Chorwacja samochodem – winiety, ceny autostrad. Jak się jeździ autem po Chorwacji?
W Chorwacji nie obowiązują winiety. Płaci się tradycyjnie na bramkach autostradowych. Ceny autostrad w Chorwacji są różne, w zależności, którędy jedziemy. Jazda takimi drogami to spore ułatwienie, gdy chcemy szybko pokonać jakiś odcinek. My jednak polecamy spokojną wycieczkę po bocznych drogach, ponieważ wtedy można trafić na piękne krajobrazy.
Winiety w Chorwacji nie obowiązują!
Wiele osób zadaje nam pytanie o winiety w Chorwacji – jakie są koszty winiet do Chorwacji w 2023 roku? Odpowiadamy od razu, że nie kupisz tam żadnych winiet – ani w specjalnych sklepikach, ani w formie elektronicznej. Winiety są natomiast potrzebne w innych krajach, gdy jedziesz z Polski przez Słowację, Węgry, Czechy, Austrię, czy Słowenię.
Winietę elektroniczną zakupisz do każdego kraju i tak najlepiej zrobić. Pamiętaj tylko o Austrii. Tam winieta będzie dopiero ważna po 18 dniach od zakupu. Wtedy najlepiej kupić na trasie w specjalnych punktach lub na stacji benzynowej.
Opłaty za autostrady w Chorwacji 2023
Chorwaci wykupują sobie ENC – Electronic Toll Collection, dzięki któremu mogą szybciej płacić za autostrady. My płaciliśmy tradycyjnie. Przy wjeździe pobiera się bilecik, a później płaci na wyjeździe. Bardzo często jest w okienku osoba, a rzadziej płatność samodzielna (wtedy wkładasz bilecik i pokazuje Ci się cena – płacisz i jedziesz dalej). Na bramkach w Chorwacji możesz płacić kartą lub gotówką. Pamiętaj, że Chorwacja weszła w 2023 roku do strefy euro i kuny już nie obowiązują. W sezonie do punktów poboru opłat tworzą się duże kolejki. Może wtedy warto wybrać boczne drogi.
Wszystkie informacje dotyczące opłat za autostrady w Chorwacji, mapę dróg płatnych, sytuację drogową, przydatne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie chorwackich autostrad – AUTOSTRADY: hac.hr/hr
- CENY AUTOSTRAD W CHORWACJI: hac.hr/hr/cestarina/cjenik
Interaktywna mapa dróg płatnych w Chorwacji 2023
Bardzo fajnie i praktycznie przygotowano interaktywną mapę dróg płatnych w Chorwacji. Znajdziesz ją tutaj. Możesz wyszukać dane miasto, stacje benzynowe, elektryczne stacje paliw, tunele, mosty, wiadukty. Obliczysz również, ile zapłacisz za przejazd, wyznaczając dwa punkty.
Jak dojechać do Chorwacji z Polski samochodem?
Jeśli chodzi o dojazd samochodem z Polski do Chorwacji, to przeważnie mamy na myśli trasę nad Morze Adriatyckie, czyli np. okolice Rijeki. Dojazd do Chorwacji z Krakowa zajmuje ponad 10 godzin. Możesz wybrać 2 warianty:
- WARIANT 1: Droga przez Słowację i Węgry – winiety elektroniczne,
- WARIANT 2: Droga przez Czechy, Austrię*, Słowenię – winiety elektroniczne.
Mieszkańcy zachodniej Polski wybierają wariant 2, ale my mieszkając pod Krakowem decydujemy się na drogę przez Słowację i Węgry. Wtedy jedziemy przez Koszyce, Budapeszt i nad Balatonem. Granicę przekraczamy w Letenye. Jeszcze warto dodać, że wariant 2 będzie droższy.
Przekraczanie granicy z Chorwacją – Strefa Schengen od 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku na granicą z Chorwacją nie ma już żadnych kontroli. Chorwacja weszła do Strefa Schengen na początku roku. Już nie będziemy musieli stać w długich kolejkach w drodze nad Adriatyk. Pamiętaj, aby mieć dowód osobisty, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie. Warto dokupić ubezpieczenie turystyczne, zwłaszcza gdy planujemy chodzić po górach.
Jak się jeździ samochodem po Chorwacji?
Autostradami bardzo dobrze, ponieważ przeważnie jest mały ruch. W większych miastach nie mieliśmy żadnego problemu z jazdą. Wszyscy jeżdżą raczej spokojnie. Inaczej jest poza terenem zabudowanym. Wtedy większość nie patrzy na linię ciągłą i wyprzedza nawet przed zakrętem. Chorwatom się spieszy, a my jeździmy pomału. Gdy Tobie wydaje się, że się nie zmieścisz przy wjeździe, to mieszkańcy Chorwacji spokojnie tam wjadą. Uważaj jadąc samochodem wąskimi uliczkami, ponieważ trzeba się mijać z innymi. Na drogach górskich często na drodze leży sporo odłamków skalnych. Chorwaci parkują na poboczach i często w miejscach niedozwolonych.
Wyszukiwarka promów w Chorwacja 2023
Aby dostać się na różne wyspy, to musisz to zrobić przy pomocy promu. Oczywiście dotyczy to wysp, do których nie prowadzi żadna droga. Wyszukiwarka promów w Chorwacji na 2023 rok znajduje się tutaj: agencija-zolpp.hr. Przejazd mostem na wyspę KRK jest bezpłatny.
Droga na Dubrownik i granica z Bośnią i Hercegowiną
Jeśli jedziesz na Dubrownik, to uważaj, żeby nie wjechać do Bośni i Hercegowiny. Oczywiście możesz to zrobić, ale niekiedy zdarza się, że spędzisz na granicy sporo czasu. Najpierw przy wjeździe, a potem przy powrocie do Chorwacji. Chorwaci wybudowali specjalny most, dzięki któremu możesz ominąć przejście graniczne i jechać przez Ston. Najlepiej widać to na mapie.
Jak dojechać samochodem bez opłat do Chorwacji?
Do Chorwacji możesz dojechać również nie kupując winiet i nie płacąc na bramkach. Wtedy np. z Krakowa do Rijeki dojedziesz w ciągu 14 godzin i 10 minut (autostradą o 4 godziny szybciej).