Gdzie w góry z Wrocławia na Dolnym Śląsku? 10 ciekawych szlaków na wycieczkę

Góry na Dolnym Śląsku. Gdzie pojechać w góry z Wrocławia? Dokąd ruszyć ze stolicy województwa dolnośląskiego? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie górskich szlaków, na które warto się wybrać. Trasy nie są trudne, a my wszystkie z nich przeszliśmy z dzieckiem. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Będzie np. o Karkonoszach. Tam Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech i idealnym miejscem na weekendowy wypad. Można tu spędzić całe dnie na łatwym trekkingu po górskich szlakach lub po prostu odpocząć w przepięknej krajobrazowej scenerii.

Będzie o Górach Stołowych. To malownicza grupa górska znajduje się niedaleko Wrocławia, warto więc zdecydować się na krótkie rodzinne wycieczki do tego pięknego regionu. Na początek możecie udać się do Gór Sowich i spacerować po ciekawych szlakach. Jeśli macie więcej czasu, warto odwiedzić Rudawy Janowickie i obejrzeć tamtejsze skałki.

Innym interesującym miejscem jest Góra Ślęża – szczyt blisko Wrocławia, który skrywa w sobie piękne widoki i duchowe tradycje.

Góry na Dolnym Śląsku, czyli gdzie pojechać w góry z Wrocławia? Mapa szlaków

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, to wiesz, że gór i atrakcji turystycznych jest całkiem sporo. Możesz zaplanować wiele aktywności i wycieczek na turystyczny szlak lub w jakieś ciekawe miejsca np. zamki. Na poniższej mapie zaznaczyłem opisane w tym tekście szczyty. Możesz zobaczyć na lokalizację i sprawdzić, gdzie jechać w góry z Wrocławia. 

10. Ślęża – szlak z Przełęczy Tąpadła lub z Sobótki

Góra Ślęża leży 30 kilometrów od Wrocławia i jest popularnym kierunkiem wycieczek. My polecamy najłatwiejszy szlak prowadzący z Przełęczy Tąpadła – kolor żółty. Wejście z parkingu zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Do przejścia jest 3,1 km. Trasa jest bardzo łatwa i prowadzi lasem. Dłuższym wariantem jest droga z Sobótki przez Wieżycę. Na szczycie znajduje się między innymi schronisko oraz wieża widokowa. Cała trasa tam i z powrotem mierzy 6,4 km, a wycieczka zajmie Ci 2 godziny. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi. Trasa ma charakter spacerowy.

9. Wielka Sowa – szlak z Przełęczy Jugowskiej

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem pasma, na którym znajduje się wieża widokowa. Dojazd z Wrocławia zajmuje około 2 godziny drogi. Do przejechania jest 80 kilometrów. Na górę możesz wybrać się np. z Przełęczy Jugowskiej. Trasa nie jest trudna i każdy powinien sobie z nią poradzić. 

Dojście z parkingu na Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę zajmuje 1 godzinę i 35 minut. Szlak mierzy 4,5 km. Cały czas za znakami koloru czerwonego. Poniżej parkingu jest popularne Schronisko PTTK Zygmuntówka. W pobliżu polecamy również zdobycie Kalenicy. Tam także stoi wieża widokowa. Cała trasa tam i z powrotem mierzy 10 kilometrów, a wycieczka zajmie Ci 4 godziny. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi.

8. Borowa – szlak z Jedliny-Zdroju

Borowa to szczyt znajdujący się w Górach Wałbrzyskich. Jest najwyższym szczytem pasma. To również łatwo dostępna góra, na której znajduje się wieża widokowa. Dojazd z Wrocławia zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Do przejechania jest 86 kilometrów.

Wejście na Borową zajmie Ci trochę ponad 2 godziny. Cała trasa pętla mierzy około 6 kilometrów. U góry możesz liczyć na piękne widoki. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi. Możesz dotrzeć do szczytu i podziwiać niesamowite widoki. Z góry można zobaczyć całą okolicę, a także wspaniałe panoramy Sudetów. Jest to świetne miejsce na relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków. Warto się tam wybrać, aby celebrować uroki natury oraz ducha gór!

Borowa

7. Włodarz – szlak z Głuszycy

Włodarz to szczyt w Górach Sowich, na który prowadzi przyjemny szlak z Głuszycy. Dojazd z Wrocławia zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Do przejechania jest 80 kilometrów. To bardzo ciekawa trasa, a przy okazji można poznać liczne tajemnice Gór Sowich.

Szlak pętla zajmie Ci około 5 godzin z przerwami. Trasa mierzy 9 kilometrów. To mniej uczęszczany szlak, dlatego nie spotkasz tam zbyt wielu turystów. Jeśli szukasz miejsca górach na wycieczkę z Wrocławia, to ta opcja będzie bardzo dobra. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi.

6. Skalna Czaszka – szlak z Lisiej Przełęczy

Skalna Czaszka to atrakcja Gór Stołowych. Warto tam trafić i zobaczyć, jak ciekawie wygląda i gdzie jest ukryta. Przy okazji można zdobyć Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Ta wyprawa w góry z Wrocławia będzie udana. Dojazd z miasta zajmuje 2 godziny i 10 minut. Musisz przejechać około 120 kilometrów. Spokojnie można wybrać się tutaj na weekend.

Szlak do Skalnej Czaszki i z powrotem mierzy zaledwie 3,5 km i przejdziesz go w ciągu 1 godziny i 15 minut. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi. Trasa ma charakter spacerowy.

przewodnik

5. Sokolik i Krzyżna Góra – szlak z Przełęczy Karpnickiej

Podczas tej wycieczki w góry z Wrocławia natkniesz się na sporo atrakcji. Będą formacje skalne: Krzyżna Góra i Sokolik, Schronisko Szwajcarka, a trasę możesz przedłużyć o Zamek Bolczów i Starościńskie Skały. Ten teraz Rudaw Janowickich jest bogaty w atrakcje. Dojazd z Wrocławia zajmuje 2 godziny – 110 kilometrów.

Przejście trasy zajmuje 5,4 km i zajmie Ci około 3 godziny z przerwami na zdjęcia. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi. Trasa ma charakter spacerowy.

4. Biskupia Kopa - szlak z Pokrzywnej

4. Biskupia Kopa – szlak z Pokrzywnej

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w Górach Opawskich i możesz tam wejść np. z Pokrzywnej. Dojazd z Wrocławia na parking zajmie Ci 2 godziny – 125 kilometrów. Szlak górski nie jest trudny, a po drodze zatrzymasz się w Schronisku pod Biskupią Kopę, a także wejdziesz na wieżę widokową na samej górze.

Szlak pętla mierzy 11,3 km i przejdziesz go w ciągu 4-6 godzin w zależności od przerw na trasie. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi.

4. Biskupia Kopa - szlak z Pokrzywnej

3. Śnieżnik – szlak z Kamienicy

Śnieżnik to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Najczęściej ludzie wychodzą z Międzygórza, ale my polecamy od innej strony. Wybierz szlak z Kamienicy. Dojazd w góry z Wrocławia zajmie Ci około 2 godziny i 20 minut – 125 kilometrów. Po drodze będzie schronisko oraz wieża widokowa na szczycie.

Szlak tworzy pętlę i mierzy 15,2 km. Przejdziesz go w około 6-7 godzin. Trasa jest bardzo atrakcyjna.

Gdzie w góry z Wrocławia

2. Śnieżka – szlak z Karpacza

Jeśli szukasz pomysłu na góry z Wrocławia, to weź pod uwagę Karkonosze. Tam znajduje się góra Śnieżka, do której można wejść np. z Karpacza, a nawet wjechać kolejką od czeskiej strony. Śnieżka to najwyższa góra naszych sąsiadów i województwa dolnośląskiego. Dojazd z Wrocławia zajmuje 2 godziny – 125 kilometrów.

Szlak nie jest jakoś trudny. Jest dobrze oznaczony, ponieważ to teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Trasa mierzy około 14 kilometrów i zajmuje 5-6 godzin. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi.

1. Kłodzka Góra – szlak z Przełęczy Łaszczowa

Kłodzka Góra znajduje się 90 kilometrów od Wrocławia. Na parking na Przełęczy Łaszczowa dojedziesz w ciągu 1 godziny i 30 minut. Na górze znajduje się wieża widokowa, do której można dotrzeć z różnych stron. My polecamy łatwy szlak z Przełęczy Łaszczowa.

Wejście na górę z parkingu zajmuje lekko ponad godzinę – 3,3 km. Nie jest to długa trasa, a warto się na nią wybrać. Na ten szlak możesz wybrać się z dziećmi.

Atrakcje na Dolnym Śląsku – gdzie pojechać?

Jeśli szukasz inspiracji na wycieczki i podróże po Dolnym Śląsku, to zobacz nasz tekst dotyczący atrakcji województwa dolnośląskiego – zobacz atrakcje na Dolnym Śląsku. Polecamy zwłaszcza wschody słońca w górach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.