Majówka i długi weekend – gdzie warto pojechać? 20 pomysłów na podróż

Gdzie pojechać na majówkę w 2023? Gdzie wyjechać w Polskę, żeby wiele zobaczyć i poznać piękne miejsca? Od początku roku planujecie już swój długi majowy weekend, szukacie noclegów i atrakcji dla siebie lub swojej rodziny. Wielu z Was pyta o jakieś ciekawe miejsca na terenie naszego kraju. Postanowiliśmy stworzyć wpis z naszymi podpowiedziami.

Na samym początku zobacz nasz wpis, w którym wymieniliśmy najpiękniejsze miejsca w Polsce, bo już może z tego coś sobie wybierzesz. Jeśli już sprawdziłeś listę, to zaczynajmy nasze majówkowe kierunki.

Majówka 2022

Skalne Miasta w Polsce

Skalne Miasta w Polsce to piękne krainy, w których spędzona majówka będzie udana. Te miejsca bardzo spodobają się dzieciom. Oprócz popularnych Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego, warto poznać Rezerwat Prządki, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy Głazy Krasnoludków.

Skalne Miasta w Polsce

Okolice Nowego Sącza – ponad 100 ciekawych miejsc

Mniej znane i nieoczywiste miejsca możesz znaleźć w okolicy Nowego Sącza. Przygotowaliśmy specjalną mapę, na której zaznaczyliśmy ponad 100 miejsc, które warto zobaczyć do 50 kilometrów od miasta. Na pewno każdy tam znajdzie coś dla siebie. Są góry, zamki, muzea, ciekawe miejscowości.

Okolice Nowego Sącza - ponad 100 ciekawych miejsc
przewodnik

Ziemia Lubuska – odkryj zachodnią Polskę

Koniecznie skieruj swoje plany na Ziemię Lubuską. W styczniu pojechaliśmy, aby zwiedzić województwo lubuskie i odkryć jego tajemnice. Odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc np. ścieżkę w kopalni Babina, Zieloną Górę, Park Narodowy Ujście Warty czy Park Mużakowski.

Ziemia Lubuska - odkryj zachodnią Polskę

Góry w okolicach Wrocławia

W okolicy Wrocławia znajduje się sporo szlaków górskich, na które warto się wybrać. Przygotowaliśmy zestawienie 10 szczytów godnych uwagi blisko stolicy woj. dolnośląskiego. Są to np. Ślęża, Borowa czy Włodarz. Zobacz, gdzie w góry z Wrocławia.

Góry w okolicach Wrocławia

Szklarska Poręba, czyli majówka w górach

Szklarska Poręba jest piękna o każdej porze roku, dlatego warto wybrać się tam również na górską majówkę w 2023 roku. Na pewno będzie sporo ludzi, jednak bardzo Ci to miejsce polecamy. Wiele szlaków turystycznych, różne atrakcje dla dzieci i ciekawe formacje skalne. Można tam spędzić wiele dni, a i tak nie zobaczy się wszystkiego. Zobacz atrakcje Szklarskiej Poręby, a poniżej jeszcze lista ciekawych miejsc na szybko.

Przy okazji warto zobaczyć także sąsiednie miasta: Karpacz oraz Świeradów-Zdrój.

Szklarska Poręba - Majówka 2021

Wierchomla – drugi pomysł na majówkę w 2023 w górach

Podczas majówki w 2023 roku warto odwiedzić Beskid Sądecki, a zwłaszcza Wierchomlę, czyli małą miejscowość w Małopolsce. W zimie przyjeżdżają tam narciarze, ze względu na stację narciarską. Latem jest nieco rzadziej odwiedzana. Prowadzą tamtędy liczne szlaki turystyczne, jest Bacówka nad Wierchomlą i niesamowite widoki na Tatry. Zobacz nasz osobny tekst o Wierchomli. Poniżej jeszcze lista miejsc, które można zobaczyć w okolicy.

Wierchomla - majówka 2021
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może w maju wyruszysz do Krainy Górnej Odry w woj. śląskim?

Bardzo ciekawym pomysłem na Majówkę z dzieckiem w 2023 roku jest Kraina Górnej Odry w województwie śląskim. Oprócz miast typu: Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój czy Racibórz, można odkryć niezwykłe miejsca:

Poleski Park Narodowy – majówka we wschodniej Polsce

Jak ostatnio pisałem tekst o Poleskim Parku Narodowym, to zatęskniłem za tą niesamowitą krainą. Byliśmy tam, jak Maja miała kilka miesięcy. Zwiedzanie tego miejsca polega głównie na spacerach po wytyczonych ścieżkach dydaktycznych i edukacyjno-przyrodniczych. Najlepiej się tam wybrać, jak będzie zielono, czyli właśnie na majówkę. My chyba też tam musimy wrócić. Sprawdź poniższe ścieżki i zobacz, jak tam jest wspaniale.

Poleski Park Narodowy - majówka 2021

Mierzeja Wiślana – majówka 2023 nad Morzem Bałtyckim

Jeśli planujesz spędzenie majówki nad Morzem Bałtyckim, to możesz wybrać tereny Mierzei Wiślanej. To wiele ciekawych miejsc na wschód od Gdańska. Plaże do spacerowania są równie piękne, jak w popularnych kurortach, a ludzi troszkę mniej. Jest tam także sporo lasów i fajnych punktów, które można odwiedzić z dzieckiem. Zobacz 10 atrakcji na Mierzei Wiślanej, a poniżej jeszcze szybka lista miejsc do zobaczenia.

Majówka nad Morzem Bałtyckim

Narwiański Park Narodowy

W Narwiańskim Parku Narodowym zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Jak tam jest cudownie! To tereny pięknej i dzikiej wschodniej Polski. Trafiliśmy na wspaniałą pogodę, dlatego też to spotęgowało nasze odczucie. To miejsce nazywane jest przez wielu polską Amazonią. Zobacz nasz tekst o Narwiańskim Parku Narodowym i jego atrakcje, a poniżej film. Niedaleko są także 3 inne parki narodowe:

Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów to pomysł na majówkę, w którym możesz spotkać małą ilość turystów. Góry oraz Pogórze Kaczawskie są bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Są oczywiście małe wyjątki. My tam byliśmy w ubiegłym roku i mogliśmy cieszyć się pustymi szlakami. Poznaj lepiej Krainę Wygasłych Wulkanów i zobacz poniżej kilka ciekawych miejsc.

Okole - majówka

Bory Tucholskie, czyli na majówkę do lasu

Jeśli planujesz spędzić majówkę głównie na leśnych wycieczkach, to musisz pojechać w Bory Tucholskie. Chociaż w niektórych miejscach można natkać się także na ciekawe widoki. Ta kraina jeszcze jest do końca nieodkryta, więc możesz spróbować to zmienić. W tym leśnym świecie są różne ścieżki, wieża widokowa, jeziora i ciekawe atrakcje, np. Gród Raciąż. Zobacz osobny wpis o Borach Tucholskich na naszym blogu.

Bory Tucholskie na majówkę

Nadwiślański Park Krajobrazowy

Nadwiślański Park Krajobrazowy to pomysł na majówkę dla osób, które lubią odkrywać ciekawe, historyczne i tajemnicze miejsca. Są to tereny województwa kujawsko-pomorskiego, więc sami wiemy, że jest tam co robić. Pisaliśmy o tych miejscach w przewodniku po atrakcjach województwa kujawsko-pomorskiego. Są tam grodziska, jaskinie, punkty widokowe czy formacje skalne: grodzisko Talerzyk, jaskinia Bajka, punkt widokowy w Grucznie. A poza tym w sąsiedztwie są tam jeszcze:

Już widać, że można tam podczas majówki fajnie i przyjemnie spędzić czas.

Załęczański Park Krajobrazowy – majówka w 'centralnej’ Polsce

Można powiedzieć, że Załęczański Park Krajobrazowy to centralna Polska, chociaż do centrum jej nieco brakuje. Położony jest w województwie łódzkim przy granicy z opolskim i śląskim. Ani to nie góry, ani nie morze. Park położony jest nad rzeką Wartą i skrywa w sobie wiele tajemnic. Zobacz nasz wpis o atrakcjach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, a poniżej kilka fajnych miejsc.

  • Jaskinia Ewy,
  • Rezerwat przyrody Węże,
  • Wiatrakowa Góra,
  • Żabi Staw,
  • Góra Świętej Genowefy,
  • Granatowe Źródła,
  • Źródełko Objawienia.

Ustrzyki Dolne, czyli Góry Sanocko-Turczańskie

Bieszczady w majówkę w 2023 roku mogą być nieco zatłoczone, dlatego polecamy Ci odwiedzenie Gór Sanocko-Turczańskich, czyli okolic Ustrzyk Dolnych. Jest tam co robić, ponieważ wokoło znajduje się wiele wzgórz i szlaków spacerowych. Zobacz ciekawe miejsca w Ustrzykach Dolnych i trasy, które polecamy na:

Jeśli nie boisz się tłumów, to możesz przy okazji podjechać nad Solinę, jednak najlepiej o wschodzie słońca, ponieważ ludzi jest wtedy bardzo mało. W Polańczyku są punkty widokowe, natomiast po drodze można odwiedzić Lesko i Sanok.

Majówka na szlaku

Kraków i okolice

Okolice Krakowa to niezwykle ciekawe miejsca, które warto odkryć podczas majówkowego weekendu w 2022 roku. Wycieczki są krótsze lub dłuższe, natomiast miejsca znane lub jeszcze nieodkryte przez turystów. Ciekawymi pomysłami na spędzenie majówki są np. Dolinki Podkrakowskie, Pustynia Błędowska, Zamki – Korzkiew, Rabsztyn, Tenczyn czy Ojców. Sprawdź, gdzie pojechać na wycieczkę blisko Krakowa.

Majówka 2022

A może Majówka w nieznane?

Kilka miesięcy temu jeździliśmy po okolicach Kielc i poznawaliśmy różne nieoczywiste miejsca. Trochę ich odwiedziliśmy, a na naszej liście znalazło się ich 30. Są to np. Góra Sosnówka, wieża widokowa w Deleszycach, tajemnicze schody i diabelski kamień, Gagaty Sołtykowskie czy rezerwat Barcza. W Gagatach Sołtykowskich możesz znaleźć największe ślady dinozaura w Polsce. Zobacz więcej, ciekawych miejsc w okolicy Kielc.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru, czyli Majówka na Dolnym Śląsku

Planując Majówkę, warto wziąć pod uwagę Park Krajobrazowy Doliny Bobru. To bardzo ciekawe miejsca położone obok Jeleniej Góry (samo miasto również warto odwiedzić). W parku możesz zobaczyć między innymi: Wzgórze Gapy, Perłę Zachodu, Borowy Jar, wieżę książęcą w Siedlęcinie, Kapitański Mostek, Zaporę Pilchowice, czy Zamek Wleń. Jest to pomysł na kilkudniowe zwiedzanie.

Cedyński Park Krajobrazowy i okolica

Ciekawmy pomysłem na spędzenie Majówki jest Cedyński Park Krajobrazowy w województwie zachodniopomorskim. To tereny przy granicy z Niemcami nad rzeką Odrą. Co tam można robić? Zobaczyć najdalej na zachód wysunięty punkt Polski, wdrapać się na Górę Czcibora, zobaczyć Wrzosowiska Cedyńskie, poznać miasto Cedynia, a także odkryć magiczny Moryń.

Gdzie na majówkę blisko granicy?

Jeśli chcesz pojechać na majówkę blisko granicy, to polecamy Ci Skalne Miasta w Czechach oraz ciekawe miejsca w Słowacji. Sprawdź koniecznie te wpisy z propozycjami.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY