Dlaczego warto odwiedzić Sromowce Niżne?

Sromowce Niżne to mała malownicza wieś w gminie Czorsztyn w województwie małopolskim, leżąca pod Trzema Koronami nad Dunajcem. Na początku maja mieliśmy okazję tam być za sprawą pleneru ślubnego, którego Angelika realizowała z Eweliną i Michałem właśnie w tych okolicach. Przyjechaliśmy na miejsce razem i tam się rozdzieliliśmy. Angelika pojechała z Parą Młodą, a my z Mają do Sromowiec Niżnych na krótki spacer. 

Sromowce Niżne – mała miejscowość w Pieninach

Przyjechaliśmy na miejsce w godzinach popołudniowych, bo dopiero po 17. Zaczynała się robić fajna pora na zdjęcia, chociaż przez cały dzień mieliśmy chmury. Tym razem Mai nie nosiłem w chuście ani nosidełku, tylko wsiadła na rowerek. Nigdzie nam się nie spieszyło, a tereny były płaskie, więc na spokojnie mogliśmy sobie pojeździć po Sromowcach. 

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne może nie są zbyt duże, jednak jest tam kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Można to zrobić w ciągu jednego dnia i chociaż byliśmy tam już kilka razy, to miejsce zachwyciło mnie na nowo. Jak spacerowałem z Mają po chodniku, a przed nami wyłoniły się Trzy Korony, to ten widok mnie zachwycił.

Sromowce Niżne

Co robić w Sromowcach Niżnych?

Na pewno będąc w Sromowcach Niżnych, warto wybrać się na Trzy Korony, szlakiem żółtym przez Wąwóz Szopczański, którego strome, niemalże pionowe ściany tworzą widowiskowy kanion. W okolicy znajduje się także Schronisko PTTK Trzy Korony, w którym można chwilę odpocząć i coś zjeść. Idąc od schroniska w kierunku centrum, wstąpić można do Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie do obejrzenia jest ekspozycja dotycząca przyrody parku.

Schronisko PTTK Trzy Korony
przewodnik
Schronisko PTTK Trzy Korony - Sromowce Niżne

Po zakupie pamiątek warto udać się drewnianym mostem na stronę Słowacką do Czerwonego Klasztoru, a w międzyczasie obejrzeć pływające tratwy flisaków zwane popularnie Spływem Dunajca. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, to możemy przejść się Drogą Pienińską do Szczawnicy mierzącą około 9 kilometrów.

W Sromowcach działają także wypożyczalnie rowerów, gdzie rower możemy wypożyczyć tutaj, a zostawić w Szczawnicy. Jeśli mamy samochód to o parking nie jest zbyt trudno, bo co chwilę widać miejsca postojowe – głównie płatne. My zatrzymaliśmy się na końcu drogi naprzeciwko sklepu. Tam parking za 1 godzinę kosztował 4 złote. Już podczas dojazdu na miejsce można zatrzymać się w kilku miejscach i obejrzeć widoki na Tatry. Jedną z takich perełek jest miejsce na poboczu w Sromowcach Wyżnych pod Cisowcem Małym i Cisowcem Dużym. 

Punkt widokowy na Tatry

Miejsca, które warto zobaczyć w Sromowcach Niżnych i bliskiej okolicy?

– Szczyt Trzy Korony
– Wąwóz Szopczański
– Schronisko PTTK Trzy Korony
– Spływ Dunajcem
– Czerwony Klasztor
– Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
– Drewniany most nad Dunajcem
– Droga Pienińska
– Punkty widokowe na Tatry 

Drewniany most w Sromowcach Niżnych
Schronisko PTTK Trzy Korony
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY