Turystyka z zagadkami – Co to są questy?
Jeśli obserwujesz naszego bloga, to wiesz, że od niedawna zwiedzanie w miarę możliwości i okazji uzupełniamy rozwiązywaniem questów. Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, to możesz zapytać, a co to takiego? Najprościej mówiąc, questy to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Poznaje się przy tym najważniejsze atrakcje w danym miejscu. Nie trzeba do tego znakowanych szlaków turystycznych, ponieważ idzie się według wskazówek znajdujących się na karcie wypraw.
Co to jest quest?
Questy poniekąd przypominają miejskie gry, podchody czy harcerskie gry patrolowe. Jest to bardzo dobra zabawa dla każdego, bez względu na wiek. Podczas rozwiązywania możemy poczuć klimat miejsca, w którym jesteśmy. Najczęściej trzeba pobudzić wyobraźnię oraz ciekawość. Tematy questów są różne, ale są ściśle związane z danym terenem. Każde miasto czy region ma u siebie coś, czym może się pochwalić. Może być to legenda, ciekawe elementy krajobrazu lub niespotykane okazy fauny czy flory.
Questy stają się coraz popularniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu się one znajdują. Ciężko policzyć ile zagadek do rozwiązania jest w Polsce. Najlepiej to sprawdzić jadąc w dane miejsce. Można wpisać w wyszukiwarce internetowej np. quest w Iwkowej czy questy w Szczawnicy. Przeważnie na stronie gminy lub organizacji turystycznej z danego terenu znajdziemy o tym informację. Powinniśmy też tam znaleźć kartę wypraw do pobrania.
Jak zacząć przygodę z questami?
Z ciekawymi przygodami zawsze nam było po drodze. Najpierw poprzez grę telewizyjną, potem były gry komputerowe, a kilka lat temu stworzyliśmy bloga podróżniczego i jesteśmy z podróżowaniem na „ty”. Pierwsze questy rozwiązaliśmy w styczniu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Potem kolejne w Kampinoskim Parku Narodowym. Teraz jak mamy gdzieś jechać na dłuższy wyjazd to jednym z głównych celów są właśnie questy, które łączymy z odwiedzaniem najciekawszych miejsc w regionie.
Gdzie szukać questów?
Szukając questów można skorzystać z kilku stron internetowych, typu: questy – wyprawy odkrywców czy best quest, które są skarbnicą wiedzy o turystyce z zagadkami. Znajdziemy tam mapę, na której są one zaznaczone. Uwaga! Nie wszystkie istniejące zagadki w terenie, tam się znajdują. Zawsze warto przed rozwiązywaniem napisać do osoby, która quest stworzyła i zapytać, czy jest on dalej aktualny.
My na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej rozwiązaliśmy 3 i wszystkie okazały się już nieaktualne lub brakowało w nich podpowiedzi. Najgorsze są takie, które zostały zrobione po to, aby wykorzystać różne dofinansowanie, a potem zostawione same sobie. W sieci jest aplikacja na telefony, dzięki której też questy można rozwiązywać. Jednak jest ich tam o wiele mniej.
Nagrodą za rozwiązanie questa jest skarb
Jeśli quest jest aktualny, to po jego ukończeniu możemy odebrać skarb. Miejsce przechowywania wskaże nam historia na karcie wyprawy. Na pewno będzie to pieczątka, ale może zdarzyć się tak, że otrzymamy jakiś drobny upominek i będziemy mogli wpisać się do księgi questa. Taką sytuację mieliśmy w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie na końcu czekał koszyk ze skarbem. W środku były różne odznaki, czapki, smycze, długopisy i tym podobne rzeczy.
Dlaczego questy są dla nas tak fajne?
Dzięki nim możemy odwiedzić nowe, ciekawe miejsca i poznać ich historię. Jeździmy w takie miejsca, które być może nigdy nie mielibyśmy okazji osobiście poznać. Mimo złego początku i trzech falstartów kontynuujemy zabawę w zagadki i czekamy na kolejne odkrycia.