Raczki na buty – doskonały pomysł na prezent dla miłośnika gór

Gdy zbliża się zima, ręce zacierają wszyscy ci, którzy kochają spacerować po górach w nieco bardziej ekstremalnych warunkach.

Nie wszystkich odstraszają zaśnieżone lub oblodzone szlaki, a dla niektórych właśnie wtedy jest najlepszy czas, by sprawdzić swoje umiejętności, samozaparcie, a czasem nawet granice wytrzymałości, np. jeśli chodzi o temperaturę. Raczki na buty to doskonały prezent dla wszystkich miłośników zimowych, górskich spacerów. 

Raczki na buty - doskonały pomysł na prezent dla miłośnika gór

Raczki na buty, a dlaczego nie raki?

Każdy, kto choć trochę zagłębił się w tematykę raczków na buty wie, że istnieją dwa podobne systemy o bardzo podobnej nazwie: raki i raczki na buty. Czym się różnią? Cóż, te pierwsze są bardziej zaawansowane. Wymagają specjalnego obuwia i nadają się nawet na dalekie wyprawy wysokogórskie, gdzie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Z kolei raczki to sprzęt nie dla profesjonalistów, a dla miłośników gór, którzy wybierają się również na niższe szczyty i kochają to robić nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Raczki na buty wykonuje się z nieco innych materiałów. Tworzy się przy nich również mniejsze kolce, które zapewniają pełne bezpieczeństwo przejścia po delikatniej oblodzonych szlakach. Dodatkowym argumentem, który przemawia za tym, by amatorowi kupić raczki na buty 4fizjo, a nie raki jest to, że nie wymagają one specjalnego obuwia.

Z powodzeniem można je założyć również na wygodne buty trekkingowe. Raczki na buty metalowe to gadżety, które pasują do podeszw butów alpinistycznych, aby zapewnić lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Istnieją różne typy i wzory, a to, co wybierzesz, będzie zależeć od rodzaju buta, który nosisz i do czego używasz raków. Raczki muszą być kompatybilne z butami, aby mogły działać poprawnie.

Raczki na buty - doskonały pomysł na prezent dla miłośnika gór

Jak wybrać raczki na buty na prezent?

Wybór takiego prezentu będzie trafiony wtedy, gdy weźmiesz pod uwagę potrzeby osoby obdarowanej. Na szczęście raczki na buty są dość uniwersalne i nie musisz wiedzieć dużo, by dobrać je odpowiednio. Istotny jest przede wszystkim rozmiar.

Raczki mają konstrukcję, która pozwoli je naciągnąć na obuwie trekkingowe, którego rozmiar warto znać, by raczki mogły się mieścić w określonym zakresie. Niemal każde raczki (a raczej ich kolce) wykonane są ze stali nierdzewnej, co sprawia, że nie masz problemu przy wyborze konkretnego materiału. Ze względów estetycznych może być ważny również kolor raczków na buty. Na szczęście wybór jest tak duży, że z powodzeniem dopasujesz je zarówno do męskich, jak i damskich upodobań.

Nie musisz przy tym inwestować w specjalne obuwie. Raczki na buty zakładamy na standardowe górskie obuwie. Wędrownik może schować raczki do plecaka, by założyć je szybko i bezpiecznie dopiero w tym momencie, który tego wymaga – przy trudniejszych podejściach i bardziej oblodzonych fragmentach szlaku.

Raczki na buty - doskonały pomysł na prezent dla miłośnika gór

Jak nosić i chodzić w rakach?

Używanie raków jest dość proste. Największym zagrożeniem jest to, że masz mnóstwo ostrych spiczastych rzeczy przyczepionych do stóp, ale do tego przejdziemy za chwilę.

Krok pierwszy: musisz założyć raki

Wyjmij raki i włóż je punktowo w śnieg. Powinieneś być w stanie powiedzieć, który rak jest lewy, a który prawy na podstawie lekkiego zakrzywienia środkowego paska… Albo ktoś mógł wygodnie napisać na nich lewo i prawo! Zakładamy również, że przed wyruszeniem na śnieżne stoki, zmierzyłeś rozmiar raków, aby upewnić się, że pasują do Twoich butów. Zdecydowanie warto to zrobić – a jeśli jesteś z przewodnikiem, pomogą Ci wcześniej dopasować raki do butów.

Krok drugi: paski i klipsy

Dobra, masz już swoje raki na śniegu przed sobą. Teraz złóż wszystkie paski i klipsy na zewnątrz, tak aby nic nie zasłaniało przestrzeni, w którą ma wejść Twoja stopa. Wejdź najpierw na palce, a następnie upewnij się, że pięta przylega do tylnej części raka. Złóż pręty, paski i klipsy z powrotem wokół buta. Zepnij piętę, a następnie zaciśnij wszystkie paski. Musisz zrobić węzeł, aby uporządkować nadmiar pasków. Następnie zrób to samo z drugą stopą.

Klasycznym kolejnym ruchem jest próba zrobienia kroku, zaczepienie się o punkt na ubraniu i potknięcie się. Jest to jeszcze bardziej powszechne w przypadku raków 12-punktowych i daje Ci prawdziwą empatię dla średniowiecznych dworzan ze spiczastymi butami.

Krok trzeci: Ruszaj na szlak!

Podczas chodzenia z rakami pamiętaj, aby chodzić z nogami nieco bardziej rozstawionymi niż zwykle, aby uniknąć tego ryzyka potknięcia! Ludzie zwykli mówić „chodź jak kowboj”, co ma sens, jeśli lubisz oglądać naprawdę stare filmy o dzikim zachodzie.

Wyobraź sobie, że twój były nauczyciel krzyczy za tobą: „Podnieś stopy!”. Ostrzegamy, że możesz rozciąć swoje wodoodporne spodnie lub getry, gdy opanujesz tę technikę, więc nie zakładaj drogich!

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z firmą 4fizjo.pl

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.