Wodospady Kravica w Bośni i Hercegowinie – bilety, parking, trasa zwiedzania

Wodospady Kravica znajdują się w Bośni i Hercegowinie niedaleko Medjugorie. Są popularnym kierunkiem zwiedzania wśród turystów i pielgrzymów z Polski. Jednak podróżują tam ludzie z całego świata. Wodospady są pięknym cudem natury, które warto zobaczyć podczas podróży po Bośni i Hercegowinie.

Kiedyś odwiedziliśmy podobne wodospady w Chorwacji. Polecamy nasz tekst o Wodospadach Krka. Te chorwackie robią jeszcze większe wrażenie. Do BiH przyjechaliśmy 1 marca 2024 roku, więc poza sezonem, a i tak było sporo osób. Domyślam się, co musi tutaj być w okresie wakacyjnym skoro Wodospady Kravica mają ponad 20000 opinii w Google i ocenę 4,6. Chcieliśmy to miejsce zobaczyć na własne oczy.

Zobacz także inne ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy w Bośni i Hercegowinie.

Parking

Przyjechaliśmy na miejsce i okazało się, że parking jest bezpłatny. Chociaż widać, że trwa jakiś remont na parkingu, a przed wjazdem ustawiany jest szlaban. Oprócz nas stało kilka samochodów oraz autobusy. Już przy parkingu można było podejść na taras widokowy i zobaczyć atrakcję z góry. Tutaj jednak większość krajobrazy zasłaniały drzewa.

  • Współrzędne parkingu: 43.1583, 17.6084.

Bilety wstępu

Bilet normalny kosztował 20 km, czyli około 45 złotych. Można było płacić kartą, ale my mieliśmy przygotowaną gotówkę. Nasza 6-letnia Maja wchodziła za darmo.

Trasa zwiedzania Wodospadów Kravica

Kupiliśmy bilety i po chwili skręciliśmy w prawo i zeszliśmy po schodach w dół. Po 5 minutach byliśmy już na najlepszym punkcie widokowym. Znajduje się on na tarasach budynków tuż przy wodzie. Punktów obserwacyjnych jest sporo, dlatego warto tamtędy trochę pochodzić. Polecamy być tam jak najwcześniej. Im później tym ludzi jest więcej.

  • Czas zwiedzania to około 60 minut.
przewodnik

Czy można się tutaj kąpać?

Tak. Przy wodospadach można się kąpać. Wiele osób pisze, że to niesamowite przeżycie. Teraz woda była bardzo zimna i nie było chętnych do kąpieli. Dodatkowo stan wody był wysoki. Widzieliśmy zdjęcia, gdy tej wody było mało, a także można było się dostać na drugą stronę. Gdy wstawiliśmy nasze zdjęcia na FB, to kilka osób przesłało nam zdjęcia z kąpieli.

Wodospad Mała Kravica

Przechodziliśmy obok znaków kierujących do Małej Kravicy. Sprawdziliśmy na mapę i mieliśmy do pokonania około 900 metrów. Ruszyliśmy w tamtym kierunku, ale po kilkunastu minutach okazało się, że tam nie dojdziemy. Przez wysoki stan wody, cały teren był podmokły i nie mogliśmy tam przejść. Zawróciliśmy i wróciliśmy do samochodu za drogą asfaltową.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy polecamy odwiedzić Mostar, Medjugorie oraz Blagaj, gdzie znajduje się źródło rzeki Buny.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.