Wyspa Krk w Chorwacji – atrakcje, piękne plaże, zabytkowe miasta, górskie ścieżki i jaskinie

Wyspa Krk to największa wyspa Chorwacji. Położona jest na Morzu Adriatyckim. Zjawiskowo wygląda z daleka, a co dopiero „od środka”. Wyspę Krk cechują: liczne atrakcje turystyczne, piękne plaże, ciekawa miejscowość Baska, widoki, górskie ścieżki, jaskinia, a także miasto Krk. Przed przyjazdem zastanawialiśmy się co zobaczyć, zwiedzić i gdzie będzie najładniej?

Mieliśmy tylko 1 dzień, aby objechać niemalże całą wyspę. Wyznaczyliśmy sobie najważniejsze atrakcje turystyczne, które według nas musieliśmy zobaczyć. Punkty zaznaczyliśmy na mapie wyspy Krk i ruszyliśmy w drogę.

Wyspa Krk w Chorwacji

Jak dojechać na wyspę Krk w Chorwacji?

Przyjmijmy, że dojazd wyznaczymy sobie do centrum wyspy Krk, to z Rijeki dojazd zajmuje 50 minut, z Zagrzebia 2 godziny i 15 minut, a Krakowa prawie 11 godzin. My jechaliśmy z miasteczka Senj, w którym spaliśmy i mieliśmy na wyspę ponad godzinę drogi.

Na wyspę Krk wjeżdża się przez most, który obecnie jest bezpłatny. Jednak kiedyś za wjazd na wyspę trzeba było płacić. Przy wjeździe były roboty drogowe i musieliśmy chwilę odstać na światłach.

Wyspa Krk w Chorwacji

Co zobaczyć i zwiedzić na wyspie Krk? Gdzie będzie najładniej?

Aby zwiedzić i zobaczyć ciekawe miejsca na wyspie Krk, warto przeznaczyć na to kilka dni. Gdzie będzie najładniej? My stwierdziliśmy, że najlepiej pojechać do miejscowości Baška, później do Stara Baška. Następnie poznaliśmy miasto Krk, Vrbnik oraz Jaskinię Biserujka.

Wyspa Krk w Chorwacji

Krčki most

Już sam most stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną wyspy Krk. Przejazd nim zajmuje kilka minut, w zależności, czy będziemy tam stać w korku, czy nie. Most mierzy 1430 metrów. Z daleka wygląda bardzo okazale. Gdy jechaliśmy, to przejazd był bezpłatny. Tak jest od czerwca 2020 roku. Normalnie kosztował kilkanaście złotych w obie strony.

Wyspa Krk w Chorwacji
przewodnik
Wyspa Krk w Chorwacji

Punkt widokowy przy stacji paliw Adria Petrol

Po drodze, na wysokości stacji paliw Adria Petrol (po drugiej stronie drogi), znajduje się duży parking. Tam bezpłatnie mogliśmy zatrzymać samochód i zobaczyć widoki w kierunku zachodnim. Widzieliśmy Morze Adriatyckie, zabudowania pobliskich miejscowości oraz wniesienia w Učka Nature Park.

Wyspa Krk w Chorwacji
Wyspa Krk w Chorwacji

Baška i jej piękne plaże

Miejscowość Baška położona jest tuż nad Morzem Adriatyckim. Znaleźliśmy tam piękne i zadbane plaże. Polecamy to miejsce dla rodzin z dziećmi. Wdrapaliśmy się również do zamkowych ruin i zobaczyliśmy kościół świętego Ivana. To miejsce stanowi świetny punkt widokowy na morze oraz okoliczne wzniesienia. Z miejscowości można dojść szlakiem turystycznym do plaży Vela luka. W sezonie Baška jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Baška i jej piękne plaże
Baška i jej piękne plaże
Baška i jej piękne plaże

Widokowa droga

Już podczas dojazdu do Baski możesz trafić na kilka widokowych punktów. Jeden z nich znajduje się przy kamiennym monumencie. Tuż obok znajduje się bezpłatny parking i sporo ludzi się tam zatrzymuje. Można obejrzeć tam piękny wschód słońca. Na niemalże całej trasie warto jechać nieco wolniej. Atrakcjami na wyspie Krk są właśnie takie ciekawe trasy.

Baška i jej piękne plaże
Baška i jej piękne plaże

Stara Baška

Z Baški do Starej Baški możesz przejść szlakiem turystycznym przez górę. To około 2 godziny drogi. Przejazd samochodem zajmuje 40 minut. To 30 kilometrów. W Starej Bašce możesz dojść do plaży, zobaczyć ruiny kościoła świętego Jeronima, a także ogromny kanion. Ten robi największe wrażenie. Można podjechać wysoko i kawałek podejść lub nawet dojechać samochodem. Już sama droga do wsi jest niezwykle malownicza. Koniecznie musisz się tam wybrać.

Stara Baška
Stara Baška
Stara Baška

Miasto Krk

Miasto Krk to jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy Krk. Pojechaliśmy tam, ponieważ to przecież „stolica” wyspy i największe miasteczko. Zatrzymaliśmy się bardzo blisko starego miasta, ponieważ ono interesowało nas najbardziej. Weszliśmy między innymi na Zamek Frankopanów. Wejście tam jest płatne. Warto jednak go zwiedzić ze względu na widoki. Z murów obronnych można obejrzeć krajobrazy na miasto oraz Adriatyk. Podczas naszej wizyty było bardzo spokojnie. Spotkaliśmy więcej mieszkańców niż turystów.

Miasto Krk
Miasto Krk
Miasto Krk

Vrbnik

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć na wyspie Krk jest miasteczko Vrbnik, a dokładnie spojrzenie na miasto z jakiegoś punktu widokowego. We Vrbniku możesz zobaczyć zabytkową starówkę oraz poczuć średniowieczny klimat. Są tam ciasne uliczki ułożone jakby w labiryncie. Do tego Vrbnik położony jest na klifie, tuż nad samym Morzem Adriatyckim. Jest sporo plaż, a największą uwagę warto zwrócić na podobno najwęższą ulicę na świecie.

atrakcje chorwacja
atrakcje chorwacja

Jaskinia Biserujka

Już na koniec zwiedzania atrakcji turystycznych wyspy Krk, pojechaliśmy do Jaskini Biserujka. Gdy jest upał, to wejście do jaskini jest bardzo przyjemne. Całe zwiedzanie to jakieś 15 minut. Jaskinia jest mała i zwiedzaliśmy ją pod opieką przewodnika. Ten opowiada w języku chorwackim lub angielskim. Zależy skąd są turyści. My akurat byliśmy z Węgrami, więc Pani mówiła po angielsku. W jaskini możesz zobaczyć szczątki niedźwiedzia. Wejście do jaskini jest płatne. Dorośli płacą 30 kun, czyli 24 złote.

atrakcje chorwacja
atrakcje chorwacja

Co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji?

Polecamy Ci Jeziora Plitwickie, czyli park narodowy wpisany na listę UNESCO. Warto zdobyć również Dinarę – najwyższą górę w Chorwacji. Sprawdź także naszą listę najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, które odwiedziliśmy.

atrakcje chorwacja

Wyspa Krk i wodospady!

Uwaga! Wiele osób myśli, że na wyspie Krk są wodospady. Otóż nie. Wodospady są w Parku Narodowym Krka. Podobna nazwa, ale można zrobić błąd. Wyspa Krk i wodospady w Krka są oddalone od siebie o ponad 3 godziny drogi.

Wyspa Krk – pogoda

Pogoda na Wyspie Krk musi być piękna. Gdy jest deszczowo, to zwiedzanie atrakcji i podziwianie piękna jest ograniczone. My pojechaliśmy, gdy było bardzo słonecznie i ciepło. Temperatura sięgała 30 stopni. W wakacje może być jeszcze cieplej. Zwiedzanie wtedy warto rozpocząć od wczesnych godzin, a dopiero później pójść na plażę.

atrakcje chorwacja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.