest naprawdę bardzo dużo, dlatego z powrotem nie będziesz mieć problemu.

Można także zapytać w kasie biletowej o możliwość powrotu od razu po spływie. Wtedy cena za przejazd może kosztować kilkanaście złotych.

Inną opcją jest jazda na 2 samochody, jeśli jedziesz z rodziną lub znajomymi. Wtedy jeden samochód zostawiacie na początku spływu tratwami, natomiast drugi na końcu.

Najlepszą opcją jest zaparkowanie w Szczawnicy lub Krościenku i przejazd busem na początek spływu. Parking w Szczawnicy jest płatny, a w Krościenku przy kościele darmowy.

Wszystkie nasze wycieczki po okolicy znajdziesz na blogu w zakładce Pieniny.

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

Mapa Spływu Dunajcem

Na mapie Spływu Dunajcem zaznaczyliśmy przebieg trasy, punkt początkowy, parkingi, przystanie flisackie końcowe w Szczawnicy i Krościenku nad Dunajcem oraz miejsca, z których widać Trzy Korony i Sokolicę.

Spływ tratwami po Dunajcu – pozostałe ważne informacje

 • Przed wyruszeniem na spływ warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody, ponieważ od tego będzie zależeć, jak trzeba się na spływ ubrać. My polecamy zabranie bluzy lub kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ pogoda może się zmienić.
 • Nie ma limitu wiekowego, dlatego na Spływ Dunajcem można zabrać nawet małe dzieci. Trzeba tylko przemyśleć, czy wytrzymają one ponad 2 godziny spływu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa można poprosić flisaka o kapok.
 • Na jednej tratwie zmieści się od 10 do 12 osób i 2 flisaków.
 • Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że trasa krótsza do Szczawnicy w zupełności wystarczy.
 • Nasza ostateczna opinia będzie w dużej mierze zależała od tego, na jakiego flisaka trafimy.
 • W ciągu jednego dnia flisackie tratwy potrafią przewieźć nawet 5000 osób.
 • Ciekawą pamiątką jest zdjęcie, która można sobie zamówić na początku spływu u flisaka. Po zakończeniu będzie gotowe do odbioru. Koszt około 10 złotych za sztukę.
 • W każdej chwili możesz sprawdzić, jak wygląda sytuacja przy początkowej stacji flisackiej w Sromowcach-Kątach, dzięki kamerze online.

Ciekawe miejsca i atrakcje, które warto jeszcze zobaczyć w Pieninach

Jeśli skorzystasz z możliwość przepłynięcia się flisacką tratwą, to następnie zobacz jeszcze pozostałe atrakcje w Pieninach. Są to między innymi: Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, szczyt Trzy Korony, szczyt Sokolica, najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoka. Wszystkie te miejsca umieściliśmy w praktycznym poradniku dotyczącym Pienin.

Sprawdź koniecznie, co warto zobaczyć w Pieninach.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *