Poręba w Górach Kaczawskich – krótki szlak w 15 minut z Pastewnika

Poręba 675 m n.p.m. to szczyt w Górach Kaczawskich w województwie dolnośląskim. Znajduje się nad miejscowością Pastewnik i to właśnie stamtąd najlepiej rozpocząć wycieczkę na szczyt. Poręba zaliczana jest do Diademu Polskich Gór. My na swoim koncie mamy już 79 szczytów i brakuje nam tylko Świnicy w Tatrach. W ostatnim czasie spędziliśmy kilka dni na Dolnym Śląsku w okolicy Wałbrzycha. Wykorzystaliśmy ten czas, żeby dotrzeć również do Pastewnika. To jakieś 30 kilometrów od Wałbrzycha. Polecamy także nasz przewodnik po Dolnym Śląsku.

Poręba w Górach Kaczawskich

Szczyt Poręba w Górach Kaczawskich

Wiedzieliśmy, że wierzchołek Poręby jest zalesiony i trzeba wejść w las, żeby go odnaleźć. Pod szczytem znajduje się radar meteorologiczny IMGW, dlatego wzniesienie jest charakterystyczne i widoczne z daleka. W partii szczytowej są również pozostałości wojskowe. Przy ogrodzeniu stacji rośnie drzewo, a na nim zawieszona jest skrzyneczka z pieczątką oraz notesem do wpisania się i oznaczeniem szczytu.

Poręba w Górach Kaczawskich
Poręba w Górach Kaczawskich

Jak dotrzeć do najwyższego punktu?

Najlepiej iść po lewej stronie ogrodzenia (tuż obok skrzyneczki z pieczątką). Za ogrodzeniem schodzimy lekko w dół i idziemy jakieś 200 metrów. Potem skręcamy w prawo i kierujemy się do widocznego najwyższego punktu w lesie. Nie wchodzimy na szczyt od strony północnej, ponieważ jest tam sporo krzaków (sierpień 2024), tylko trzeba iść od północno-wschodniej. Chociaż nie ma tam jakiejś dobrze wydeptanej ścieżki, to intuicyjnie docieramy na szczyt. Są tam skałki i znowu krzaki. Nie ma żadnego oznaczenia. To już od Ciebie zależy, czy tam dotrzesz. My poszliśmy sprawdzić, żeby potem tutaj opisać, jak wygląda sytuacja.

Pastewnik
Pastewnik
przewodnik
Pastewnik
Pastewnik
Pastewnik

Pastewnik – gdzie zatrzymać samochód? Nasz „parking” pod Porębą

Pod Porębą nie ma specjalnie wytyczonego parkingu. My skręciliśmy z drogi asfaltowej i jechaliśmy drogą gruntową przez 120 metrów. Potem był znak zakazu wjazdu, więc stanęliśmy przed nim na poboczu. Stamtąd ruszyliśmy na szczyt.

  • Współrzędne naszego postoju: 50.8939, 16.0311.

Szlak na Porębę

Ciężko to nazwać szlakiem, ponieważ do radaru i skrzyneczki z pieczątką prowadzi szeroka droga. Wystarczy wysiąść z samochodu i kierować się do masztu. Trasa mierzy około 600 metrów i zajmuje 15 minut. Poniżej drogą główną przebiegał szlak zielony znany jako Szlak Zamków Piastowskich. Na trasie początkowo mamy widoki, potem wchodzimy w las, mijamy domy i docieramy na górę. Poniżej jeszcze mapa trasy.

Szlak na Porębę
Szlak na Porębę
Szlak na Porębę
Szlak na Porębę

Punkt widokowy na Karkonosze

Poręba jest zalesiona, jednak w pobliżu znajduje się kapitalny punkt widokowy, z którego można dostrzec np. Karkonosze. Gdy dojdziemy szeroką drogą na górę, to będzie rozwidlenie. Na lewo droga prowadzi do stacji IMGW, a w prawo na pola. I tam właśnie maszerujemy. Skręcamy na rozwidleniu w prawo, a potem w lewo i idziemy do końca. Będzie tam dom i zakaz wejścia. My odbijamy w prawo na pola i dochodzimy na łąkę. Polecamy tam dotrzeć. My byliśmy zachwyceni. Potem najlepiej wrócić taką samą drogą.

Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Punkt widokowy na Karkonosze
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.