Będzin do tej pory kojarzyliśmy tylko z naszej znajomości z Dominikiem i Justyną pochodzących z tamtych stron. Nie wiedząc czego możemy się spodziewać na miejscu, zdecydowaliśmy się ich odwiedzić. Dominik miał akurat dzień wolny, dlatego oprowadził nas po swoim rodzinnym mieście. Poznaliśmy kilka ciekawych miejsc, odkryliśmy nowe atrakcje, które warto zobaczyć, zjedliśmy bardzo smaczną pizzę i na koniec musimy stwierdzić, że polubiliśmy Będzin.
Będzin – mapa atrakcji
Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy, zaznaczyliśmy na poniższej mapie. Ułatwi Ci to nawigację po Będzinie.
Góra Świętej Doroty na Wyżynie Katowickiej
Pierwszym ciekawym miejscem w Będzinie jest Góra Świętej Doroty. Potocznie okazuje się, że przypisano jej wiele nazw, np.: Dorotka, Góra Tabor czy nawet Zagłębiowska Jasna Góra. Jej wysokość sięga 381 m n.p.m., czyli niezbyt wiele. Okazuje się, że zyskuje przy bliższym poznaniu. Podjechaliśmy ulicą Fryderyka Chopina na parking, który pomieści kilka samochodów. Byliśmy sami, także miejsca mieliśmy dużo.
Wzięliśmy potrzebne rzeczy do plecaka, parasol w dłoń i udaliśmy się drogą pod górę. Od parkingu do celu nie jest zbyt długo, maksymalnie 10 minut w jedną stronę. Na szczycie znajduje się kościół pod wezwaniem świętej Doroty. Przy nim jest muszelka symbolizująca szlak Via Regia. Prawdopodobnie niegdyś na górze istniało grodzisko. Historia Góry Świętej Doroty sięga czasów kultury łużyckiej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.351266, 19.100148.
Wzgórze Zamkowe
Wzgórze Zamkowe znajduje się w bliskim sąsiedztwie Zamku w Będzinie. Przez ostatnie lata zostało odnowione i przystosowane do ruchu turystycznego. Obecnie jest to miejsce odpoczynku, zabawy, rozrywki i spotkań z historią. Zachowane zostały historyczne alejki, utworzono 15 miejsc w formie kręgów oraz ziemianki. Każdy z kręgów przeznaczony jest do odpoczynku. Całość dopełnia odbudowany fragment wału obronnego. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.327436, 19.131888.
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia, zbudowana przez Kazimierza Wielkiego nad Czarną Przemszą. Jest to główna atrakcja miasta, która już z zewnątrz potrafi zachwycić. Patrząc z oddali w stronę zamku, muszę powiedzieć, że budowla w ogóle nie pasuje do będzińskiego krajobrazu. Obiekt jest dostępny do zwiedzania po zakupie biletu wstępu. Najpierw zwiedzamy komnaty zamkowe, w których znajdują się różne ekspozycje, a następnie przechodzimy do wieży, z której pięknie widać panoramę Będzina. W środku powinniśmy spędzić około 45 minut.
Godziny otwarcia
Zamek możemy odwiedzić w każdy dzień tygodnia z wyłączeniem poniedziałków. We wtorek wstęp jest bezpłatny.
- wtorek, środa, czwartek, piątek – 9:00 – 16:00
- sobota, niedziela – 9:00 – 17:00
Ceny biletów
- bilet normalny – 10,00 zł
- bilet ulgowy – 6,00 zł
- bilet normalny łączony do pałacu oraz zamku – 18,00 zł
- bilet ulgowy łączony do pałacu oraz zamku – 10,00 zł
- wstęp na wieżę – 4,00 zł
- bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 3 dzieci) – 30,00 zł
- bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 3 dzieci) – 55,00 zł
Parking – Zamek Będzin
Przy Zamku w Będzinie można zatrzymać się na ulicy Podzamcze, Zamkowej lub Plebańskiej. Do zamku to tylko kilka kroków. Postój tam jest darmowy. Z PKS i PKP to około 15 minut drogi. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.326659, 19.128807.
Rondo nerka w Będzinie
Kto widział kiedyś rondo w kształcie nerki? Te można znaleźć w Będzinie, a bardzo dobrze zobaczyć z wieży będzińskiego zamku. Jest to jedno z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Polsce. To jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie na jednym rondzie można wpaść pod jeden tramwaj 3 razy. Na początku faktycznie może być problem z jego przejechaniem, ale za czwartym razem przejedziemy je już bezproblemowo. Dla takiego ronda warto przyjechać do Będzina. 🙂 Okazuje się, że nawet skrzyżowanie można stać się jedną z atrakcji turystycznych. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do ronda: 50.325877, 19.124740.
Pałac Mieroszewskich – atrakcje w Będzinie
Pałac Mieroszewskich to barokowo-klasycystyczna perełka mieszcząca się w Będzinie w pobliżu ronda nerka. Został on wzniesiony w 1702 roku i wzorowany był na francuskich pałacach. W środku można oglądać zbiory historyczne, archeologiczne oraz etnograficzne w kilku salach. Przed budynkiem znajduje się sporej wielkości park z najstarszymi drzewami. Zaparkować można przed bramą główną lub przyjść do pałacu od strony zamku. Bilety wstępu oraz godziny otwarcia podane są powyżej w informacjach o zamku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.328242, 19.124740.
Plaża miejska w Będzinie
Plaża miejska znajduje się nad Czarną Przemszą i przyciąga mieszkańców piaskiem, palmami, pomostem czy kurtynami wodnymi. Można tam odpocząć, ale również aktywnie spędzić czas. Dla aktywnych przewidziano grę w siatkówkę plażową czy mini siłownię. Dla dzieciaków przygotowano ścieżkę dydaktyczną, a dla starszych leżaki. Jest także opcja kąpieli w Czarnej Przemszy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.330648, 19.147272.
Podziemia Będzińskie
Podziemia Będzińskie zapraszają miłośników historii do wędrówki dawnym schronem przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Atrakcja jest udostępniona do zwiedzania 7 dni w tygodniu, jednak tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W dni robocze pod numerem 32 267 77 07, a w weekend pod numerem 32 267 47 31. Czas zwiedzania to około 20 minut. Każdy powinien posiadać kask ochronny, a do środka nie mogą wchodzić dzieci do trzeciego roku życia. Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.325885, 19.133478.
Gdzie zjeść w Będzinie? – Kanion Pizza
Zapytaliśmy Dominika, z którym zwiedzaliśmy Będzin, gdzie warto coś zjeść. Polecił nam lokal Kanion Pizza, w której jak powiedział, jest najlepsza pizza w Będzinie. Znajduje się ona na ulicy Krakowskiej 7. Z Dominikiem i Justyną spotkaliśmy się wieczorem w naszym hostelu i zamówiliśmy pizzę. Do realizacji zamówienia i samej pizzy nie mamy nic do zarzucenia. Możemy polecić, bo była bardzo smaczna.
Noclegi w Będzinie – Orange Tree Hostel
Będąc w Będzinie, szukaliśmy czegoś odpowiedniego na jedną noc. Wybraliśmy Orange Tree Hostel, ponieważ był w dobrej lokalizacji na ulicy Modrzejowskiej 27, oraz cena też była akceptowalna za naszą trójkę. Mieliśmy duży pokój z łazienką, WIFI, telewizorem i aneksem kuchennym. Jednak do aneksu kuchennego mamy małe zastrzeżenia. Była lodówka, zlew, ale brakowało kubków, talerzy, sztućców czy garnków. Bez sensu jest robić aneks kuchenny, jak nie ma odpowiedniego wyposażenia. Recepcja jest na dole budynku, a darmowy parking po drugiej stronie ulicy. Ogólnie polecamy.