Dlaczego warto odwiedzić Sromowce Niżne?

Sromowce Niżne to mała malownicza wieś w gminie Czorsztyn w województwie małopolskim, leżąca pod Trzema Koronami nad Dunajcem. Na początku maja mieliśmy okazję tam być za sprawą pleneru ślubnego, którego Angelika realizowała z Eweliną i Michałem właśnie w tych okolicach. Przyjechaliśmy na miejsce razem i tam się rozdzieliliśmy. Angelika pojechała z Parą Młodą, a my z Mają do Sromowiec Niżnych na krótki spacer. 

Sromowce Niżne – mała miejscowość w Pieninach

Przyjechaliśmy na miejsce w godzinach popołudniowych, bo dopiero po 17. Zaczynała się robić fajna pora na zdjęcia, chociaż przez cały dzień mieliśmy chmury. Tym razem Mai nie nosiłem w chuście ani nosidełku, tylko wsiadła na rowerek. Nigdzie nam się nie spieszyło, a tereny były płaskie, więc na spokojnie mogliśmy sobie pojeździć po Sromowcach. 

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne może nie są zbyt duże, jednak jest tam kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Można to zrobić w ciągu jednego dnia i chociaż byliśmy tam już kilka razy, to miejsce zachwyciło mnie na nowo. Jak spacerowałem z Mają po chodniku, a przed nami wyłoniły się Trzy Korony, to ten widok mnie zachwycił.

Sromowce Niżne

Co robić w Sromowcach Niżnych?

Na pewno będąc w Sromowcach Niżnych, warto wybrać się na Trzy Korony, szlakiem żółtym przez Wąwóz Szopczański, którego strome, niemalże pionowe ściany tworzą widowiskowy kanion. W okolicy znajduje się także Schronisko PTTK Trzy Korony, w którym można chwilę odpocząć i coś zjeść. Idąc od schroniska w kierunku centrum, wstąpić można do Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie do obejrzenia jest ekspozycja dotycząca przyrody parku.

Schronisko PTTK Trzy Korony
Schronisko PTTK Trzy Korony - Sromowce Niżne

Po zakupie pamiątek warto udać się drewnianym mostem na stronę Słowacką do Czerwonego Klasztoru, a w międzyczasie obejrzeć pływające tratwy flisaków zwane popularnie Spływem Dunajca. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, to możemy przejść się Drogą Pienińską do Szczawnicy mierzącą około 9 kilometrów.

W Sromowcach działają także wypożyczalnie rowerów, gdzie rower możemy wypożyczyć tutaj, a zostawić w Szczawnicy. Jeśli mamy samochód to o parking nie jest zbyt trudno, bo co chwilę widać miejsca postojowe – głównie płatne. My zatrzymaliśmy się na końcu drogi naprzeciwko sklepu. Tam parking za 1 godzinę kosztował 4 złote. Już podczas dojazdu na miejsce można zatrzymać się w kilku miejscach i obejrzeć widoki na Tatry. Jedną z takich perełek jest miejsce na poboczu w Sromowcach Wyżnych pod Cisowcem Małym i Cisowcem Dużym. 

Punkt widokowy na Tatry
przewodnik

Miejsca, które warto zobaczyć w Sromowcach Niżnych i bliskiej okolicy?

– Szczyt Trzy Korony
– Wąwóz Szopczański
– Schronisko PTTK Trzy Korony
– Spływ Dunajcem
– Czerwony Klasztor
– Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
– Drewniany most nad Dunajcem
– Droga Pienińska
– Punkty widokowe na Tatry 

Drewniany most w Sromowcach Niżnych
Schronisko PTTK Trzy Korony
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.