Jaskinia Prohodna – zwiedzanie. Niezwykła jaskinia w Bułgarii

Jaskinia Prohodna to ciekawa atrakcja w Bułgarii, którą warto zobaczyć podczas podróży. Znajduje się tuż obok miejscowości Karłukowo. Ostatnio pisaliśmy o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć w Bułgarii, a teraz zajmiemy się niezwykłą jaskinią. Dowiedzieliśmy się, że można tam zobaczyć dwie dziury znajdujące się na sklepieniu. Zwane są „Oczami Boga”, „Oczami Matki Natury” lub „Bramami Niebios”. Gdy jedzie się drogą główną, to nawet ciężko myśleć o tym, że tam może znajdować się jaskinia.

Parking przy jaskini

Przy jaskini znajduje się bezpłatny parking, na którym spokojnie można zostawić samochód. Jest to wielkie pole, więc ludzie stają byle gdzie. Jeśli jest błoto, to samochód najlepiej zostawić na samej górze przy drodze głównej. Tam stał np. kamper. My zatrzymaliśmy się poniżej. Gdy jedziesz drogą główną, to będzie tam znak kierujący do jaskini.

  • Współrzędne parkingu: 43.1750, 24.0755.

Jak zwiedzać Jaskinię Prohodną?

Jaskinię Prohodną można zwiedzać bezpłatnie, a zwiedzanie zajmuje około 20 minut. Możesz wejść tylko do jaskini lub iść jeszcze dalej na krótki spacer. Dojście z parkingu zajmuje około 3 minuty. Po drodze natknęliśmy się na stoiska z pamiątkami. Mimo że była niedziela, to nie spotkaliśmy zbyt wielu turystów. Z parkingu szliśmy chwilę po prostej, a potem schodziliśmy po kilkunastu kamiennych schodach w dół.

Jaskinia ma 30 metrów wysokości ponad 250 metrów długości i 20 metrów szerokości. Największe wrażenie robią dwie dziury, które można zobaczyć na sklepieniu. Podczas spaceru warto uważać, ponieważ kamienie mogą być śliskie. W środku na skale jest miejsce, do którego ludzie wrzucają pieniążki.

Dalej można iść w stronę średniowiecznej cerkwi skalnej. Prowadzi tam ścieżka, która miejscami jest stroma. Są tam mostki, schody i pomoce w newralgicznych miejscach. Warto odwiedzić to miejsce podczas podróży.

przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.