RIJEKA – Zamek Trsat i pozostałe atrakcje do zobaczenia

Rijeka to jedno z najpopularniejszych miast w Chorwacji. Zlokalizowane jest tuż nad Morzem Adriatyckim i wybierane jest na wakacyjny cel wśród Polaków. Jest tam kilka miejsc do zobaczenia, a chyba największą atrakcją Rijeki jest Zamek Trsat.

Miasto jest świetną bazą wypadową na zwiedzanie okolicy, ponieważ można zwiedzić Półwysep Istria, pojechać na Wyspę Krk i w góry Chorwacji. Jest tam co robić, więc spokojnie można zaplanować sobie dłuższy pobyt. 

RIJEKA - Zamek Trsat
Widok z Zamku na Rijekę

Dojazd do Rijeki – jak najlepiej dojechać z Polski?

Aby dojechać do Rijeki z południa Polski (okolice Krakowa), to masz do wyboru dwa warianty. Albo wybrać wariant czeski, albo słowacki. Jeśli jedziesz przez Czechy, to dalej na Austrię, Słowenię, a jeśli przez Słowację, to później przez Węgry. Druga opcja wychodzi taniej, ponieważ o jedno państwo mniej przy zakupie winiety na autostradę. My zawsze wybieramy drogę przez Słowację i Węgry. Na pewno na niej jest mniejszy ruch. W Chorwacji płatność jest na bramkach.

Zamek Trsat w mieście Rijeka

Główną atrakcją turystyczną Rijeki jest Zamek Trsat znajdujący się poza centrum miasta na wzgórzu. To punkt obowiązkowy podczas podróży do Chorwacji. Rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki w stronę Adriatyku, portu oraz samego centrum miasta. 

Pod zamkiem nie ma żadnego parkingu, więc najlepiej zaparkować przy ulicy Trg Viktora Bubnja obok Caffe bar Trsat. Odległość od zamku to 400 metrów. Dojście zajmuje 6 minut. Postój jest tam bezpłatny. 

  • Współrzędne parkingu w pobliżu Zamku Trsat: 45.3303, 14.4594.

W Zamku Trsat byliśmy w listopadzie i nikt nie sprzedawał biletów wstępu, dlatego weszliśmy za darmo. Podobno biletu obowiązują tylko na wystawę stałą. Na terenie zamku było kilka osób – głównie te siedzące przy restauracji, ponieważ na terenie zabytku znajduje się restauracja i można zamówić coś do jedzenia. 

RIJEKA - Zamek Trsat
RIJEKA - Zamek Trsat
RIJEKA - Zamek Trsat
RIJEKA - Zamek Trsat
Zamek Trsat
przewodnik

Prawdopodobnie w miejscu obecnego zamku, istniała dawniej twierdza iliryjska i rzymska. Zamek Trsat jest przebudowany i odnowiony od XIX wieku. Został wzniesiony w XIII wieku na wzgórzu, jako bardzo dobry punkt widokowy na wąwóz oraz rzekę Rjecina. Jego celem miała być kontrola dostępu do Adriatyku. W XVII wieku stał się ruiną poprzez liczne walki oraz trzęsienie ziemi. Na terenie zamku znajduje się dawne mauzoleum rodu Nugentów.

Na zamku spędzisz około 45 minut. My byliśmy zachwyceni widokami, które rozciągały się z zamkowych murów. Po opuszczeniu budowli warto wejść jeszcze na chwilę do małego parku tuż obok.

Atrakcje w Rijece
Atrakcje w Rijece
Atrakcje w Rijece
Atrakcje w Rijece

Kościół Matki Bożej Trsatskiej oraz kościół świętego Grzegorza

W pobliżu zamku znajdują się jeszcze dwie świątynie. Bliżej twierdzy jest kościół świętego Grzegorza i znajduje się na uboczu. Większy i bardziej okazały jest kościół Matki Bożej Trsatskiej. Tę świątynię odwiedził Jan Paweł II podczas swojej podróży do Chorwacji. Przy klasztorze znajduje się mały park, w którym można odpocząć i przemyśleć różne sprawy. Jest tam nawet Aula Papieża Jana Pawła II oraz pomnik Polaka. To miejsce odwiedza wiele pielgrzymów z Chorwacji, ale także i całego świata.

Kościół Matki Bożej Trsatskiej
Kościół Matki Bożej Trsatskiej

Atrakcje Rijeki – co warto zobaczyć w mieście?

1. W centrum Rijeki jest kilka ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Jest to np. Promenada Korzo będący głównym deptakiem miasta oraz całe Stare Miasto. Są tam liczne sklepy, kawiarnie oraz restauracje.

2. W centrum Rijeki stoi wieża zegarowa będąca jednym z symboli miasteczka. Obecnie jest ciekawym zabytkiem i punktem orientacyjnym.

3. W pobliżu znajduje się katedra św. Wita. Barokowy kościół wzniesiono w XVII wieku. Z innych świątyń w pobliżu są jeszcze: cerkiew św. Mikołaja i kościół św. Hieronima.

4. Kolejną atrakcją jest Muzeum Morskie i Historyczne Chorwackiego Wybrzeża, które zawiera wystawy poświęcone historii Rijeki i jej portu. Jest to również świetne miejsce na spacer i relaks. Znajduje się w Pałacu Gubernatora.

5. Inną popularną atrakcją są piaskowe plaże, gdzie można odpocząć lub popływać.

6. Należy wspomnieć o Centrum Kultury Palach, gdzie można zobaczyć liczne filmy oraz inne działania artystyczne.

7. Warto się wybrać również do portu w Rijece. To miejsce tętniące życiem – zwłaszcza molo longo.

8. Na mapie atrakcji w mieście Rijeka jest jeszcze Muzeum Farmacji. To mała placówka, w której można znaleźć się jak w historycznej aptece. Są tam wystawy interaktywne, a zwiedzanie nie zajmuje zbyt wiele czasu.

9. Warto wybrać na spacer po wąskich uliczkach. Można tam spotkać sporo ludzi, a także posłuchać muzyki granej na żywo przez muzyków.

Atrakcje Rijeki - co warto zobaczyć w mieście?
Ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca

Co zobaczyć w okolicy?

W pobliżu Rijeki znajduje się miasto Opatija, które oferuje piękne okoliczności przyrody, dzikie ptaki i liczne atrakcje turystyczne, jak place zabaw czy założone w XX wieku amerykańskie ogrody. Co więcej, park ten słynie również ze swoich niesamowitych widoków na Morze Adriatyckie.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Półwysep Istria z licznymi atrakcjami. Polecamy zwłaszcza Przylądek Kamenjak, miasto Rovinj czy szczyt Vojak w Parku Narodowym Ucka. Jeżeli chcecie poczuć lokalną atmosferę, warto odwiedzić malutkie miasteczko Motovun. Znajduje się ono na szczycie góry i oferuje piękne widoki na okoliczną przyrodę.

Niedaleko jest Wyspa Krk, do której wjeżdża się okazałym mostem. Sporo jest tam miejsc, którymi można się zachwycić. To rozległy obszar z mnóstwem malowniczych skał, grot, wodospadów i ścieżek. Zobacz atrakcje Wyspy Krk

Polecamy również podczas podróży, aby ruszyć w góry Chorwacji. Jest tam sporo szlaków turystycznych w paśmie Welebitu. Sprawdź również nasze najpiękniejsze atrakcje Chorwacji. Jeśli chcesz spędzić czas na plażowaniu lub uprawianiu sportów wodnych, to okolica ma coś dla każdego. Wakacje nad Morzem Adriatyckim to absolutny obowiązek! Nie przegap okazji, aby odpocząć i cieszyć się pięknem natury Chorwacji.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.