Beskid Wyspowy: Kuklacz i Łyżka z Siekierczyny

Beskid Wyspowy: Kuklacz i Łyżka z Siekierczyny

Po śniadaniu wielkanocnym zbieramy się i wyruszamy na stosunkowo krótką wycieczkę, ale za to dość przyjemną w Beskid Wyspowy. Przejeżdżamy przez Korzenną, Nowy Sącz, Chełmiec, Wysokie, Kaninę i skręcamy na Siekierczynę, Następnie na ostrym zakręcie jedziemy w lewo. Można wjazdu na tę drogę nie zauważyć, dlatego trzeba uważać.

Dojeżdżamy do kaplicy w Siekierczynie i zatrzymujemy się na dużym parkingu. Jest godzina 11:20, a Msza Święta się już pewno dawno skończyła. Następnie idziemy sobie ciut dalej, gdzie biegnie zielony szlak i leci nam tutaj od Limanowej. Dochodzimy do przystanku i skręcamy w lewo.

Kaplica w Siekierczynie
Idziemy szlakiem zielonym

Szlak na początku biegnie asfaltem, ale za jakiś czas zmieniamy go na coś bardziej miękkiego, czyli łąki i podłoże leśne. Mamy okazałe widoki, jednak nie ma super przejrzystości tego dnia. I tak jesteśmy zadowoleni, bo zaraz po rezurekcji i na śniadaniu wielkanocnym utrzymywała się dość gęsta mgła. Widzimy przede wszystkim Pasmo Łososińskie.

Widok na Pasmo Łososińskie

Leśną ścieżką dochodzimy na szczyt Kuklacz 774 m n.p.m. w blasku południowego słońca. Jest pięknie. Siadamy na przyjemnej polance i jemy drugie śniadanie. Znaczy najbardziej głodna osoba z ekipy z mynaszlaku.pl je świąteczną babkę, a mniej głodna osoba z ekipy pije tylko wodę. 🙂 No nie trudno się domyślić o kogo chodzi.

🙂

Następnie ostro schodzimy ze szczytu i trafiamy na asfalt. Nie musimy się martwić, bo nie idziemy nim długo. Przechodzimy przez laski i w większości łąki. Mamy widoki na pobliskie szczyty i oczywiście na Łyżkę 807 m n.p.m. Taki spacerek jak najbardziej na krótki wypadzik jest świetny.

www.mynaszlaku.pl
Widok na Łyżkę 807 m n.p.m.

Trafiamy w mgnieniu oka do kolejnego asfaltu i teraz rozpoczynamy atak na Łyżkę, która mierzy 807 m n.p.m. Tutaj mogą się co niektórzy sprzeczać, dlatego że inne źródła podają, że ma wysokość 803 m n.p.m. Od tej strony mamy najbardziej strome wyjście na ten szczyt. Można też dotrzeć z dwóch innych stron, np. czarnym szlakiem od Przyszowej czy też zielonym od Roztoki lub jak ktoś chce dłuższy spacerek to od Łukowicy również zielonym.

www.mynaszlaku.pl
Widoki przy podejściu na szczyt

Dochodząc na szczyt jesteśmy zaskoczeni. To miejsce zostało uatrakcyjnione o stolik i ławki, na szczycie są dwa oznaczenia, a także  drewniany krzyż. Zamontowana także nowe oznaczenie szczytu.

Na Łyżce 807 m n.p.m.
Szczyt zdobyty!

Na szczycie można dostrzec jeszcze resztki murów i ślady fosy będące pozostałościami dawnego zamku w Przyszowej. Szczególnie wyraźnie widać to od wschodniej strony. Według ludowych przekazów w zamczysku tym schowała swoje skarby św. Kinga, która zmuszona była uciekać z klasztoru w Starym Sączu przed najazdem tatarskim. Istnieje legenda, według której św. Kinga opuszczając po najeździe to miejsce zostawiła srebrną łyżkę i stąd pochodzi nazwa szczytu. Według historyków jednak zamczysko to nie ma nic wspólnego z Kingą. Było prawdopodobnie własnością rodu rycerskiego używającego zawołania Jonina lub Janina. Zawołanie to później stało się nazwą ich herbu rodowego.

www.mynaszlaku.pl

Po spędzeniu tu kilku chwil postanawiamy wrócić do samochodu tą samą drogę. Podczas powrotu widzimy jeszcze coś pomysłowego, które zostało bardzo ładnie wykonane. Chodzi nam o domek na drzewie. Super sprawa do urozmaicenia swojego czasu wolnego.

Domek na drzewie

W dobrych humorach docieramy do samochodu. Polecamy zrobienie sobie wycieczki na Łyżkę 807 m n.p.m. Na pewno nie pożałujecie. Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, TwitterzeGoogle+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Trasa jaką wędrowaliśmy

Siekierczyna  Łyżka 807 m n.p.m  Siekierczyna

Informacje

* Data wycieczki 27.03.2016
* Dystans 13 km
* Czas trwania 4g:25m:19s
* Łącznie w górę 551 m
* Łącznie w dół 551 m
* Parking przy kaplicy w Siekierczynie

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *